Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Jeden článok o najrôznejších filmových psychopatoch a šialencoch, v ktorom sme sa zamerali na ich psychiku, sme ti na EMEFKA už priniesli. Podobne výrazných záporných postáv ale máme oveľa viac, takže prichádzame s pokračovaním. Nájdeš v ňom ďalších 8 výrazných záporákov, pričom pri každom z nich sme sa snažili uviesť jeho možnú diagnózu.

Tú nám vo filmoch obvykle tvorcovia neprezradia, resp. sa uspokoja s vysvetlením, že proste ide o šialencov. Je ale celkom zaujímavé pozrieť sa na nich bližšie a pokúsiť sa k nim na základe ich správania a činov priradiť dosiaľ známe psychické či osobnostné poruchy.

1. Anton Chigurh (Táto krajina nie je pre starých)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti

S chladnokrvným a mrazivým vrahom Antonom Chigurhom sme sa mohli stretnúť vo filme Táto krajina nie je pre starých od bratov Coenovcov. Brilantne si ho strihol Javier Bardem. Adaptácia rovnomenného románu Cormaca McCarthyho sa nezmieňuje o mnohých informáciách ohľadom Chigurha, je teda zahalený rúškom tajomstva. Vieme len to, že nepozná zľutovanie, neprejavuje žiadne emócie a vraždiť ľudí mu nerobí ani tie najmenšie problémy.

V tomto ohľade zapadá medzi klasických sociopatov (teda ľudí s antisociálnou poruchou osobnosti). Tí sa vyznačujú veľmi malou (až nulovou) schopnosťou empatie či súcitu a zároveň opovrhovaním zákonmi a normami. Podľa forenzného psychiatra Samuela Leistedta je Chigurh „učebnicovým sociopatom“.

Miramax Films/Paramount Pictures

2. Freddy Krueger (Nočná mora v Elm Street)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, sexuálna porucha (pedofília)

Freddy Krueger v podaní Roberta Englunda je hlavným záporákom hororovej série Nočná mora z Elm Street. Krueger sa po svojej násilnej smrti vrátil a začal svoje obete vraždiť v ich snoch. Z filmov vieme, že počas svojho života bol Krueger sadistický sériový vrah, ktorý si za obete vyberal deti (ktoré podľa iných filmov aj sexuálne zneužíval). Keď ho ale kvôli procesnej chybe prepustili, rozzúrení rodičia vzali spravodlivosť do vlastných rúk a zaživa ho upálili.

Z ďalších dielov série tiež dostávame pohľad na jeho detstvo. Vieme tak, že ako chlapec týral zvieratá, trpel samopoškodzovaním a musel znášať šikanu od detí. Týranie zvierat v detstve je charakteristickým rysom, ktorý sa objavuje u sociopatov. V prípade Kruegera tiež ide o sadistu, ktorý sa vo vraždách svojich obetí vyžíva.

Podľa analýzy psychologičiek Kelly Wong a Vivian Chen môžeme u Kruegera jasne pozorovať antisociálnu poruchu osobnosti spojenú so sadizmom a sexuálnu poruchu (pedofíliu).

New Line Cinema

3. Mildred Ratched (Prelet nad kukučím hniezdom)

Diagnóza: prvky antisociálnej poruchy osobnosti, psychopatia

So zdravotnou sestrou Mildred Ratched v podaní Louise Fletcher sme sa prvýkrát stretli vo výbornej oscarovej dráme Prelet nad kukučím hniezdom od Miloša Formana. Film vychádzal z rovnomenného románu od Kena Keseyho. Pomerne nedávno sme tiež dostali prequelový seriál Ratched, kde si túto sadistickú sestru zahrala Sarah Paulson.

V románe aj filme reprezentuje tyranskú autoritu, voči ktorej sa vzbúri hlavný hrdina Randle McMurphy (vo filme Jack Nicholson). Sestra Ratched pôsobí na psychiatrickej klinike a je predstavená ako autoritatívna a emocionálne chladná osoba, ktorá pacientmi manipuluje a sadisticky ich ponižuje. Je tiež zástankyňou drastických pseudo-liečebných metód (lobotómie).

V prípade sestry Ratched môžeme v jej správaní pozorovať prvky antisociálnej poruchy osobnosti, hoci ani zďaleka nie sú také vypuklé ako v prípade iných sociopatov. Dalo by sa teda povedať, že Ratched je skôr psychopatkou než sociopatkou. Vyznačuje sa malou empatiou, silnou manipulatívnosťou a krutosťou. To všetko ale zastiera dobrými úmyslami.

United Artists

4. Bane (Návrat Temného rytiera)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti

Bane je po Jokerovi ďalším slávnym zloduchom, ktorý sa v komiksoch postavil Batmanovi. Vo filme Návrat Temného rytiera ho mrazivo stvárnil Tom Hardy. Na základe komiksov, ale aj filmu vieme, že ide o mimoriadne inteligentného človeka. Jeho intelekt sa pohybuje až vo sfére geniality. Je skvelým plánovačom a schopným bojovníkom. Okrem toho je to vzdelanec s fotografickou pamäťou, ktorý ovláda niekoľko jazykov.

Warner Bros.

Zároveň sa prejavuje ako človek, ktorý nemá žiadnu úctu k ľudskému životu a ľudí vníma skôr ako figúrky na šachovnici vo svojom grandióznom pláne. Ak mu niekto prestane slúžiť, obratom ho zabije. Tým zapadá do škatuľky sociopata. Zároveň sa ale dokáže ovládať a nenájdeme uňho sklony k impulzívnosti. Pravdepodobne tak ide o chladnokrvného sociopata, ktorý je schopný sofistikovaných plánov, čo z neho spolu s jeho vysokou inteligenciou robí naozaj nebezpečného protivníka.

