Za veľkou mlákou sa rozbehli preteky uchádzačov o post hlavy štátu. Hoci prezidentské voľby ich čakajú až v novembri 2024, v týchto mesiacoch sa rozhoduje, kto sa zúčastní dôležitej augustovej diskusie republikánskych kandidátov.
Premyslená finta
Jedným z ašpirantov je guvernér Severnej Dakoty Doug Burgum (66), ktorý rozbehol kurióznu kampaň. Ľudí, ktorí mu prispejú aspoň jedným dolárom, odškodní darčekovou kartou v hodnote 20 USD. Ponuka platí pre prvých 50 000 darcov.
Dôvod tejto nekonvenčnej predvolebnej kampane páchnucej absurditou je prezieravý. Niežeby miliardár Burgman nemal dostatok chechtákov, ale chýbajú mu reálni donori. Aby sa uchádzači dostali na pódium, musia splniť viacero kritérií. Jedným je minimálny počet podporovateľov bez ohľadu na výšku finančného daru.
Na účasť v diskusii musí mať aspoň 40 000 darcov. Ďalšou podmienkou sú dary minimálne od 200 jednotlivcov z najmenej 20 štátov. Táto ponuka by ho vyšla až milión dolárov, ale ak sa vďaka tomu dostane na hlavnú scénu, je to zanedbateľné.
Tieto pravidlá tak vytvárajú možnosti pre marketingové taktiky a stimuly na rýchle budovanie širokej darcovskej základne. Svoju štedrosť môžu uskutočniť prostredníctvom webovej stránky, kde zároveň poskytnú osobné údaje (email, adresa, mobil). Darca tiež súhlasí s prijímaním telefonických hovorov a textových správ.
Možno bude aj chladnička
Čo sa týka kompenzácie za „dolárové všimné“, ide o darčekovú kartu Visa alebo Mastercard doručenú na uvedenú adresu. A jeden šťastlivec získa prenosnú chladničku Yeti Tundra 45 v hodnote 300 dolárov.
Je to vôbec legálne?
Kampaň očakávane spustila diskusiu, či ide o legálny ťah. V Amerike je nezákonné preplatiť inej osobe príspevok na kampaň. No dať darcovi darček v hodnote 20 dolárov nie je v rozpore so zákonom. Prakticky si nekupuje hlasy, ale právo zúčastniť sa diskusie kandidátov. Prispieva tak sám sebe v mene dobrovoľných podporovateľov.
Nielen pre skutočnosť, že guvernér nemá hlboko do vrecka, je to minimálne z morálneho hľadiska neetické. Napokon, sami sme v týchto mesiacoch svedkami toho, že čo sa týka volieb, morálka ide bokom. Burgumov tím, ktorý túto aktivitu označil za altruizmus než politický oportunizmus, zatiaľ nezverejnil počet darcov. Podporovatelia obvykle dostávajú omerchované tričká, hrnčeky či perá, no kreativite sa medze nekladú.
Odhadovaná čistá hodnota guvernérovho majetku je viac ako miliarda dolárov, z čoho si kampaň poľahky samofinancuje. Za sebou má úspešnú kariéru v oblasti technológií a investovania. Predtým založil spoločnosť Great Plains Software, ktorú odkúpil Microsoft za akcie v hodnote 1,1 miliardy dolárov.
Podľa súčasného prieskumu sa jeho preferencie pohybujú tesne pod 1 %, čo je minimálna hranica potrebná na pozvanie do augustovej diskusie.
Radikálny pravičiar
Republikán Burgum vstupuje do súboja s nedávnymi legislatívnymi víťazstvami podporovanými krajne pravicovou konzervatívnou základňou, ktorú chce prilákať. V apríli podpísal zákaz potratov s výnimkou tehotenstva spôsobeného znásilnením alebo incestom, ale iba počas prvých šiestich týždňov. Predložil tiež sériu zákonov obmedzujúcich práva transrodových ľudí vrátane legislatívy, ktorá kriminalizuje „rodovo netypickú“ starostlivosť o deti do 18 rokov.
S kým bude súperiť?
V hre je viacero silných súperov, z ktorých má najvýraznejší náskok bývalý prezident Donald Trump. Za Republikánsku stranu ohlásilo kandidatúru zatiaľ dvanásť kandidátov.
Za Demokratickú stranu sa primárok zúčastní súčasný prezident Joe Biden, americký právnik, syn Roberta Kennedyho a synovec Johna F. Kennedyho Robert F. Kennedy, ml. a spisovateľka a politická aktivistka Marianne Williamsonová. Za tretiu (ľudovú) stranu kandiduje profesor a progresívny aktivista Cornel West.