Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Americká vláda schválila prvú vakcínu na svete pre včely

Vakcínu označujú za prelomovú.


Americká vláda v noci na štvrtok schválila prvú vakcínu na svete pre včely. Ide o nový spôsob boja proti chorobám, pre ktoré vymierajú celé včelstvá potrebné na opeľovanie rastlín. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva súhlasilo s podmienečným schválením vakcíny proti infekčnému ochoreniu mor včelieho plodu, ktorú vyvinula tamojšia biotechnologická spoločnosť Dalan.

„Naša vakcína je v oblasti ochrany včiel medonosných prelomová,“ uviedla riaditeľka spoločnosti Annette Kleiserová. Dodala, že jej firma je „pripravená zmeniť spôsob starostlivosti o hmyz, čo ovplyvní produkciu potravín na celosvetovej úrovni“.

Vakcína je určená na boj proti moru včelieho plodu, ktorý zapríčiňuje baktéria Paenibacillus larvae. Toto ochorenie oslabuje a následne zabíja celé kolónie včiel. V súčasnosti proti nemu neexistuje liečba.

Americká vláda schválila prvú vakcínu na svete pre včely
Shutterstock

Ako vakcína funguje?

Vakcínou sa časť baktérií dostane do materskej kašičky, ktorou včely robotnice kŕmia kráľovnú. Očkovacia látka sa dostane do vaječníkov kráľovnej, tá následne nakladie vajíčka a vyliahnuté larvy budú mať proti moru imunitu.

The Guardian pripomína, že v niektorých oblastiach Spojených štátov sa mor včelieho plodu objavil až vo štvrtine úľov. Včelári boli preto nútení zlikvidovať a spáliť všetky infikované včelstvá a ostatným jedincom nasadiť antibiotiká, aby tak predišli šíreniu nákazy.

Spojené štáty sa pri opeľovaní vo veľkej miere spoliehajú na riadené včelstvá. Úle so včelami častokrát prepravujú cez celé územie krajiny, aby včely oplodnili všetky plodiny od mandlí až po čučoriedky. Deje sa tak preto, lebo tamojšia populácia voľne žijúcich včiel rapídne klesá najmä z dôvodu straty prirodzeného prostredia, používania pesticídov a klimatickej zmeny.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.