Akú hudbu počúvaš počas cvičenia? Klasická to asi nebude. Ako ale píše portál The Conversation, práve tej by si mal podľa odborníkov venovať zvýšenú pozornosť.
Cvičenie a hudba patria k sebe
Pokiaľ si rád zacvičíš, a teraz je jedno, či preferuješ beh alebo dvíhanie činiek vo fitku, iste tak robíš so slúchadlami na ušiach. Vychutnávať si pri cvičení dobrú hudbu je jednak príjemné, ale hlavne nás poháňa dopredu a núti prekonávať vlastné limity. To, koniec-koncov, potvrdili aj vedci.
Podľa nich má hudba disociatívny efekt, čo znamená, že človek sa pri nej nesústredí na námahu či bolesť. Významne tiež vplýva na vnímanie času – máme pocit, že tá hodinka cvičenia ubehne ako nič.
Ako sa píše aj na stránke Psychological Bulletin, aj z toho dôvodu je dobré venovať zvýšenú pozornosť zostave svojho playlistu. Možno sa v tomto prípade riadiš vyslovene vlastným vkusom a pri cvičení počúvaš rock, hip-hop či metal. Vedci ale zdôrazňujú, že by si mal zvážiť aj zaradenie klasickej hudby.
Čo z klasiky vybrať?
Čo si budeme hovoriť, klasiku vyhľadávajú skôr fajnšmekri a rozhodne nejde o hudbu, ktorú by pri cvičení väčšina ľudí vyhľadávala. V prvom rade je problém, že sa v nej nespieva (aspoň v orchestrálnych kompozíciách), takže človek si nemôže pospevovať so spevákom. Okrem toho ale ľuďom prekáža jej odlišný rytmus. Popové či rockové songy sú predsa len chytľavejšie a mnohí sa na ne dokážu jednoduchšie naladiť.
Odborníci ale tvrdia, že klasická hudba môže na človeka prospešne vplývať najmä pri behu v exteriéri, keď si dotyčný môže jednotlivé tóny spájať s okolitou prírodou. Okrem toho ale radia, aby si sa aj pred samotným cvičením patrične nabudil nejakou klasickou a patrične „burácavou“ skladbou.
Po cvičení by si zase mal zvoliť nejaký pokojnejší variant, aby sa naše telo upokojilo a zrelaxovalo. Aby sme sa ale nebavili abstraktne, tak ti odporučíme niekoľko skladieb, ktoré podľa vedcov pri cvičení pomáhajú. Jednou z nich je Chariots of Fire od Vangelisa či Gymnopédie No. 1 od Erika Satieho.
Medzi ďalšie odporúčané skladby, ktoré je vhodné vo fitku či počas behu počúvať, sú aj Bolero od Maurica Ravela, Juba Dance zo Symfónie 1 v E minor od Florence Price, Časť IV. Finale, Allegro Assai zo Symfónie 40 v G minor od Wolfganga Amadea Mozarta, Prelúdimu k Aktu 1 opery Carmen od Georgesa Bizeta a Concert 1 v E Major, Op. 8, La Primavera od Antonia Vivaldiho.