Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

V súvislosti s napätím v regióne Iraku a Iránu sa internetom šíri nespočetne veľa zavádzajúcich správ a klamstiev. Čerešničku na torte chaosu predstavujú falošné správy, ktoré amerických mužov povolávajú do vojenskej služby.

Do pozornosti sa dostal napríklad prípad z Floridy. Obyvateľom mesta Jacksonville začali chodiť textové správy, ktoré ich informovali o povinnosti prihlásiť sa na najbližšom vojenskom útvare a pripraviť sa na skorý odchod do Iránu. Na prvý pohľad to všetko pôsobí veľmi presvedčivo.

V skutočnosti ale ide len o hlúpy hoax. Už len z toho dôvodu, že (zatiaľ) sa žiadna tretia svetová vojna nekoná a ak by tomu bolo inak, každý by o tom vedel z médií. Určite by bolo zaujímavé vedieť, kto si dal toľko námahy, aby podobnými správami otravoval svojich spoluobčanov. Nie je nič, čo by tým získal.

Na Twitteri sa objavil účet zvaný USA MILITARY ➐, ktorý sa na celú vec pozerá s nadhľadom a nemá za cieľ nikoho znepokojovať. Profil má už vyše 80-tisíc sledovateľov a treba dúfať, že väčšina z nich si uvedomuje, že ide o satiru. USA MILITARY na prvý pohľad pôsobí ako oficiálne konto americkej armády, stačí si ale prečítať zopár príspevkov a človeku je hneď jasné, o čo ide.

Jeden z príspevkov napríklad vyzýva ľudí, aby označili človeka, ktorý má byť odvedený do vojenskej služby.

Ďalší zasa sľubuje rýchle nasadenie na bojisku každému, kto nevie, ako správne používať „There“, „Their“ a „They’re“.

Vojenské dobrodružstvo hrozí tiež všetkým ľuďom, ktorí nosia sandále s ponožkami (prisťahovalci z Česka, bacha!)

Nechýbajú ani memes o tom, aké zábavné je riskovať svoj život za Ameriku:

Hoaxy a protichodné informácie, mätúce Američanov, prinútili US Army vyjadriť sa a objasniť situáciu. Americké ozbrojené sily fungujú na dobrovoľníckom a plne profesionálnom princípe už od roku 1973. Zomrieť ďaleko od domova v nie celkom legálnej vojne je vlastná voľba.

S výnimkou ťažko predstaviteľnej situácie, keď by bolo napadnuté priamo územie USA cudzou armádou, odvody bežným obyvateľom zrejme nehrozia. Povolávanie rezerv dokonca ani nepatrí do kompetencie armády. V prípade vážnej krízy by ho mal na starosti úrad zvaný Selective Service System.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť