Vedúci predstavitelia hollywoodskych hereckých odborov vo štvrtok odhlasovali, že sa pridajú k scenáristom v prvom spoločnom štrajku za viac ako šesť desaťročí. Po tom, ako stroskotali rokovania o novej zmluve so štúdiami a streamovacími službami tak zastavili produkciu v celom zábavnom priemysle.
Je to prvý raz od roku 1960, čo súčasne štrajkujú dva hlavné hollywoodske odbory. Ako pripomína agentúra AP, predsedom hereckej asociácie bol vtedy Ronald Reagan.
Súčasná prezidentka hereckého združenia Fran Drescher v emotívnom prejave pri príležitosti vyhlásenia štrajku, ktorý sa začal o polnoci, kritizovala vedenie priemyslu. „Zamestnávatelia považujú za svoju prioritu Wall Street a chamtivosť a zabúdajú na základných prispievateľov, ktorí zabezpečujú chod tohto stroja,“ vyhlásila.
Niekoľko hodín predtým vypršala platnosť trojročnej zmluvy a prerušili sa rozhovory medzi Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAG – AFTRA) a Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje zamestnávateľov vrátane Disney, Netflixu, Amazonu a ďalších.
Pravidlá štrajku bránia hercom a herečkám osobne vystupovať alebo propagovať svoju prácu aj v podcastoch či na premiérach. Popri samotnom nakrúcaní majú tiež zakázané vykonávať akúkoľvek produkčnú prácu vrátane konkurzov, čítaní, skúšok alebo nahrávania komentárov. Medzinárodné nakrúcania síce podľa agentúry AP môžu technicky pokračovať, no zastavenie práce scenáristov a účinkujúcich z USA bude mať pravdepodobne vplyv aj na ne.
V súvislosti s očakávaným rozhodnutím lídrov hereckých odborov už vo štvrtok v Londýne o hodinu posunuli premiéru filmu Oppenheimer Christophera Nolana, aby sa herci stihli prejsť po červenom koberci. Po oznámení štrajku hviezdy vrátane Cilliana Murphyho, Emily Blunt a Matta Damona z podujatia odišli.
AP však pripomína, že i keď v médiách dominujú slávne mená, štrajk zahŕňa aj desaťtisíce málo známych herečiek a hercov, ktorí bojujú o malé úlohy za niekedy mizerný plat.
SAG-AFTRA zastupuje viac ako 160-tisíc hercov, novinárov, hlásateľov, moderátorov a kaskadérov. Štrajk sa týka len hercov z televíznych a filmových produkcií, ktorí pred začiatkom rokovaní 7. júna veľkou väčšinou hlasovali za jeho vyhlásenie. Účinkujúci z Broadwaya vo vyhlásení uviedli, že „solidárne“ stoja pri členoch SAG-AFTRA.
Členovia asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America – WGA) štrajkujú od začiatku mája, čím spomalili výrobu filmov a televíznych seriálov na oboch amerických pobrežiach a v produkčných centrách. WGA má podľa AP 11 500 členov.
V roku 2007 stál 100-dňový štrajk scenáristov odvetvie približne dve miliardy dolárov. Tentoraz sú scenáristi v spore s Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje veľké štúdiá vrátane Disney a Netflixu, pretože požadujú vyššie platy a väčší podiel zo ziskov z moderného streamovacieho boomu. WGA tiež kritizovala filmové štúdiá za vytváranie takzvanej „zákazkovej ekonomiky“, ktorej cieľom je zmeniť písanie na „slobodné povolanie“. Medzi sporné otázky patrí aj neregulované využívanie umelej inteligencie.