Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Akú hudbu počúvaš počas cvičenia? Klasická to asi nebude. Ako ale píše portál The Conversation, práve tej by si mal podľa odborníkov venovať zvýšenú pozornosť.

Cvičenie a hudba patria k sebe

Pokiaľ si rád zacvičíš, a teraz je jedno, či preferuješ beh alebo dvíhanie činiek vo fitku, iste tak robíš so slúchadlami na ušiach. Vychutnávať si pri cvičení dobrú hudbu je jednak príjemné, ale hlavne nás poháňa dopredu a núti prekonávať vlastné limity. To, koniec-koncov, potvrdili aj vedci.

Podľa nich má hudba disociatívny efekt, čo znamená, že človek sa pri nej nesústredí na námahu či bolesť. Významne tiež vplýva na vnímanie času – máme pocit, že tá hodinka cvičenia ubehne ako nič.

Shutterstock

Ako sa píše aj na stránke Psychological Bulletin, aj z toho dôvodu je dobré venovať zvýšenú pozornosť zostave svojho playlistu. Možno sa v tomto prípade riadiš vyslovene vlastným vkusom a pri cvičení počúvaš rock, hip-hop či metal. Vedci ale zdôrazňujú, že by si mal zvážiť aj zaradenie klasickej hudby.

Čo z klasiky vybrať?

Čo si budeme hovoriť, klasiku vyhľadávajú skôr fajnšmekri a rozhodne nejde o hudbu, ktorú by pri cvičení väčšina ľudí vyhľadávala. V prvom rade je problém, že sa v nej nespieva (aspoň v orchestrálnych kompozíciách), takže človek si nemôže pospevovať so spevákom. Okrem toho ale ľuďom prekáža jej odlišný rytmus. Popové či rockové songy sú predsa len chytľavejšie a mnohí sa na ne dokážu jednoduchšie naladiť.

Odborníci ale tvrdia, že klasická hudba môže na človeka prospešne vplývať najmä pri behu v exteriéri, keď si dotyčný môže jednotlivé tóny spájať s okolitou prírodou. Okrem toho ale radia, aby si sa aj pred samotným cvičením patrične nabudil nejakou klasickou a patrične „burácavou“ skladbou.

Po cvičení by si zase mal zvoliť nejaký pokojnejší variant, aby sa naše telo upokojilo a zrelaxovalo. Aby sme sa ale nebavili abstraktne, tak ti odporučíme niekoľko skladieb, ktoré podľa vedcov pri cvičení pomáhajú. Jednou z nich je Chariots of Fire od Vangelisa či Gymnopédie No. 1 od Erika Satieho.

Medzi ďalšie odporúčané skladby, ktoré je vhodné vo fitku či počas behu počúvať, sú aj Bolero od Maurica Ravela, Juba Dance zo Symfónie 1 v E minor od Florence Price, Časť IV. Finale, Allegro Assai zo Symfónie 40 v G minor od Wolfganga Amadea Mozarta, Prelúdimu k Aktu 1 opery Carmen od Georgesa Bizeta a Concert 1 v E Major, Op. 8, La Primavera od Antonia Vivaldiho.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.