Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Aký vplyv má poradie narodenia na tvoju osobnosť a vzťahy? Podmieňuje ich viac, ako si myslíš

Si jedináčik alebo máš súrodencov?


Poradie narodenia a jeho vplyv na osobnosť sa stalo predmetom záujmu mnohých psychológov a vedcov. Psychoanalýzy naznačujú, že poradie v rodinnej hierarchii môže ovplyvniť rôzne aspekty osobnosti. Ide totiž o fascinujúci aspekt nášho života, ktorý ho podmieňuje viac, než sa nám na prvý pohľad môže zdať.

Mnohí psychológovia a sociológovia skúmali, ako môže byť pozícia, ktorú zaujímame medzi našimi súrodencami, spojená s našimi vzorcami správania a vzťahovými návykmi. V tomto článku sa pozrieme na to, ako poradie narodenia súvisí s naším správaním, osobnosťou aj partnerskými vzťahmi.

Prvorodení

V prípade prvorodených sa zaužívala myšlienka, že ide prevažne o zodpovedných a ambicióznych jedincov. V mnohých prípadoch sa od nich očakáva, že budú slúžiť ako príklad pre mladších súrodencov. Z toho dôvodu majú sklony ku konformite a výraznejšiu orientáciu na dosiahnutie úspechu. Často sa považujú za vodcovské typy.

Čo prvorodení a vzťahy? V partnerských vzťahoch môžu mať najstarší tendenciu prevziať vedenie alebo byť rozhodujúcimi. Ich sklon k zodpovednosti a spoľahlivosti je prínosom v stabilných vzťahoch, ale môžu sa tiež stretnúť s konfliktmi, ak ich potreba kontroly narazí na partnerovu túžbu po nezávislosti.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Prostrední súrodenci

Prostrední súrodenci zvyknú mať charakter sociálnejší a viac rebelujúci. V snahe odlíšiť sa od svojich súrodencov sa všemožne snažia vydať svojou vlastnou cestou. Keďže si uvedomujú, že nie sú v rodine jediní, majú dobre vycvičenú schopnosť vyjednávať a spoločenské situácie dokážu zvládať vyrovnanejšie.

Aký vplyv na vzťahy má prostredné poradie narodenia? Prostrední súrodenci sa považujú za prispôsobivých, čo im pomáha nájsť rovnováhu a kompromisy v partnerských vzťahoch. Ich flexibilita a schopnosť vidieť rôzne perspektívy môžu byť veľkým prínosom. Na druhej strane im však môže chýbať schopnosť jednoznačne si vymedziť hranice a svoje vlastné potreby.

Aký vplyv má poradie narodenia na tvoju osobnosť a vzťahy? Podmieňuje ich viac, ako si myslíš
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.