Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! Slovensko získalo svoj vlastný kus exotického raja! Zdroje z ministerstva zahraničných vecí potvrdili, že Slovensko kúpilo tichomorský ostrov Raiatea, ktorý bol doteraz pod francúzskou vládou.

Výhodný obchod

V stredu francúzsky premiér Jean Castex podpísal dekrét, ktorým správu nad ostrovom predal Slovenskej republike. Výhodný obchod vyšiel slovenskú stranu len na 6,9 miliardy eur. Skvelá cena za deviaty slovenský kraj!

profimedia

Francúzski poslanci predaj schválili jednohlasne

Raiatea je jedným z významnejších ostrovov Francúzskej Polynézie. Na 67,7 km² žije niečo cez 10-tisíc ľudí. Pilierom miestneho hospodárstva je pestovanie plodín ako vanilka, kokosový orech a ananás, čo nepochybne ocenia všetci slovenskí maškrtníci. Obyvateľstvo tvorí mnohonárodnostná zmes zo všetkých kútov niekdajšej francúzskej koloniálnej ríše.

EMEFKA

Nový slovenský kraj na mape

Rozumný krok v čase pandémie

Slovenská vláda nákup ostrova zdôvodňuje hlavne súčasnou pandémiou koronavírusu. Takýmto krokom bude umožnené Slovákom dopriať si exotickú dovolenku bez toho, aby museli opúšťať územie SR. Jednotné opatrenia uľahčia cestovanie a „noví Slováci“ sa môžu tešiť na plošné antigénové testovanie a paličky v nose.

Máme toho naozaj veľa spoločného!

Niekomu sa môže zdať, že taký vzdialený kus zeme sotva nájde spoločnú reč so Slovenskom, opak je však pravdou. V roku 1910 na Raiatea pôsobil Milan Rastislav Štefánik ako astronomický výskumník. Charizmatický Štefánik na obyvateľov zapôsobil natoľko, že mu udelili titul Mai’hua – veľká duša. Mai’hua je v miestnom folklóre niečo ako kráľ, avšak oproti európskemu titulu svetského vládcu má skôr duchovný charakter.

Mu@wikimedia commons

Generála Štefánika obyvateľom Raiatea dodnes pripomína pamätná tabuľa a letisko, ktoré nesie jeho meno

Raiatea žije futbalom a preto neprekvapí, že idolom tamojších detí je ďalší Slovák – Marek Hamšík. „Všetci sa veľmi tešíme na spoluprácu so Slovenskom a nadviazanie na odkaz veľkého Mai’huu,“ hodnotí nálady ostrovanov guvernér Jean-Rastislav Patutu. Slovenčina sa dokonca v miestnych školách vyučuje ako voliteľný predmet.

EMEFKA

Každá gazdiná z Raiatea miluje prípravu poctivých bryndzových halušiek. Obľúbenou prílohou je ananás alebo kokos

Aké sú ďalšie kroky slovenskej vlády?

Zdá sa, že integrovať tichomorský ostrov pod slovenskú správu bude oveľa jednoduchšie, ako by sme čakali. Nič ale netreba podceniť a vláda touto úlohou poverila špeciálnu medzirezortnú pracovnú skupinu, na ktorej čele stojí Dušan Konvička, námestník pre zahraničný obchod z ministerstva zahraničných vecí.

EMEFKA

Malí aj veľkí obchodníci sa pripravujú na príchod Slovákov

Aby sa Slováci cítili ako doma aj 16-tisíc kilometrov od Bratislavy, na Raiatea čoskoro pribudnú tabule so slovenskými zemepisnými názvami. Matica slovenská pripravuje súťaž, do ktorej budú môcť obyvatelia zasielať svoje návrhy pre slovenské názvy miest, riek a vrchov na ostrove Raiatea.

EMEFKA

Veľkú udalosť pripomína limitovaná edícia Tatratea

Na naplnenie koloniálnych ambícií sme čakali 100 rokov

Nebolo by to prvýkrát, čo si (Česko)Slovensko hľadalo svoje miesto pod tropickým slnkom. Počas mierových rokovaní po prvej svetovej vojne sa objavili hlasy volajúce po vytvorení československých zámorských kolónií. Nároky neboli realizovateľné hlavne z dôvodu, že ako malá vnútrozemská krajina by ČSR mala problém teritóriá kontrolovať.

EMEFKA

Miestna architektúra si adoptovala čičmanský vzor

Dnes, našťastie, žijeme v inej dobe. Pokrok v doprave a komunikácii „zmenšil svet“ a Slovensko je plne integrované do medzinárodných štruktúr. Vďaka rokovaniam, sprostredkovaným Európskou úniou, si Slovensko prenajalo časť prístavu v nemeckom Hamburgu, ktorý popri leteckom spojení priamo z Bratislavy poslúži ako hlavná brána pre zaoceánsky dopravný styk s Raiateou.

Predtým, ako nájdeš v kalendári termín pre dovolenku na novom slovenskom území, by bolo vhodné pozrieť sa na dnešný dátum. Redakcia EMEFKA ti praje príjemný Deň bláznov a veľa ostražitosti! 


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.