Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Americký politik reaguje na zrušenie práva na interrupciu. Navrhuje povinnú sterilizáciu všetkých mužov

Chce poukázať na dvojaký meter, ktorý tejto téme vládne.


Iste ti neušlo, že Najvyšší súd v Spojených štátoch nedávno zmenil prelomový rozsudok Roe v. Wade. Ako pripomína portál Unilad, tento rozsudok z roku 1973 zaručoval ženám ústavné právo na interrupciu. Najvyšší štát ho však zrušil a vrátil proces rozhodovania o interrupciách jednotlivým štátom. Tento krok vyvolal vlnu odsúdenia amerických aj zahraničných politikov, ale aj občianskej spoločnosti.

Britský premiér Boris Johnson či kanadský premiér Justin Turdeau sa nechali počuť, že ide „obrovský krok späť“ v ochrane ženských práv. Mnohé štáty v USA už začali potratovú legislatívu sprísňovať, pričom niektoré chcú zakázať prerušenie tehotenstva aj v prípade znásilnenia či incestu. V mnohých amerických mestách sa konali demonštrácie. Demokratický politik štátu Oklahoma Mickey Dollens teraz prišiel s návrhom zákona, ktorý navrhuje povinnú vazektómiu pre všetkých mužov.

Profimedia

Vazektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vykoná sterilizácia. Ide o jednu z foriem mužskej antikoncepcie. Jej výhodou je, že sa dá v prípade potreby zvrátiť. Dollens poukazuje na to, že sa všetci sústredia len na zasahovanie do tiel žien, ale mužov nikto nespomína.

Kontrola nad telami žien áno, ale nad mužmi nie?

Podľa politika by mal vazektómiu podstúpiť každý muž povinne, aby sa zabezpečilo, že nebude mať deti. Až keď dokáže, že je emocionálny vyzretý a finančne stabilný, bude mu povolené vazektómiu zvrátiť.

Mnoho mužov by iste túto procedúru nebolo ochotných podstúpiť. Ale práve to je pointa. Prečo akceptujeme kontrolu nad telami žien, ale v prípade mužov to považujeme za absurdné? Dollens týmto krokom chcel poukázať na absurditu rozhodnutia Najvyššieho súdu a dvojaký meter, ktorý v USA (a na celom svete) v tejto otázke platí.

Oklahoma pritom v týchto dňoch plánuje zaviesť jeden z najprísnejších interrupčných zákonov. V podstate plánuje zakázať akékoľvek prerušenie tehotenstva. Jedinou výnimkou je znásilnenie či incest, ale len pod podmienkou, že budú tieto zločiny ohlásené polícii. Ak nebudú, tak sa zákaz vzťahuje aj na tieto prípady.

Dollens si od republikánov, ktorých väčšina rozhodnutie Najvyššieho súdu privítala, vypočul, že jeho návrh je „šialený“. Na to odpovedal stručne: „Možno teraz chápete, ako sa cíti 50 % obyvateľov Oklahomy.“ Republikáni argumentovali, že „nič nie je dôležitejšie, ako ochrana nenarodeného života“.

Dollens im na to povedal, že kvôli ochrane životov ľudí, ktorí ani neexistujú, boli práve „masívne pošliapané práva a slobody žien, z ktorých sa tešili takmer 50 rokov“. Americký prezident Joe Biden označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „smutný deň pre súd a pre našu krajinu“.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť