Je všeobecne známym faktom, že veľmoci ako USA, Čína či Spojené arabské emiráty vlastnia veľkú väčšinu bohatstva sveta. Potom sú tu aj extrémne bohatí jednotlivci, napríklad taký Jeff Bezos či Bill Gates. Čo všetko tieto svetové mocnosti a magnáti vlastnia, je z istej časti len otázkou dohadov. Zamyslel si sa ale niekedy nad tým, kto vlastní Mesiac?
V realite sa nás bežných smrteľníkov skutočné bohatstvo týchto krajín bytostne nedotýka, skôr sa len so smútkom pozeráme na to, ako má arabská princezná vírivku zo zlata a ten bezdomovec stanujúci pod mostom nemá čo do úst… Kto však vlastní Mesiac, to je naozaj zaujímavý podnet na diskusiu.
Je zjavné, že Mesiac je dielom prírody a je spoločným dedičstvom všetkých ľudí na Zemi. To je v istom zmysle aj pravda, no „nevlastníctvo“ Mesiaca je veľkým problémom z hľadiska vývoja ľudstva, skúmania jeho povrchu a podstaty a celkovo snahy krajín rozširovať svoje bohatstvo a vplyv. Ak sa na otázku „Kto vlastní Mesiac?“ začneme pozerať hlbšie, vstúpime do komplexnej oblasti medzinárodného práva a vesmírneho výskumu.
Kľúčom je vesmírna zmluva
Pri hľadaní odpovede na otázku „Kto vlastní Mesiac?“ je hlavným kľúčom globálna zmluva upravujúca vlastníctvo Mesiaca a iných nebeských telies. Jej oficiálny názov je Zmluva o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru, vrátane Mesiaca a iných nebeských telies (Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies).
Kozmická zmluva, Kozmický dohovor alebo skrátene Zmluva o vesmíre (Outer Space Treaty – OST) bola prijatá 27. januára 1967. Prijala ju Organizácia Spojených národov ako usmernenie o tom, ako by štáty mohli a mali konať vo vesmíre. Jej hlavným východiskom bola Deklarácia právnych zásad činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru z roku 1963.
Vytvorenie OST iniciovali konkurenčné „vesmírne preteky“ medzi USA, Veľkou Britániou a Sovietskym zväzom. Zmluva bola prvým právnym dokumentom, ktorý sa pokúšal riadiť prieskum vesmíru, a hoci nemala žiadnu vymožiteľnosť, objasňovala, že žiadna krajina si nemôže nárokovať suverenitu vo vlastnení Mesiaca.
Ide o zoznam hlavných princípov určujúcich, čo národy môžu a nemôžu robiť vo vesmíre. Týka sa to aj planét a nebeských telies, ako sú asteroidy a Mesiac. Dokument má 17 krátkych článkov. Na porovnanie, Zmluva o medzinárodnom práve mora – súbor pravidiel upravujúcich využívanie svetových oceánov – obsahuje viac ako 300 článkov.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Komu pripisuje Zmluva o vesmíre vlastníctvo Mesiaca
- Či majú na Mesiac nárok USA, keďže na ňom pristáli ako prví
- Čo má s Mesiacom spoločné Elon Musk a Jeff Bezos
- Kto je Robert R. Coles a čo chcel robiť s mesačnou pôdou
- Aký biznis s Mesiacom rozbehol Dennis Hope a ako to dopadlo
- Kto skutočne vlastní Mesiac
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom