Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.1.2025
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Najrôznejších šialencov a psychopatov máme vo filmoch naozaj požehnane. Ale len málokedy sa tvorcovia zdržiavajú s tým, aby divákom prezradili, akou diagnózou ich záporáci trpia. Je to logické, hovoria za nich ich činy a väčšina ľudí si vystačí s konštatovaním, že sú proste šialení.

V tomto článku sa však na 10 známych záporákov pozrieme trochu bližšie a pokúsime sa ich na základe ich činov a správania diagnostikovať. Upozorňujeme, že v článku sa vyskytujú spoilery k daným filmom.

1. Darth Vader (Hviezdne vojny)

Diagnóza: hraničná porucha osobnosti

Anakin Skywalker, alias Darth Vader z kultovej sci-fi ságy Hviezdne vojny, je síce skôr tragickým hrdinom či anti-hrdinom než čistokrvným záporákom, ale zaradiť sme ho napriek tomu museli, keďže jeho známosť a obľúbenosť medzi fanúšikmi je obrovská.

Podľa psychiatrov vykazuje Anakin mnoho znakov pre hraničnú poruchu osobnosti. Svedčí o tom napríklad jeho impulzívnosť a emocionálna nestabilita, ktorá je viditeľná najmä v Epizóde II a III. Zároveň ťažko ovláda svoj hnev.

Medzi ďalšie príznaky tejto poruchy osobnosti patrí uvažovanie a pohybovanie sa v extrémoch či nejasná predstava o sebe samom a svojich cieľoch. Objaviť sa tiež môžu pocity vnútornej prázdnoty a ničoty a riziko samovraždy.

2. Michael Myers (Halloween)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, schizofrénia

Maskovaný zabijak z kultovej hororovej série Halloween je pre odborníkov hádankou. Režisér John Carpenter totiž Michaela Myersa napísal tak, aby ho nebolo možné analyzovať. Podľa expertov v samotnom filme Halloween je Michael „čisté zlo“.

Keďže nekomunikuje a neprejavuje žiadne emócie, je veľmi ťažké ho nejako diagnostikovať. Napriek tomu vykazuje znaky antisociálnej poruchy osobnosti a schizofrénie. Antisociálna porucha sa vyznačuje nulovou empatiou, absenciou výčitiek svedomia, neschopnosťou súcitu či opovrhovaním spoločenskými zákonmi a normami.

Drvivá väčšina sériových vrahov a násilníkov má práve túto poruchu. Podľa niektorých psychológov by Myers mohol mať aj určitý typ schizofrénie, ktorý je charakteristický akýmsi „odpojením“ od okolitej reality.

3. Hannibal Lecter (Mlčanie jahniat)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti, post-traumatická stresová porucha

Legendárny kanibalistický sériový vrah a zároveň brilantný psychiater Hannibal Lecter z Mlčania jahniat (a ďalších filmov) je dnes už kultovou postavou. Anthony Hopkins si za jeho stvárnenie dokonca odniesol aj Oscara. Hoci je Lecter mimoriadne démonickou a mrazivou postavou, podľa odborníkov nie je z hľadiska psychológie hodnoverný.

Nikdy sa totiž nestalo, že by sériový kanibalistický vrah bol zároveň intelektuál a vzdelaný lekár, navyše psychiater. Mlčanie jahniat vychádza z románu Thomasa Harrisa, v ktorom sa píše, že Lecter nezapadá do žiadneho známeho psychologického profilu.

Napriek tomu však na jeho správaní môžeme pozorovať prvky antisociálnej poruchy osobnosti a narcistickej poruchy osobnosti. Narcisti často pôsobia ako veľmi charizmatickí ľudia a sú obratní manipulátori, ktorí sa dokážu pohrávať s myslením svojich obetí. Presne taký je aj Hannibal Lecter. Je tiež možné, že kvôli traumatickému detstvu má aj post-traumatickú stresovú poruchu.

4. Joker (Temný rytier)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti

Kultový záporák a hlavný nepriateľ Batmana sa dočkal mnohých stvárnení vo filmoch aj seriáloch. Naposledy sa tejto postavy brilantne chopil Joaquin Phoenix. Každé stvárnenie bolo niečím svojské a jedným z najlepších je bezpochyby to, ktoré nám predviedol zosnulý Heath Ledger v Temnom rytierovi.

https://www.youtube.com/watch?v=_ChPTKPzB4I

V ňom nám Jokera predstavil ako nespoľahlivého rozprávača a nihilistu s nulovou empatiou. Nepochybne má viaceré prvky antisociálnej poruchy osobnosti. Zároveň sa vyznačuje impulzívnosťou a nepredvídateľnosťou, čím by mohol zapadať medzi psychopatov.

Na druhej strane sa však ukazuje, že na rozdiel od ľudí, ktorí trpia halucináciami a bludmi, dokáže uvažovať chladnokrvne a logicky, čím je vždy „napred“ pred ostatnými záporákmi či Batmanom. Psychózou tak pravdepodobne netrpí.

