Alf, Jurošík, sluha James. Takto si budeme pamätať nebohého Stana Dančiaka!

Bohatá tvorba hodná legendy.

Tento víkend každého fanúšika slovenského dramatického umenia zarmútila správa o smrti Stanislava Dančiaka. Herec, ktorý bol dlhoročnou stálicou slovenského humoru, dokázal vždy osloviť mladých aj starých, vzdelaných aj jednoduchších. Žiadna rola pre neho nebola nezvládnuteľná a poradil si aj s vážnymi charaktermi. Či už ide o film, divadlo alebo dabing, veľký herec po sebe zanechal skutočne bohaté dedičstvo.

Jurošík

Humorný animovaný seriál patrí medzi to najlepšie, čo sa u nás pre deti natočilo po roku 1989. Vtipné spracovanie tradičných slovenských motívov, výborná hudba a predovšetkým geniálny dabing Stana Dančiaka zaručili Jurošíkovi úspech u niekoľkých generácií divákov.

Alf

Alf je seriál zbožňovaný po celom svete. My na Slovensku sme mali šťastie, že chlpatému mimozemšťanovi prepožičal svoj hlas Stano Dančiak. Rola pažravého, lenivého a uštipačného Alfa bola pre neho ako stvorená.

Bud Bindi

Humoristický seriál Bud Bindi by sa dal vnímať ako slovenská verzia Mr. Beana. Jeden veľký rozdiel spočíva v tom, že Bud Bindi má dvoch hlavných protagonistov – babrákov v podaní Stana Dančiaka a Mira Nogu. Dvaja „blbečkovia“ sa vždy zamotajú do nepríjemných situácií a spôsobia kopu trapasov. Problémy sa im nakoniec vždy podarí prekonať šialenými riešeniami, ktoré sa vymykajú bežnému uvažovaniu.

Sebechlebskí hudci

Jedna z najobľúbenejších slovenských rozprávok. Humorný príbeh opisuje cestu trojice muzikantov, ktorá sa vydáva na územie Osmanskej ríše s cieľom oslobodiť zajatú šľachtičnú, pani Dócziovú. Podarené kostýmy a ďalšie rekvizity šikovne postavili do kontrastu obyčajných slovenských človiečikov oproti nevídanému blahobytu tureckej šľachty.

Jožko Púčik a jeho kariéra

Klasická divadelná komédia Ivana Stodolu sa dočkala mnohých spracovaní. Televízna verzia z roku 1983 sa môže pochváliť skutočne hviezdnym obsadením – stačí spomenúť mená ako Milan Lasica, Zora Kolínska, Július Satinský, Stanislav Dančiak, Kamila Magálová, Božidara Turzonovová a František Dibarbora. Príbeh utiahnutého úradníka predstavili v tej najlepšej forme.

Lord Norton a sluha James

Od reality odtrhnutý anglický Lord Norton (Marián Zednikovič) a jeho verný sluha James (Stano Dančiak) svojimi podarenými dialógmi dokázali vyvolať úsmev na tvári každému. Konverzačná komédia bola spracovaná v mnohých formách – napríklad televízny skeč, film, divadelné predstavenie a rozhlasová hra. Práve posledná menovaná verzia sa dodnes teší najväčšej obľube.

Škriatok

Na slovenské pomery skutočne originálny námet. Jedenásť-dielny seriál rozpráva o dobrodružstvách dvoch detských hrdinov, ktorí sa prostredníctvom počítača stávajú súčasťou klasických fiktívnych príbehov. Hlavnú úlohu stvárňuje maličká Táňa Pauhofová a počítačového škriatka nadaboval Stano Dančiak. V dnešnej dobe divák zostane fascinovaný retromódou 90. rokov, ktorá sa nedá porovnať takmer s ničím.

Rozhlasová hra Pán prsteňov

V rokoch 2001 a 2003 vznikla v spolupráci Slovenského rozhlasu a rádia Twist rozhlasová hra, akú si Tolkienov fantazijný epos zaslúži. Pán Prsteňov sa môže pochváliť skutočne elitnou hereckou zostavou – postavám svoje hlasy prepožičali Marián Labuda, Martin Huba, Dušan Cinkota, Robo Roth, Miro Noga, Marián Geišberg, Milan Lasica a ďalší. Stano Dančiak hviezdil v úlohe hobbita Sama.

No, počkaj!

Legendárny sovietsky animák oslavuje na budúci rok päťdesiatku. Podarený seriál sa dodnes teší veľkej obľube hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a ostatných postkomunistických krajinách. Večný súboj vlka a zajaca je klasický motív, na ktorom stavajú kreslené seriály už niekoľko desaťročí. Hoci v No, Počkaj! sa veľa nerozpráva, zlomyseľný a vynaliezavý vlk v pôvodnom slovenskom dabingu hovorí hlasom Stana Dančiaka.

Zdroj: csfd.cz

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Provokačné, ale úprimné. Ilustrácie o našom živote, ktoré pochopíš aj bez slov.

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME