Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Istý Američan sa pokúsil predstierať svoju smrť, aby sa vyhol väzeniu, no jeho úsilie zmaril preklep na falošnom úmrtnom liste. Dvadsaťpäťročný Robert Berger z Huntingtonu v štáte New York chcel uniknúť pobytu za mrežami za to, že vlastnil ukradnutý Lexus, a za pokus o ukradnutie kamióna. Teraz mu v prípade odsúdenia za podvod hrozia ďalšie štyri roky odňatia slobody.

Bergera mali odsúdiť vlani v októbri na základe obvinení súvisiacich s krádežou. No on vtedy utiekol zo štátu a zároveň presvedčil svojho vtedajšieho právnika, prokurátorov a sudcu, že sa zabil.

Shutterstock

Úmrtný list s preklepom

Podľa prokurátorov vtedy využil svoju snúbenicu, aby odovzdala jeho falošný úmrtný list. Ten sa na prvý pohľad zdal ako oficiálny dokument ministerstva pre zdravotníctvo, demografické štatistiky a matriky v New Jersey (New Jersey Department of Health, Vital Statistics and Registry), no mal jednu veľkú chybu – namiesto slova Registry tam stálo Regsitry. Podozrenie tiež vyvolali nezrovnalosti v type a veľkosti fontu. Ministerstvo neskôr potvrdilo, že úmrtný list nie je pravý.

https://www.facebook.com/NassauCountyDistrictAttorney/photos/a.316061962114573/1153198838400877/?type=3&theater

Začal používať falošné doklady

Berger bol nažive, no ako uvádza agentúra AP, nebol úplne v poriadku. Zatiaľ čo bol na Long Islande mŕtvy, na predmestí Philadelphie ho zatkli pre obvinenia z preukázania sa falošnou identitou a lúpežou v katolíckej škole. Podľa dokumentov súdu v Pensylvánii ho v januári odsúdili na maximálne rok väzenia.

„Nikdy ma neprestane prekvapovať, čo sú ľudia ochotní urobiť, aby sa vyhli zodpovednosti za trestné činy,“ vyjadrila sa pre tlačovú agentúru AP na margo prípadu prokurátorka okresu Nassau Madeline Singas.

Súd mu nariadil vrátenie do väzby

V dôsledku pandémie koronavírusu Bergera predviedli pred súd prostredníctvom videohovoru. V prípade obvinenia z „poskytnutia falošného dokumentu na dokumentáciu“ poprel vinu. Súd mu stanovil kauciu vo výške jedného dolára, no nariadil, aby sa Berger vrátil do väzby pre jeho ostatné prípady. Jeho ďalšie súdne pojednávanie je naplánované na 29. júla.

Shutterstock

Zdroj: SITA / úprava redakcie


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť