Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Američan vo výpredaji kúpil kresbu za 26 eur. Neskôr zistil, že má hodnotu viac ako 44 miliónov

Myslel si, že ide o kópiu, ale experti potvrdili, že je to originál.


Tak tomu sa naozaj povie obrovské šťastie! Ako píše portál DW, istý Američan si za malý peniaz kúpil pozoruhodnú perokresbu s názvom Panna Mária a Ježiško s kvetom na trávnatej lavici. Tú mal pôvodne vo svojom vlastníctve architekt Jean-Paul Carlhian, ktorý ale v roku 2012 zomrel.

Kresba teda prešla do vlastníctva jeho manželky, ktorá ale zomrela o tri roky neskôr. Príbuzní sa tak rozhodli jej veci rozpredať. A v ponuke sa nachádzala aj zmienená kresba. Tú považovali za mimoriadne vydarenú repliku diela Albrechta Dürera z 20. storočia.

Profimedia

Žiadna replika, ale poriadne cenný originál!

Nový majiteľ za ňu dal 30 dolárov (asi 26 eur). Povedal si však, že istota je istota a dal kresbu overiť expertovi Cliffordovi Schorerovi. A ten dospel k záveru, že nejde o repliku, ale o pravé Dürerovo dielo. Originál vznikol začiatkom 16. storočia a ide teda o veľmi cenný kúsok.

Schorer už pri prvom pohľade na ňu vedel, že ide „buď o orignál, alebo o absolútne dokonalú kópiu“. Pravosť kresby potvrdili aj ďalší znalci a odborníci na dielo Albrechta Dürera. Schorer majiteľovi kresby vyplatil bližšie neurčenú sumu, ktorá mu umožnila zaplatiť dlhy, opravu strechy a kúpiť nové auto.

Na jeho účet ale čoskoro cinknú ďalšie milióny. Podľa odhadov sa totiž kresba môže v aukcii predať až za 50 miliónov dolárov (viac ako 44-miliónov eur).

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť