Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub

Ambiciózny mrakodrap v tvare gigantickej kocky, do ktorej sa zmestí dvadsať Empire State Building

Ďalší snový futuristický projekt Saudskej Arábie.


Saudskoarabská vláda plánuje postaviť 400 metrov vysoký mrakodrap v tvare kocky nazvanom Mukaab ako súčasť projektu New Murabba. Domovom masívnej stavby bude oblasť severozápadne od centra Rijádu. Má sa stať novou centrálou hlavného mesta Saudskej Arábie.

Superkocka je časťou projektu Saudi Vision 2030, ktorá zastrešuje aj ich najväčší chimérický mega projekt Neom, o ktorom sme písali v samostatnom článku.

Sci-fi hyperkocka bez bludiska a smrtiacich miestností

Mukaab s mierami 400 x 400 x 400 metrov má byť zložená z prekrývajúcich sa trojuholníkových foriem v modernom architektonickom štýle inšpirovanom regiónom Najd. Tituluje sa jednou z najväčších stavieb sveta. Vývojári tvrdia, že bude schopná ponúknuť neustále sa meniace prostredie.

 „Mukaab bude prvou pohlcujúcou zážitkovou destináciou na svete, doplnenou o digitálnu a virtuálnu technológiu s najnovšími holografickými prvkami.“

Vo vnútri bude špirálová veža a celkovo poskytne 2 milióny m2 podlahovej plochy. Tie budú zahŕňať 104 000 bytových jednotiek, 9 000 hotelových izieb, 980 000 m2 obchodných priestorov, 1,4 milióna m2 kancelárskych priestorov, 620 000 m2 na voľnočasové aktivity a 1,8 milióna m2 pre komunitné zariadenia.

New Murabba, mrakodrap, kocka, Saudi Vision 2030, Saudská Arábia
Profimedia

V interiéri budú nonstop holografické projekcie, ktorých cieľom je preniesť ľudí do iných paradigiem, realít, časov a miest. Súčasťou bude vlniaca sa veža s vyhliadkovými plošinami a reštauráciami, ktorú budú rovnako lemovať hologramy.

V propagačnom videu pomocou CGI je vidieť drakov lietajúcich okolo konštrukcie či kamene vznášajúce sa v atmosfére, čo je náznak toho, aký druh holografie môžu návštevníci očakávať.

V projekte je miesto aj pre zelené plochy, pešie a cyklistické chodníky na podporu zdravého životného štýlu. Bude tiež domovom múzea techniky a dizajnu, technologickej a dizajnovej univerzity, viacúčelového pohlcujúceho divadla a viac ako 80 zábavných a kultúrnych podnikov.

New Murabba sľubuje obytné, pracovné a zábavné priestory v okruhu 15 minút chôdze a 20 minút jazdy na letisko. Do saudskej ekonomiky prispeje 48 miliardami dolárov a vytvorí 334 000 pracovných miest. Náklady na obrí projekt neboli zverejnené. Výstavba sa začne v roku 2024 s plánovaným dokončením do roku 2030.

Podozrivá podoba s kinematografiou

Po zverejnení vizualizácie sa na sociálnych sieťach objavili negatívne komentáre na adresu realizovateľnosti, funkčnosti a dizajnu.

„Blahoželám ktorejkoľvek bezohľadnej konzultačnej firme, ktorá budúci rok zhrabne peniaze za to, že Saudom postaví Tesseract,“ píše novinár Gregg Carlstrom s odkazom na kocku z Marvel Cinematic Universe.

Niekoľko používateľov prirovnalo Mukaab k Borg Cube, typu kozmickej lode z franšízy Star Trek.

Projekt je tiež pranierovaný pre svoju podobnosť s Kaabou, posvätným miestom v Mekke, kam sa chodia modliť moslimovia z celého sveta.

Vybudovanie novej Kaaby venovanej výlučne kapitalizmu je už cez čiaru,“ napísal reportér Murtaza Hussain.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.