Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Akú farbu má vesmír? Veci, ktoré možno znejú ako hoax, ale sú pravdivé

Milióny dolárov vo švajčiarskych kanáloch? Vesmír nie je čierny? Voda je staršia ako Slnko? Mraky vážia stovky ton? A tým sme neskončili!


Geodeti, ktorí ako prví zmerali Mount Everest, zámerne poskytli nesprávny údaj

Zmerať presnú výšku Mount Everestu bola náročná práca. Prvý oficiálny údaj prišiel v roku 1856, keď sir Andrew Waugh vykonal veľký trigonometrický prieskum. Pri prvom výpočte merania sa zistilo, že výška je presne 29 000 stôp (8839 m). Waugh sa tak právom obával, že toto číslo bude považované iba za odhad alebo zaokrúhlenie skutočnej výšky.

Nakoniec sa rozhodol pridať ďalšie dve stopy, aby vytvoril pre laickú verejnosť vierohodnejšie číslo. Je bizarné, že to v skutočnosti viedlo k presnejšiemu súčtu, pretože väčšina odborníkov považuje sa správnu výšku 29 029 stôp (8848 m).

Žraloky sú tu dlhšie ako stromy

Je všeobecne známe, že žraloky sú na planéte už veľmi dlho. V skutočnosti sa im podarilo prežiť najmenej štyri udalosti hromadného vymierania, a sú teda dosť odolnými zvieratami. Možno ťa však prekvapí, že sú v skutočnosti staršie ako stromy.

Prvý známy žralok sa prvýkrát objavil pred 400 miliónmi rokov. To je celých 50 miliónov rokov predtým, ako ten najskorší druh stromu osídlil krajinu v oblasti, ktorá je dnes saharskou púšťou.

Shutterstock

Môžeš počuť rozdiel medzi teplou a studenou vodou

Rôzne experimenty za posledné desaťročie odhalili, že ľudské ucho dokáže celkom ľahko rozlíšiť medzi horúcou a studenou vodou iba pomocou sluchu. Zvuk vydávaný liatím vody je tak dostatočne zreteľný, že prevažná väčšina jednotlivcov ich dokáže rozlíšiť s takmer 100 % presnosťou. Dôvodom je to, že studenšia voda je viskóznejšia, čo ju robí hustejšou a dáva jej iný zvuk, ako má horúca voda, ktorá vytvára hluk s vyššou frekvenciou.

Aké to je byť zožraný zaživa žralokom? Toto sa počas útoku deje s tvojím telom

Mohlo by ťa zaujímať:

Aké to je byť zožraný zaživa žralokom? Toto sa počas útoku deje s tvojím telom

Prvý film pre dospelých bol uvedený v roku 1896

História kinematografie siaha až do 80. rokov 19. storočia, hoci skutočné filmy sa premietali až v roku 1895. Úplne prvým erotickým filmom, ktorý sa stal známym ako „stag movies“, bol sedem minút dlhý francúzsky záznam Le Coucher de la Mariée (voľne preložené ako „Čas na posteľ pre nevestu“). Predpokladá sa, že ide o úplne prvý film pre dospelých a bol premietaný v Paríži v roku 1896. Z pôvodného filmu sa zachovali iba dve minúty, na ktorých je herečka predvádzajúca striptíz za plátnom.

Mraky môžu vážiť stovky ton

Oblaky sú často spojené s určitými vlastnosti, ktoré sú im pripisované. Napríklad to, že sú nadýchané a mäkké, a teda určite nevážia veľa. Veď sa vznášajú vysoko nad zemou a musia byť preto ľahké, aby sa udržali vo vzduchu. Správne?

Pravdou je, že mraky môžu byť neuveriteľne ťažké. Dáva to zmysel, keď sa nad tým zamyslíš, pretože mraky sú v skutočnosti len voda. Dokonca aj malé kupovité oblaky môžu dosiahnuť hmotnosť až 200 ton, zatiaľ čo superhusté oblaky cumulonimbus sú schopné dosiahnuť hmotnosť až jeden milión ton.

Shutterstock

Horúca voda dokáže zamrznúť rýchlejšie ako studená voda

Mpemba efekt je fenomén, ktorý si ľudia uvedomujú už od staroveku. Aj keď sa to nie vždy stáva, je možné pravidelne pozorovať, že horúca voda zamŕza rýchlejšie ako studená, čo by sa zdalo byť vysoko kontraintuitívne. Tento efekt zmiatol vedcov a mysliteľov už v časoch Aristotela a bolo navrhnutých niekoľko teórií, ktoré sa pokúsili nájsť odpoveď na presnú príčinu tohto javu.

Jedným z najnovších vysvetlení je, že horúce molekuly vo vode sa dokážu natiahnuť. To umožňuje ich kovalentným väzbám uvoľniť energiu – čo je proces, ktorý je v podstate rovnaký ako ochladzovanie. Je to však iba teória a chýba jej vedecké potvrdenie.

Pyramídy postavili platení robotníci, nie otroci

Až donedávna prevládal všeobecný konsenzus, že egyptské pyramídy boli postavené s použitím obrovského množstva otrokov. Ako inak by bola staroveká civilizácia schopná postaviť také obrovské stavby? Tí, ktorí sa zaoberajú egyptológiou, však už desaťročia vedia, že ľudia, ktorí stavali pyramídy, boli platení robotníci a nie otroci.

Dokázali to nedávne nálezy hrobiek, ktoré ukazujú robotníkov čestne pochovaných v blízkosti mohutných budov. V ich hroboch sa objavilo pivo a chlieb, čo bola príprava na posmrtný život. Ktovie, koľko faktov doteraz braných ako samozrejmosť je v skutočnosti iba neodhalená falošná domnienka.

Shutterstock

Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.