Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

AKTUÁLNE: Čo očakávať od lockdownu? Najdôležitejšie informácie

Od 25. novembra bude na Slovensku vyhlásený lockdown a núdzový stav.


Po dlhom očakávaní a náročných rokovaniach koaličných strán padlo definitívne rozhodnutie o zavedení lockdownu. Ten začne platiť od 25. novembra na dva týždne. Očkovaní nezískali žiadne výhody a väčšinu z nariadení, ktoré nás čakajú, poznáme už z minulého lockdownu.

V snahe spomaliť šírenie vírusu a odľahčiť situáciu v preťažených zdravotníckych zariadeniach boli schválené nasledujúce opatrenia:

  • S odbitím polnoci začne na Slovensku na 90 dní platiť núdzový stav. Súčasne s ním bude spustený lockdown, ktorý má trvať dva týždne. Výnimka zo zákazu vychádzania bude platiť v čase od 1:00 do 5:00 h. Ďalšie výnimky pre cesty so špecifickým účelom sú rozpísané v ďalších bodoch článku. Po desiatich dňoch bude vláda vyhodnocovať situáciu a rozhodne sa, či lockdown ponechá alebo opatrenia zmierni.
  • Od začiatku budúceho týždňa bude vstup na pracovisko možný len osobám zaočkovaným a tým, čo covid prekonali v posledných 180 dňoch. Ostatní sa budú raz za 7 dní testovať. Testovať sa bude na pracovisku antigénovým samotestom. Firmy budú testy nakupovať samy, štát sľubuje, že v januári ich preplatí. Tento režim bude platiť do konca roka.

  • Mnohí školáci zrejme zostanú sklamaní a do školy budú musieť chodiť naďalej. Žiadne plošné zatváranie škôl nie je v pláne, a to, či je potrebné prejsť na režim diaľkovej výučby, zostáva v kompetencii regionálnych hygienikov. V najbližších dňoch pribudne povinnosť nosiť rúška v základných školách. Školáci sa tiež budú testovať. Napriek odporúčaniam konzília odborníkov bol návrh na celoplošné zatvorenie škôl vetovaný stranou SaS.
Shutterstock

  • Niektoré výnimky z lockdownu predstavujú nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov).

  • Ďalšou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie COVID-19, návšteva zdravotníckeho zariadenia či cesta do jaslí a škôl. V tomto prípade je povolený sprievod. Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu.

  • Osobné návštevy blízkych budú povolené len v prípade starostlivosti o závislú osobu. Výnimky taktiež platia pre pohreb, sobáš a krst. V kostoloch sa nebudú slúžiť omše, budú prístupné len pre účel individuálnej spovede.

  • Výnimkou ďalej bude cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska.

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje