Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta
Zdroj: ©Profimedia

Akými rituálmi sa v staroveku z chlapcov stávali muži? Často k nim patrili aj brutálne praktiky

Dospievať v staroveku nebol žiadny med.

Dosiahnutie plnoletosti je aj v súčasnosti významným míľnikom v živote človeka. Pokiaľ ale dnes čerstvo dospelého čaká akurát „skúška dospelosti“, teda maturitná skúška a bujaré oslavy, v dávnej minulosti to bolo inak.

Zavŕšenie dospievania sa v staroveku často končilo brutálnymi spôsobmi a rituálmi. Tie sa, pravdaže, medzi jednotlivými spoločnosťami líšili. Inak k dospelosti pristupovali Sparťania, inak starovekí Rimania a inak Slovania.

Milenecký vzťah

V starovekom Grécku platilo, že mladý muž v tínedžerskom veku (nazývaný aj eromenos) sa na príchod dospelosti pripravoval v spoločnosť staršieho muža (erastes či philetor). Vekový rozdiel ale nebol vždy príliš vysoký, často tvoril len niekoľko rokov.

Mladík sa v každom prípade stal akýmsi „učňom“ staršieho muža, opustil svojich rodičov a všade ho sprevádzal. Muž ho vzdelával v praktickom živote (lov či boj), ale aj v umení, tanci, filozofii či histórii.

Často mu tiež dával aj rôzne dary a v takomto vzťahu bol obyčajne prítomný aj intímny rozmer. V Grécku bol skrátka milenecký pomer medzi starším a mladším mužom niečím, čo patrí k dospievaniu a čo posilňuje mužnosť. Homosexualita nebola považovaná za nič zvláštne ani poburujúce, ale ako niečo úplne normálne. Podobne na tom bolo aj viacero iných spoločenstiev tej doby.

Shutterstock

Krutý výcvik

Hoci aj v Sparte hľadeli na vzťahy medzi dvoma mužmi ako na niečo bežné (a dokonca dôležité), predsa len sa v niečom od Grékov odlišovali. Sparťania totiž vzťahy starších mužov s mladšími nepripúšťali a často ich veľmi tvrdo trestali. Mimochodom, dospievanie v Sparte bolo naozaj extrémne náročné. Iste si už aj ty počul slovné spojenie „sparťanský výcvik“. Tieto slová majú korene v reálnom živote tej doby.

V Sparte sa totiž detstvo končilo už siedmym rokom života! Následne boli deti odobraté od rodín a poslané do špeciálnych domov (agoge), kde sa vzdelávali. To trvalo dlhých trinásť rokov. Súčasťou výcviku boli nielen umelecké smery ako tanec či spev, ale aj trénovanie boja a potláčania bolesti.

Už od raného detstva sa tam ľudia pripravovali na dráhu tvrdých bojovníkov. Tí najsilnejší neskôr naozaj rozšírili rady armády, pričom tí slabší často zomreli, prípadne sa stali otrokmi.

Profimedia

Jedna z hlavných skúšok dospelosti sa odohrala v dvanástom roku života. Mladík dostal k dispozícii jednu kopiju a bol vyslaný na nejaké pusté miesto v divočine. Jeho úlohou bolo prežiť v nej celý jeden mesiac a tiež na dôkaz sily uloviť nejaké veľké zviera.

Netreba snáď hovoriť, že mnoho chlapcov pri snahe o splnenie tejto úlohy zahynulo. Iní sa zase vrátili domov už po niekoľkých dňoch. To sa ale v Sparte bralo ako dôkaz slabosti a títo chlapci boli vylúčení z ďalších štúdií.

Mohlo by ťa zaujímať:

Jedna poloha a minimum nahoty. Aké boli pravidlá stredovekého intímneho styku?

K rituálom dospievania patrila aj krypteia, čo bola skúška, ku ktorej dochádzalo vždy na jeseň. Počas nej musel sparťanský mladík vo vojne proti Heilótom (otrokom Lakónie a Messénie) zabiť aspoň jedného súpera. Ak neuspel, stal sa sám otrokom. Ak protivníka skolil, mohol byť prijatý medzi mužov a riadnych občanov Sparty. Len s týmto prijatím preňho zároveň vyplývalo povolenie oženiť sa a mať deti.

Profimedia

Oslavy v Ríme

V takom starovekom Ríme bolo prijatie do stavu dospelosti oveľa miernejšie a vlastne aj príjemné. Obyčajne sa tak dialo, keď chlapec dosiahol 17 rokov (v niektorých prípadoch ale stačilo aj 14 rokov). V takom prípade odložil svoj ochranný náhrdelník (bulla praetexta), ktorý nosil od narodenia, a položil ho ako dar na oltár bohom nazývaným Lares (ktorých vnímali ako ochrancov rodiny a domova).

