Alf, Jurošík, sluha James. Takto si budeme pamätať nebohého Stana Dančiaka!

Bohatá tvorba hodná legendy.


Tento víkend každého fanúšika slovenského dramatického umenia zarmútila správa o smrti Stanislava Dančiaka. Herec, ktorý bol dlhoročnou stálicou slovenského humoru, dokázal vždy osloviť mladých aj starých, vzdelaných aj jednoduchších. Žiadna rola pre neho nebola nezvládnuteľná a poradil si aj s vážnymi charaktermi. Či už ide o film, divadlo alebo dabing, veľký herec po sebe zanechal skutočne bohaté dedičstvo.

Jurošík

Humorný animovaný seriál patrí medzi to najlepšie, čo sa u nás pre deti natočilo po roku 1989. Vtipné spracovanie tradičných slovenských motívov, výborná hudba a predovšetkým geniálny dabing Stana Dančiaka zaručili Jurošíkovi úspech u niekoľkých generácií divákov.

Alf

Alf je seriál zbožňovaný po celom svete. My na Slovensku sme mali šťastie, že chlpatému mimozemšťanovi prepožičal svoj hlas Stano Dančiak. Rola pažravého, lenivého a uštipačného Alfa bola pre neho ako stvorená.

Bud Bindi

Humoristický seriál Bud Bindi by sa dal vnímať ako slovenská verzia Mr. Beana. Jeden veľký rozdiel spočíva v tom, že Bud Bindi má dvoch hlavných protagonistov – babrákov v podaní Stana Dančiaka a Mira Nogu. Dvaja „blbečkovia“ sa vždy zamotajú do nepríjemných situácií a spôsobia kopu trapasov. Problémy sa im nakoniec vždy podarí prekonať šialenými riešeniami, ktoré sa vymykajú bežnému uvažovaniu.

Sebechlebskí hudci

Jedna z najobľúbenejších slovenských rozprávok. Humorný príbeh opisuje cestu trojice muzikantov, ktorá sa vydáva na územie Osmanskej ríše s cieľom oslobodiť zajatú šľachtičnú, pani Dócziovú. Podarené kostýmy a ďalšie rekvizity šikovne postavili do kontrastu obyčajných slovenských človiečikov oproti nevídanému blahobytu tureckej šľachty.

Jožko Púčik a jeho kariéra

Klasická divadelná komédia Ivana Stodolu sa dočkala mnohých spracovaní. Televízna verzia z roku 1983 sa môže pochváliť skutočne hviezdnym obsadením – stačí spomenúť mená ako Milan Lasica, Zora Kolínska, Július Satinský, Stanislav Dančiak, Kamila Magálová, Božidara Turzonovová a František Dibarbora. Príbeh utiahnutého úradníka predstavili v tej najlepšej forme.

Lord Norton a sluha James

Od reality odtrhnutý anglický Lord Norton (Marián Zednikovič) a jeho verný sluha James (Stano Dančiak) svojimi podarenými dialógmi dokázali vyvolať úsmev na tvári každému. Konverzačná komédia bola spracovaná v mnohých formách – napríklad televízny skeč, film, divadelné predstavenie a rozhlasová hra. Práve posledná menovaná verzia sa dodnes teší najväčšej obľube.

Škriatok

Na slovenské pomery skutočne originálny námet. Jedenásť-dielny seriál rozpráva o dobrodružstvách dvoch detských hrdinov, ktorí sa prostredníctvom počítača stávajú súčasťou klasických fiktívnych príbehov. Hlavnú úlohu stvárňuje maličká Táňa Pauhofová a počítačového škriatka nadaboval Stano Dančiak. V dnešnej dobe divák zostane fascinovaný retromódou 90. rokov, ktorá sa nedá porovnať takmer s ničím.

Rozhlasová hra Pán prsteňov

V rokoch 2001 a 2003 vznikla v spolupráci Slovenského rozhlasu a rádia Twist rozhlasová hra, akú si Tolkienov fantazijný epos zaslúži. Pán Prsteňov sa môže pochváliť skutočne elitnou hereckou zostavou – postavám svoje hlasy prepožičali Marián Labuda, Martin Huba, Dušan Cinkota, Robo Roth, Miro Noga, Marián Geišberg, Milan Lasica a ďalší. Stano Dančiak hviezdil v úlohe hobbita Sama.

No, počkaj!

Legendárny sovietsky animák oslavuje na budúci rok päťdesiatku. Podarený seriál sa dodnes teší veľkej obľube hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a ostatných postkomunistických krajinách. Večný súboj vlka a zajaca je klasický motív, na ktorom stavajú kreslené seriály už niekoľko desaťročí. Hoci v No, Počkaj! sa veľa nerozpráva, zlomyseľný a vynaliezavý vlk v pôvodnom slovenskom dabingu hovorí hlasom Stana Dančiaka.

Zdroj: csfd.cz


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Alf, Jurošík, sluha James. Takto si budeme pamätať nebohého Stana Dančiaka!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME