Americká poslankyňa počas prejavu ukázala meme. Je toto budúcnosť politickej rozpravy?

„Na argumenty je už neskoro, pán minister. Už som vás nakreslil ako soyjacka!“

Zdroj: profimedia

Politika neodmysliteľne patrí ku svete memes a bez satiry aktuálneho politického diania by nejestvovali ani mnohé z našich obľúbených meme stránok. Mohlo by to ale fungovať aj naopak? Že by memes prenikli do sveta vrcholnej politiky? Zopár lastovičiek sa už objavilo…

Marjorie Taylor Greeneová, republikánska zástupkyňa štátu Georgia v Snemovni reprezentantov, nemá problém strhnúť na seba pozornosť, informuje Gizmodo. Už od začiatku jej pôsobenia v Kongrese vyvoláva nevôľu jej minulosť, spojená s nebezpečnými konšpiračnými teóriami. Svojej povesti nezostala nič dlžná, keď prirovnala povinnosť nosenia rúška k holokaustu (za čo sa neskôr ospravedlnila).

profimedia

Meme na nezvyčajnom mieste

Sociálne siete sú opäť plné tejto kontroverznej političky. Internet zaujala momentka zo stredajšej rozpravy, počas ktorej Greeneová vytiahla obrovský plagát s vytlačeným meme, ilustrujúcim jej politické postoje. „Toto je jednoduché meme, aké nájdete na internete, ale je fakt pravdivé,“ okomentovala poster, využívajúci známy formát zo seriálu Scooby-Doo.

Čo sa ním snažila povedať?

Medzi niektorými americkými konzervatívcami panuje presvedčenie, že pravidlá, ktoré by Američanov zaviazali znižovať emisie, sú trójsky kôň čínskych komunistov. Demokrati sa údajne zapredali Číne a týmto spôsobom chcú pripraviť americké hospodárstvo o konkurencieschopnosť, vďaka čomu by sa ázijská mocnosť stala jednoznačným ekonomickým hegemónom.

Greeneová túto teóriu spomenula v súvislosti s novým zákonom o infraštruktúre, do ktorého údajne demokrati prepašovali ekologické záväzky, presne v duchu onoho zlovestného plánu čínskych komunistov. Kongresmanka takto naviazala na starú známu tradíciu republikánov, ktorí majú vo zvyku hocičo, čo sa im nepáči, nazývať komunizmom.

Napriek tomu, že s memes sa stretávame na internete každý deň, stále je veľký nezvyk vidieť ich na pôde najvyšších zákonodarných ustanovizní. Súčasne platný zasadací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky je nastavený tak, že v laviciach slovenského parlamentu zrejme memes len tak skoro neuvidíme.

Na Slovensku by jej to neprešlo

Počas pôsobenia Andreja Danka na poste predsedu parlamentu bolo zakázané nosiť do sály akékoľvek vizuálne pomôcky – čiže meme americkej političky by v našich podmienkach neprešlo. Ako sme sa ale mohli presvedčiť pred pár dňami, zástupcovia slovenského ľudu sú veľmi kreatívni pri obchádzaní noriem.

Igor Matovič si zákaz vysvetlil tak, že hoci vizuálnu pomôcku nemôže priniesť, nič mu nebráni v tom, aby si ju zostrojil vnútri. Počas Ficovej úvodnej reči na schôdzi k odvolávaniu ministra vnútra Mikulca preto vytiahol kus papiera, na ktorom bolo napísané „Vrah na rohu ulice o morálce káže“. Ak by vedel pekne kresliť, miesto holého textu mohlo byť meme.

Momentálne to vyzerá tak, že memes v parlamente sa v blízkej dobe nedočkáme. Platné obmedzenie sa zrejme uvoľňovať nebude, naopak, hrozí ešte jeho sprísnenie, aby sa predišlo ďalším matovičovským eskapádam. Niekedy žiaľbohu, niekedy chvalabohu, meme súboje na pôde Národnej rady nám nehrozia.

Zdroj: gizmodo.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
13 vtipných komiksov o situáciách, ktoré dôverne pozná každá žena


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME