Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Američan vo výpredaji kúpil kresbu za 26 eur. Neskôr zistil, že má hodnotu viac ako 44 miliónov

Myslel si, že ide o kópiu, ale experti potvrdili, že je to originál.


Tak tomu sa naozaj povie obrovské šťastie! Ako píše portál DW, istý Američan si za malý peniaz kúpil pozoruhodnú perokresbu s názvom Panna Mária a Ježiško s kvetom na trávnatej lavici. Tú mal pôvodne vo svojom vlastníctve architekt Jean-Paul Carlhian, ktorý ale v roku 2012 zomrel.

Kresba teda prešla do vlastníctva jeho manželky, ktorá ale zomrela o tri roky neskôr. Príbuzní sa tak rozhodli jej veci rozpredať. A v ponuke sa nachádzala aj zmienená kresba. Tú považovali za mimoriadne vydarenú repliku diela Albrechta Dürera z 20. storočia.

Profimedia

Žiadna replika, ale poriadne cenný originál!

Nový majiteľ za ňu dal 30 dolárov (asi 26 eur). Povedal si však, že istota je istota a dal kresbu overiť expertovi Cliffordovi Schorerovi. A ten dospel k záveru, že nejde o repliku, ale o pravé Dürerovo dielo. Originál vznikol začiatkom 16. storočia a ide teda o veľmi cenný kúsok.

Schorer už pri prvom pohľade na ňu vedel, že ide „buď o orignál, alebo o absolútne dokonalú kópiu“. Pravosť kresby potvrdili aj ďalší znalci a odborníci na dielo Albrechta Dürera. Schorer majiteľovi kresby vyplatil bližšie neurčenú sumu, ktorá mu umožnila zaplatiť dlhy, opravu strechy a kúpiť nové auto.

Na jeho účet ale čoskoro cinknú ďalšie milióny. Podľa odhadov sa totiž kresba môže v aukcii predať až za 50 miliónov dolárov (viac ako 44-miliónov eur).

Profimedia

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.