5. Voldemort (Harry Potter)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti, sadistická porucha osobnosti

Známy zlý čarodejník Voldemort z fantasy série o Harrym Potterovi je postavou, ktorú iste dobre poznáš. V jeho správaní a myslení môžeme nájsť viaceré psychologické defekty. Zdieľa mnohé vzorce správania so sériovými vrahmi, čím sa radí medzi postavy s antisociálnou poruchou osobnosti.

Má tiež silnú thanatofóbiu, teda patologický strach zo smrti. Jeho názory a motivácie sú extrémne rasistické, je posadnutý „čistotou krvi“. Rovnako je aj sadistom, ktorý mučí a vraždí pre potešenie. Necíti žiadne výčitky, empatiu a nemá svedomie. Verí, že stojí nad každým živým človekom a bytosťou, čím sa zaraďuje medzi narcistov s grandióznym komplexom.

6. Norman Bates (Psycho)

Diagnóza: disociatívna porucha osobnosti, post-traumatická stresová porucha

Mrazivý Norman Bates, v podaní Anthonyho Perkinsa z thrilleru Psycho od Alfreda Hitchcocka, spĺňa kritériá najmä pre disociatívnu poruchu osobnosti. V jeho mysli sa totiž ukrýva nielen osoba Normana Batesa, ale aj jeho matky Normy (ktorá je už roky mŕtva).

Charakteristickým prvkom pre túto poruchu je disociácia (odpútanie) sa od vlastnej skutočnej identity a závislosť na alternatívnych identitách (často vymyslených). Výrazný je tiež nedostatok kontinuity medzi myšlienkami, spomienkami, prostredím, akciou a identitou.

Táto porucha má v prípade Batesa zrejme základ v detstve, keďže Norma svojho syna často týrala a ponižovala. Normanov vzťah k matke bol patologický a sexuálny. Jeho neskoršia disociatívna porucha teda môže byť dôsledkom neliečenej post-traumatickej poruchy z detstva.

7. Annie Wilkes (Misery nechce zomrieť)

Diagnóza: schizoafektívna porucha, bipolárna porucha, hraničná porucha osobnosti, schizotypná porucha osobnosti

Hlavná hrdinka thrilleru Misery nechce zomrieť Annie Wilkes je osobou, ku ktorej by ste sa dostať nechceli. Je to totiž produktívna sériová vrahyňa. V adaptácii románu Stephena Kinga môžeme vidieť, že má prejavy schizoafektívnej poruchy, čiže psychózu a poruchu myslenia a vnímania. Objavujú sa u nej halucinácie a bludy, ako aj paranoja.

Správanie Annie Wilkes tiež zahŕňa schizotypnú poruchu, ktorá sa okrem iného vyznačuje samotárstvom, absenciou blízkych priateľov a excentrickým správaním či podivným myslením. Zároveň má tiež hraničnú poruchu a striedajú sa u nej návaly prudkého hnevu, agresivity a zdanlivého pokoja. Zrejme má tiež bipolárnu poruchu (maniodepresiu), keďže sa miestami cíti byť v hlbokej depresii.

8. Jason Voorhees (Piatok trinásteho)

Diagnóza: duševná zaostalosť, disociatívna porucha osobnosti, schizofrénia

Jason Voorhees je tak trochu podobný prípad ako Michael Myers z Halloweenu. Ani vraha s hokejovou maskou, ktorého preslávila séria hororov Piatok trinásteho, nemôžeme úplne presne charakterizovať.

Je isté len to, že Jason má istý stupeň duševnej zaostalosti, pre ktorú bol už v detstve terčom šikany (tá napokon vyústila aj v jeho úmrtie). Zároveň má podľa niektorých fanúšikov aj disociatívnu poruchu a schizofréniu.

9. John Doe (Sedem)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti

Sériový vrah John Doe z temnej kriminálky Sedem je učebnicovým psychopatom. Má teda antisociálnu poruchu osobnosti. Nájdeme pri ňom všetky príznaky. Pocity o vlastnej nadradenosti, absenciu svedomia a empatie, aroganciu, pohŕdanie sociálnymi normami či agresivitu.

Zároveň sa zdá, že má tiež prvky narcistickej poruchy osobnosti. Samého seba vníma ako služobníka božieho a prorokuje, že ho mnohí budú nasledovať.

10. Patrick Bateman (Americké psycho)

Diagnóza: narcistická porucha osobnosti, antisociálna porucha osobnosti, sadistická porucha osobnosti, psychóza

Patrick Bateman, ktorého si v hororovom thrilleri Americké psycho zahral Christian Bale, je chodiacim katalógom najrôznejších porúch. Je predstavený ako sadistický sériový vrah, ktorý mučí a zabíja (a dokonca aj pojedá) svoje obete kvôli sexuálnemu uspokojeniu. Je tiež patologicky narcistický a ostatnými ľuďmi pohŕda.

Keďže je nespoľahlivým rozprávačom, nie je možné presne určiť, čo z jeho činov je pravda a čo len sadistická fantázia. Trpí tiež halucináciami a neskôr aj paranojou.

Zdroj: shrinktank.com, theatlantic.com, vokradio.com, bloody-disgusting.com, prezi.com, en.wikipedia.org, wikipedia.org, slasherholic.tumblr.com, livescience.com

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.