Najsťahovanejšou mobilnou aplikáciou v USA je momentálne aplikácia Rednote. Ide o sociálnu sieť určenú na zdieľanie fotografií a videí, ktorá je ekvivalentom Instagramu, Pinterestu či TikToku. Američanom pritom vôbec nevadí ani to, že takmer všetok obsah na Rednote je v mandarínskej čínštine.
Politický boj
Veľký exodus amerických tiktokerov (odhaduje sa, že Američanov je na Rednote asi 700-tisíc) má svoj súvis s veľkou politikou. Americkí politici už veľmi dlho obviňovali čínsky TikTok z toho, že môže slúžiť na krádež citlivých údajov a zároveň manipulovať obsahom tak, aby šíril štvavú propagandu a rozdeľoval spoločnosť.
V apríli prezident Biden podpísal zákon, podľa ktorého čínska spoločnosť ByteDance musí predať TikTok americkému majiteľovi do 19. januára, inak bude platforma zablokovaná. Hoci sa šušká o rôznych menách, ktoré by sa TikToku ujali, a zo žartu sa ozval napríklad aj Mr. Beast, obchod zatiaľ neprebehol.
Americké úrady sa báli, že TikTok bude občanom kradnúť dáta, šíriť nepriateľskú propagandu a celkovo slúžiť čínskym záujmom. Vytiahli preto možnosť zákazu. Touto hrozbou však, ironicky, dosiahli to, že americkí používatelia TikToku sa húfne presúvajú na Rednote, čo je aplikácia ešte čínskejšia. Mnohí z nich to robia vyslovene na protest proti zákazu TikToku. Celkom bizarná situácia.
Čo ponúka Rednote?
Rednote, po čínsky Xiaohongshu (Malá červená knižka), vznikol v roku 2013 ako čínska odpoveď na Instagram. Oproti Instagramu však čínska platforma kládla väčší dôraz na komerčný aspekt – mala slúžiť primárne turistom na oboznamovanie sa s miestnymi službami a nakupujúcim na výmenu skúseností s tovarom. Prirodzene, aj na Xiaohongshu vyrástla armáda influencerov, propagujúcich produkty za odmenu.
Istý čas tvorili 90 % používateľov Rednote ženy. Od roku 2021 platforma úspešne pracuje na tom, aby prilákala viac mužov. Stále ide primárne o službu určenú na predaj, nákup a zdieľanie recenzií, človek na Rednote však natrafí aj na memes či iný zábavný obsah. Ovládacie prvky a rozhranie vyzerajú ako mix TikToku a Pinterestu.
Nebola by to čínska aplikácia, ak by neblokovala isté „politicky citlivé príspevky“. V roku 2022 sa ukázalo, že Rednote blokuje témy ako samovraždy študentov, štrajky, udalosti na Námestí Nebeského pokoja v roku 1989 či urážky čínskeho prezidenta.
Rednote je jednou zo vzácnych výnimiek, ktorá povoľuje vytvorenie účtu osobám so zahraničným telefónnym číslom. Väčšina čínskych aplikácií to neumožňuje.
Kultúrna výmena
Čínska ľudová republika v roku 2014 zakázala viaceré americké sociálne platformy vrátane Instagramu, čo znamená, že posledných desať rokov žili Číňania akoby vo svojom vlastnom internetovom svete. Keď nemôže Číňan na americkú sieť, príde Američan na tú čínsku. Presne toho sme svedkami.
Pre Američanov sa na Rednote ujala prezývka „TikTok utečenci“, a vyzerá to tak, že čínski používatelia na nich reagujú prevažne pozitívne. Mnohí sa snažia pomôcť im preklenúť jazykovú bariéru a vysvetliť im, ako to na Rednote chodí. Príkladom môže byť tento Číňan v kovbojskom klobúku, ktorý hovorí po anglicky a učí Američanov základné čínske frázy:
O vtipné momenty z interakcií medzi Číňanmi a Američanmi nie je núdza. Čínske profily Američanom zo srandy píšu, že sú špióni poverení sledovať ich na povel čínskej vlády. Virálnym sa stal tento komentár, v ktorom Číňan žiada náhodného Američana, aby mu pomohol s domácou úlohou z angličtiny. Odpovede sa skutočne dočkal!
Obrovský exodus Američanov je niečo, čo zaskočilo aj samotných prevádzkovateľov Rednote. Príliv zahraničných používateľov sa však snaží využiť. Pripravuje prekladací nástroj a zároveň zháňa ľudí, ktorí by boli schopní moderovať obsah v angličtine.