Tým za sebou symbolicky zanechal svoje detstvo a zo svojej tógy mohol odstrániť karmínový opasok. Stal sa oficiálne dospelým, čo sa muselo aj poriadne osláviť. Alkohol tiekol prúdom, podávali sa rôzne jedlá. Ako dospelý obyvateľ mohol mladík voliť, vlastniť otrokov, ale vzťahovala sa naňho aj povinnosť odvádzať dane.

Profimedia

Skolenie leva či ľudské obete

Kmeň Masajov v Keni mal na vstup do stavu dospelosti jednoduché pravidlo. Vykonávalo sa tam niekoľko stoviek rokov. Mladík dostal jednu kopiju, ktorou musí zabiť leva. Ak sa mu to podarí, preukázal dostatok odvahy aj sily a stal sa plnohodnotným mužom. Následne v rámci rituálu obetoval jahňa, aby tým odplašil zlých duchov.

V prípade Inkov tieklo pri týchto rituáloch tiež veľa krvi. A to hlavne ľudskej. Keď u nich mladík dosiahol vek 14 rokov, dostal kopiju, štít a kyjak. To ale nebolo všetko. Okrem toho mu vlastní príbuzní bičom rozšľahali nohy až do krvi a prepichli ucho. Toto všetko im malo dodať silu a odvahu.

Profimedia

Ako sa na rituál dospelosti dívali Aztékovia v Mexiku? Vieme, že pri ich rituáloch hrala dôležitú rolu ľudská obeť. Inak to nebolo ani v prípade prechodu k dospelosti. Chlapci, ktorí chceli dospieť a stať sa bojovníkmi, museli zajať člena nepriateľského kmeňa. Pokiaľ ho však zabili vo vojnovej vrave, nepočítalo sa to. Uväzneného nešťastníka obetovali v chráme na kamennom oltári.

Šaman ho rozrezal od krku až k bruchu a vytiahol jeho srdce, ktoré následne ponúkol bohom. Súčasťou týchto rituálov bolo aj požívanie rôznych halucinogénnych drog, boli teda sprevádzané extatickými stavmi a živými halucináciami.

Profimedia

Niekedy stačilo proste prežiť

V prípade drsných Vikingov sa ale, paradoxne, so žiadnymi krvavými rituálmi nestretávame. Za dospelého sa tam totiž považovali tí, ktorí dosiahli 12 až 15 rokov. Platilo to pre chlapcov aj pre dievčatá. Dovtedy sa vzdelávali v rôznych praktických veciach: pomáhali rodičom na farme, učili sa loviť zvieratá. To sa nezdá byť také hrozné, však?

Mohlo by ťa zaujímať:

16 pikantných pikošiek z histórie, ktoré sa do školských učebníc nikdy nedostanú

Problém ale bol, že Vikingovia žili na extrémne nehostinných územiach, počas krutých zím často trpeli hladomormi a smrť bola pre nich denným chlebom. Deti teda nemali ani zďaleka isté, že sa tých 12 či 15 rokov vôbec dožijú! Ak sa tak stalo, dievčatá mohli uzatvoriť manželstvo, chlapci sa zase zdokonaľovali v umení boja.

Profimedia

V starovekej Číne sa mladíci stávali mužmi počas ceremónie Guan Li. Dialo sa tak obyčajne, keď dovŕšili 20. rok života. S touto ceremóniou ale neboli spojené žiadne násilnosti ani krvavé potýčky. Na začiatku otec mladíka predniesol krátky prejav. Mladý muž bol okúpaný a ostrihaný podľa predpísaného strihu. Následne konfuciánsky majster umiestnil na jeho hlavu tradičnú čiapku pre dospelých (fu tou).

Slovania a postrižiny

Zaujímavé ale boli aj rituály starých Slovanov. S prechodom od detstva k dospelosti sa spájajú najmä postrižiny. Absolvovali ich deti už v siedmom roku života a ostrihali sa im pri nich vlasy. Tie sa obratom spálili (prípadne používali v ľudovom liečiteľstve). Tým sa priniesla obeta bohom a dotyčnému dieťaťu sa zabezpečila ochrana.

Slovania (ale nielen oni) totiž verili, že práve vo vlasoch sa skrýva životná sila človeka. Nešlo teda o rituál dospelosti v pravom slova zmysle, ale istý prechodový charakter určite spĺňal. Odhaduje sa tiež, že sa tento rituál počas celého detstva vykonával približne trikrát. Vždy znamenal určitý prerod a prechod do novej fázy života.

Shutterstock

Vykonával sa aj na území Slovenska? O tom podľa expertov neexistujú relevantné dôkazy. Aj u nás ale pretrvávala magická predstava, že vlasy sa dieťaťu do určitého veku života nemôžu strihať. Verilo sa, že by sa tým skrátil jeho život. Podobné rituály, v ktorých hralo hlavnú rolu skracovanie vlasov, sa ale diali aj v starovekom Grécku, Ríme či medzi Germánmi.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť