Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! Slovensko získalo svoj vlastný kus exotického raja! Zdroje z ministerstva zahraničných vecí potvrdili, že Slovensko kúpilo tichomorský ostrov Raiatea, ktorý bol doteraz pod francúzskou vládou.
Výhodný obchod
V stredu francúzsky premiér Jean Castex podpísal dekrét, ktorým správu nad ostrovom predal Slovenskej republike. Výhodný obchod vyšiel slovenskú stranu len na 6,9 miliardy eur. Skvelá cena za deviaty slovenský kraj!
Francúzski poslanci predaj schválili jednohlasne
Raiatea je jedným z významnejších ostrovov Francúzskej Polynézie. Na 67,7 km² žije niečo cez 10-tisíc ľudí. Pilierom miestneho hospodárstva je pestovanie plodín ako vanilka, kokosový orech a ananás, čo nepochybne ocenia všetci slovenskí maškrtníci. Obyvateľstvo tvorí mnohonárodnostná zmes zo všetkých kútov niekdajšej francúzskej koloniálnej ríše.
Nový slovenský kraj na mape
Rozumný krok v čase pandémie
Slovenská vláda nákup ostrova zdôvodňuje hlavne súčasnou pandémiou koronavírusu. Takýmto krokom bude umožnené Slovákom dopriať si exotickú dovolenku bez toho, aby museli opúšťať územie SR. Jednotné opatrenia uľahčia cestovanie a „noví Slováci“ sa môžu tešiť na plošné antigénové testovanie a paličky v nose.
Máme toho naozaj veľa spoločného!
Niekomu sa môže zdať, že taký vzdialený kus zeme sotva nájde spoločnú reč so Slovenskom, opak je však pravdou. V roku 1910 na Raiatea pôsobil Milan Rastislav Štefánik ako astronomický výskumník. Charizmatický Štefánik na obyvateľov zapôsobil natoľko, že mu udelili titul Mai’hua – veľká duša. Mai’hua je v miestnom folklóre niečo ako kráľ, avšak oproti európskemu titulu svetského vládcu má skôr duchovný charakter.
Generála Štefánika obyvateľom Raiatea dodnes pripomína pamätná tabuľa a letisko, ktoré nesie jeho meno
Raiatea žije futbalom a preto neprekvapí, že idolom tamojších detí je ďalší Slovák – Marek Hamšík. „Všetci sa veľmi tešíme na spoluprácu so Slovenskom a nadviazanie na odkaz veľkého Mai’huu,“ hodnotí nálady ostrovanov guvernér Jean-Rastislav Patutu. Slovenčina sa dokonca v miestnych školách vyučuje ako voliteľný predmet.
Každá gazdiná z Raiatea miluje prípravu poctivých bryndzových halušiek. Obľúbenou prílohou je ananás alebo kokos
Aké sú ďalšie kroky slovenskej vlády?
Zdá sa, že integrovať tichomorský ostrov pod slovenskú správu bude oveľa jednoduchšie, ako by sme čakali. Nič ale netreba podceniť a vláda touto úlohou poverila špeciálnu medzirezortnú pracovnú skupinu, na ktorej čele stojí Dušan Konvička, námestník pre zahraničný obchod z ministerstva zahraničných vecí.
Malí aj veľkí obchodníci sa pripravujú na príchod Slovákov
Aby sa Slováci cítili ako doma aj 16-tisíc kilometrov od Bratislavy, na Raiatea čoskoro pribudnú tabule so slovenskými zemepisnými názvami. Matica slovenská pripravuje súťaž, do ktorej budú môcť obyvatelia zasielať svoje návrhy pre slovenské názvy miest, riek a vrchov na ostrove Raiatea.
Veľkú udalosť pripomína limitovaná edícia Tatratea
Na naplnenie koloniálnych ambícií sme čakali 100 rokov
Nebolo by to prvýkrát, čo si (Česko)Slovensko hľadalo svoje miesto pod tropickým slnkom. Počas mierových rokovaní po prvej svetovej vojne sa objavili hlasy volajúce po vytvorení československých zámorských kolónií. Nároky neboli realizovateľné hlavne z dôvodu, že ako malá vnútrozemská krajina by ČSR mala problém teritóriá kontrolovať.
Miestna architektúra si adoptovala čičmanský vzor
Dnes, našťastie, žijeme v inej dobe. Pokrok v doprave a komunikácii „zmenšil svet“ a Slovensko je plne integrované do medzinárodných štruktúr. Vďaka rokovaniam, sprostredkovaným Európskou úniou, si Slovensko prenajalo časť prístavu v nemeckom Hamburgu, ktorý popri leteckom spojení priamo z Bratislavy poslúži ako hlavná brána pre zaoceánsky dopravný styk s Raiateou.
Predtým, ako nájdeš v kalendári termín pre dovolenku na novom slovenskom území, by bolo vhodné pozrieť sa na dnešný dátum. Redakcia EMEFKA ti praje príjemný Deň bláznov a veľa ostražitosti!