Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.12.2023
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Americký politik reaguje na zrušenie práva na interrupciu. Navrhuje povinnú sterilizáciu všetkých mužov

Chce poukázať na dvojaký meter, ktorý tejto téme vládne.


Iste ti neušlo, že Najvyšší súd v Spojených štátoch nedávno zmenil prelomový rozsudok Roe v. Wade. Ako pripomína portál Unilad, tento rozsudok z roku 1973 zaručoval ženám ústavné právo na interrupciu. Najvyšší štát ho však zrušil a vrátil proces rozhodovania o interrupciách jednotlivým štátom. Tento krok vyvolal vlnu odsúdenia amerických aj zahraničných politikov, ale aj občianskej spoločnosti.

Britský premiér Boris Johnson či kanadský premiér Justin Turdeau sa nechali počuť, že ide „obrovský krok späť“ v ochrane ženských práv. Mnohé štáty v USA už začali potratovú legislatívu sprísňovať, pričom niektoré chcú zakázať prerušenie tehotenstva aj v prípade znásilnenia či incestu. V mnohých amerických mestách sa konali demonštrácie. Demokratický politik štátu Oklahoma Mickey Dollens teraz prišiel s návrhom zákona, ktorý navrhuje povinnú vazektómiu pre všetkých mužov.

Profimedia

Vazektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vykoná sterilizácia. Ide o jednu z foriem mužskej antikoncepcie. Jej výhodou je, že sa dá v prípade potreby zvrátiť. Dollens poukazuje na to, že sa všetci sústredia len na zasahovanie do tiel žien, ale mužov nikto nespomína.

Kontrola nad telami žien áno, ale nad mužmi nie?

Podľa politika by mal vazektómiu podstúpiť každý muž povinne, aby sa zabezpečilo, že nebude mať deti. Až keď dokáže, že je emocionálny vyzretý a finančne stabilný, bude mu povolené vazektómiu zvrátiť.

Mnoho mužov by iste túto procedúru nebolo ochotných podstúpiť. Ale práve to je pointa. Prečo akceptujeme kontrolu nad telami žien, ale v prípade mužov to považujeme za absurdné? Dollens týmto krokom chcel poukázať na absurditu rozhodnutia Najvyššieho súdu a dvojaký meter, ktorý v USA (a na celom svete) v tejto otázke platí.

Oklahoma pritom v týchto dňoch plánuje zaviesť jeden z najprísnejších interrupčných zákonov. V podstate plánuje zakázať akékoľvek prerušenie tehotenstva. Jedinou výnimkou je znásilnenie či incest, ale len pod podmienkou, že budú tieto zločiny ohlásené polícii. Ak nebudú, tak sa zákaz vzťahuje aj na tieto prípady.

Dollens si od republikánov, ktorých väčšina rozhodnutie Najvyššieho súdu privítala, vypočul, že jeho návrh je „šialený“. Na to odpovedal stručne: „Možno teraz chápete, ako sa cíti 50 % obyvateľov Oklahomy.“ Republikáni argumentovali, že „nič nie je dôležitejšie, ako ochrana nenarodeného života“.

Dollens im na to povedal, že kvôli ochrane životov ľudí, ktorí ani neexistujú, boli práve „masívne pošliapané práva a slobody žien, z ktorých sa tešili takmer 50 rokov“. Americký prezident Joe Biden označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „smutný deň pre súd a pre našu krajinu“.

Profimedia

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.