Vo filme na ňom môžeme badať isté znaky narcistickej poruchy osobnosti, keďže samého seba vníma ako pravého reprezentanta Ligy tieňov a pokračovateľa jej odkazu. Zároveň o sebe uvažuje ako o pánovi života a smrti, ktorý môže rozhodovať o osudoch iných.

5. Lex Luthor (Superman)

Diagnóza: narcistická porucha osobnosti

Postavu Lexa Luthora, teda úhlavného nepriateľa Supermana, stvárnilo hneď niekoľko rôznych hercov. Za všetkých môžeme spomenúť Genea Hackmana, Kevina Spaceyho a Jesseho Eisenberga. Každý z nich poňal túto postavu svojsky a inak, ale predsa len tu máme niekoľko spoločných rysov.

Lex Luthor je mimoriadne inteligentný a vzdelaný. Dokáže snovať veľmi komplikované a podrobné plány, ktorými Supermana často dostáva do úzkych. Jeho najväčšou zbraňou je tak jeho intelekt. Zároveň ale ide o človeka s obrovským egom, ktoré je pošliapané práve Supermanovou existenciou.

Warner Bros.

Luthor si je vedomý, že môže nasať všetky znalosti sveta, ale na Supermana nikdy nedosiahne. Preto sa ho snaží zničiť. Vo svojej podstate tak ide o patologicky narcistického jedinca, ktorý sa nedokáže vyrovnať s pocitmi vlastnej menejcennosti.

Vystupuje tiež ako suverén, ale v skutočnosti je mučený pochybnosťami, strachom a rôznymi komplexmi. Zároveň sa ale považuje za génia, ktorý je nadradený ostatným ľuďom. Presne tak zapadá do kategórie narcistickej poruchy osobnosti.

6. Glum (Pán prsteňov)

Diagnóza: disociatívna porucha osobnosti, schizoidná porucha osobnosti

Iste, Glum nie je tradičným záporákom. Skôr ide o smutného hrdinu či antihrdinu. Napriek tomu ale ide o výraznú postavu a zaslúži si zmienku. Vo fantasy ságe Pán prsteňov a prvom diele trilógie Hobit si ho zahral Andy Serkis.

Z románov J. R. R. Tolkiena, ale aj z filmovej adaptácie vieme, že Glum bol kedysi hobitom, ale po náleze prsteňa moci sa začal meniť fyzicky aj psychicky. Dopustil sa vraždy, vyhnali ho a on sa prepadol do hlbín šialenstva.

New Line Cinema

Vypestoval si závislosť od prsteňa, podobne ako napríklad užívatelia drog. Možno uňho pozorovať aj prvky paranoje. Najpravdepodobnejšou diagnózou je ale v jeho prípade skôr disociatívna porucha osobnosti. V Glumovi sa totiž skrývajú minimálne dve osobnosti, ktoré medzi sebou komunikujú a bojujú o dominanciu.

Podľa odborníkov Glum spĺňa aj podmienky na diagnostikovanie schizoidnej poruchy osobnosti. Tá sa prejavuje uzavretosťou, sklonmi k izolácii od okolia, absenciou priateľov a emocionálnym chladom. Dotyčný s touto poruchou má ale často bohatý vnútorný život.

7. John Kramer (Saw: Hra o prežitie)

Diagnóza: antisociálna porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti, symptómy depresie a obsedantno-kompulzívnej poruchy

Johna Kramera alias Jigsawa poznajú všetci fanúšikovia hororovej série Saw, v ktorej túto postavu stvárnil Tobin Bell. Ide o sériového vraha, ktorý svoje obete vystavuje šialeným pasciam. Musia sa rozhodnúť, či sa pokúsia zachrániť, alebo zomrú. Záchrana ale často býva spojená s vraždou iného človeka či sebazmrzačením. Kramer si zároveň vyberá obete, ktoré si nevážili svoj život.

Lions Gate Films

Kramer je sadista, ktorý je ale veľmi organizovaný a perfekcionistický. Ide tiež o výrazne inteligentného muža. Na základe filmov by sme ho mohli charakterizovať jednak ako človeka s antisociálnou poruchou osobnosti, u ktorého sa ale objavujú aj symptómy depresie a obsedantno-kompulzívnej poruchy. Zároveň sa prejavuje ako solídny manipulátor. Jeho presvedčenie, že môže rozhodovať o živote a smrti iných, ho radí medzi narcistov.

8. Two-Face (Temný rytier)

Diagnóza: hraničná porucha osobnosti, rozdvojená osobnosť, post-traumatická stresová porucha

Harvey Dent alias Two-Face je ďalším známym Batmanovým protivníkom. Zahralo si ho viacero hercov, napríklad Tommy Lee Jones či Aaron Eckhart. V komiksoch sa dozvieme, že v detstve bol Harvey týraný vlastným otcom.

Ako dospelý sa síce stal úspešným právnikom, ale v dôsledku traumy sa nedokázal rozhodovať sám za seba (preto sa tak zameral na hody mincou, ktoré majú rozhodnúť zaňho). Neskôr sa z neho stal Two-Face a polovica jeho tváre bola zmrzačená.

Vo filme je hnaný túžbou po pomste, keďže stratil lásku svojho života. Samého seba vlastne vníma ako nestranného nositeľa osudu a za svoje činy nepreberá zodpovednosť. Dali by sa uňho vypozorovať symptómy hraničnej poruchy či rozdvojenej osobnosti. Je tiež možné, že má post-traumatickú stresovú poruchu ako následok nešťastného detstva.

Warner Bros.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť