Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Shutterstock

Angličáky či Barbie. Toto sú najobľúbenejšie hračky nášho detstva. S ktorými si trávil čas aj ty?

Najlepšie hračky, ktoré nám spestrili detstvo. Mal si ich doma aj ty?

Najšťastnejšie obdobie takmer každého človeka. Časy, keď sme nemuseli dumať nad tým, čo budeme večer variť alebo kedy dorazí na účet výplata. Jedinými povinnosťami bolo učiť sa, poslúchať rodičov a behať po vonku s kamarátmi, s ktorými sme kuli neplechu. Pestrejšie detstvo sme však mali pre naše najobľúbenejšie hračky. Dievčatá si dozaista spomínajú na svoje prvé bábiky a chlapci na angličáky.

Spomeňme si, ako sme prvýkrát vybehli za kamarátmi s novými guličkovkami. Kto mal najväčšiu zbraň, bol najväčší frajer v skupine. Tieto pištole sa však po čase stiahli z predaja, nakoľko boli verejnosťou široko odmietané kvôli podporovaniu násilia. Dnes už nenájdeme takmer v žiadnom čínskom obchode podobné zbrane na malé plastové guľôčky.

Naopak, dievčatá si určite spomínajú na svoje prvé bábiky. Vedeli ste, že bábiky pre deti sú jednými z najstarších hračiek, s ktorými sa deti hrali už v závere 19. storočia? Tento odkaz sa zachováva až do dnešného dňa, keď bábiky vyrábajú rôzne spoločnosti, ako napr. Mattel (Barbie), Zapf Creation (Baby Born) a pod. Všetky tieto hračky predstavujú podstatnú časť nášho detského života.

Obdobie detí v 21. storočí nebude už ani zďaleka podobné, ako bolo v 90. rokoch. Hračky danej doby vystriedali mobilné telefóny, a deti tak radšej trávia čas pri sledovaní videí na YouTube namiesto hrania sa s hračkami od výmyslu sveta. My však dnes nostalgicky nahliadneme späť do čias detí, keď ešte hračky predstavovali veľkú časť nášho života. Toto sú najobľúbenejšie hračky, s ktorými sme sa hrávali.

Shutterstock

Nintendo Game Boy

Povedzme si pravdu. Kto mal Game Boy, patril do zámožnejšej rodiny. Hračka, ktorú závidel takmer každý chlapec. No kto by si predsa nechcel zahrať Legendu Zeldy alebo Pokémonov? Game Boy je hračka, ktorá bola na trh prvýkrát uvedená v roku 1989 v Japonsku. Táto malá krabička doslova prevalcovala vtedajšiu konkurenciu v podobe Tetrisu a podobne orientovaných hračiek.

Zadná strana Game Boya slúžila na vkladanie malých kazetiek, ktorých obsah tvorili rôzne hry. Celkovo je Game Boy prenosná herná konzola do rúk, ktorú vyrobila spoločnosť Nintendo. Hračka sa po uvedení stala natoľko populárnou, že už v roku 1990 sa objavila na pultoch predajní v Severnej Amerike a Európe. Dnes už hračka zaznamenala niekoľko ďalších generácií so všemožnými vylepšeniami.

Shutterstock

Papierové krúžky ako fenomén pogy

Toto je taktiež hračka, ktorú by spoznalo každé dieťa narodené v 90. rokoch. Pogy zbieral a hral takmer každý. V porovnaní s Game Boyom ide o finančne menej nákladnú hračku, čo nás často vyburcovalo k hrám o desiatky pogov počas prestávky v škole alebo vonku s kamarátmi. Súčasťou hry o pogy sú ako papierové viečka, tak aj tvrdé vyrážacie krúžky nazývané kiny.

V princípe jednoduchá hra, počas ktorej sa na seba naskladá niekoľko papierových krúžkov, otočených obrázkom k zemi, a hráči svojím kinom hodením do krúžkov otáčajú čo najväčší počet pogov. Ten, ktorý otočil najviac pogov, zvíťazil. Hru nám však často zakazovali učitelia v školách, podľa ktorých išlo o hazard. Pogy sa tiež stali terčom mnohých zlodejíčkov, ktorí ich chceli získať čo najviac nečestnou cestou.

Shutterstock

Bábiky prežívajú stovky rokov

Na celom svete neexistuje takmer jediná rodina, ktorá by za svoj život nevlastnila aspoň jednu bábiku. Každé dievčatko v detstve dostalo bábiku. Prvé z nich boli v podobe bábätka, ktoré nám rodičia a známi kupovali, aby sledovali naše reakcie, no tie najlepšie prišli až s príchodom Barbie od Mattela. Dlhá, štíhla bábika s veľkou hlavou, ktorej sme mohli vymieňať oblečenie a iné doplnky podľa vlastného uváženia.

Zaujímavosťou je, že bábiky sú tu už celé stovky rokov. Ide o hračku, s ktorou sa nehrala iba generácia detí 90. rokov, ale aj generácie našich starých rodičov. Bábiky sú dnes natoľko populárne, že niektoré z nich sa stali zberateľskými kúskami, ktoré plnia vitríny mnohých nadšencov. Najdrahšou bábikou na svete je momentálne L’Oiseleur (The Bird Trainer), ktorá stojí neuveriteľných 6 250 000 $.

Shutterstock

Malé Tamagotchi nám vštiepilo zodpovednosť

Ďalšia, najmä dievčenská hračka, ktorá si získala srdcia mnohých detí, je elektronické zvieratko Tamagotchi. Aj keď ide primárne o hračku, ktorá sa objavovala v rukách dievčat, výnimkou neboli ani chlapci. V princípe, Tamagotchi predstavuje hračku, v ktorej sa staráme o digitálne zvieratko. Ak je o zvieratko dobre postarané, vyvíja sa a rastie.

Zabudnutí superhrdinovia: Kontroverzná Maska, ktorá v 90. rokoch prevalcovala konkurenciu všetkých akčných hrdinov

Mohlo by ťa zaujímať:

Zabudnutí superhrdinovia: Kontroverzná Maska, ktorá v 90. rokoch prevalcovala konkurenciu všetkých akčných hrdinov

Hračka bola vytvorená Japonkou Aki Maitou, ktorej ju následne distribuovala do predaja spoločnosť Bandai. Tamagotchi bolo na trh uvedené v roku 1996. Hračka bola primárne vyrábaná v tvare vajíčka s tromi tlačidlami A, B a C, ktoré mali vlastné špecifické funkcie. Avšak, aj táto hračka bola postupom času zakázaná v školách. Virtuálne zvieratká tak rapídne zomierali.

Shutterstock

Guličkovky boli neskôr stiahnuté z predaja

Čínske obchody sa v minulosti tešili obrovskej pozornosti detí, najmä pre guľôčkové napodobeniny reálnych strelných zbraní. Tie sa zvyčajne pohybovali od pár desiatok slovenských korún za obyčajnú pištoľ až po stovky korún za veľké zbrane. V tomto prípade však len málo z detí nosilo väčšie guličkovky ako malé pištole, pretože rodičia sa už vtedy báli, že si môžeme vážne ublížiť.

Tie najpopulárnejšie však boli bezpochyby uzinka a škorpión, ktoré sme chceli hlavne kvôli ich výskytu v hrách GTA Vice City a San Andreas. Každý chcel mať takúto zbraň. Avšak, po pár rokoch boli hračky stiahnuté z predaja, nakoľko išlo o aktívnu podporu násilia u malých detí. Guličkovky v rukách maloletých skončili tiež viackrát úrazom, nebodaj strelením do oka.

Shutterstock

Pokémon karty sú obrovským trendom aj dnes

Deti 90. rokov mali to šťastie, že mohli na vlastnej koži prežiť éru prvých Pokémon kariet. V roku 1996 bola vydaná prvá edícia, ktorá s príchodom anime seriálu Pokémon zachvátila celý svet. Každý zbieral Pokémon karty, ktoré sa v 90. rokoch stali najobľúbenejšou hračkou všetkých detí. Obrovská mánia, ktorú sme mohli sledovať v školách, ale aj na ulici medzi deťmi.

Zberateľská mánia pretrváva do dnešného dňa. Zažila tiež krátky úpadok, no počas obdobia pandémie sa hra dostala opäť do povedomia vďaka Loganovi Paulovi. Zaujímavosťou je, že Pokémon karty boli vo viacerých školách taktiež zakázané, pretože údajne podporujú hazard u maloletých. Paradoxne, pre mnohých, či už rodičov, alebo deti, ide o skvelé motivačné odmeny za školské povinnosti.

Shutterstock

Angličáky, autíčka, Hot Wheels

Každý chlapec, dnes už dospelý muž, s radosťou spomína na detské časy s autíčkami – angličákmi. Jednou z prvých spoločností, ktorá legendárne angličáky priviedla na trh, je Matchbox. V 90. rokoch nebol takmer jediný chlapec na sídlisku alebo v škole, ktorý by nemal aspoň jedno autíčko. Ba, niektorí mali stovky angličákov, a nám tak nezostávalo nič iné, ako v tichosti závidieť.

V skutočnosti však išlo o finančne lacnejšiu hračku, ktorú vlastnil takmer každý. Neskôr sme mohli sledovať príchod ďalších značiek angličákov, ako napr. Hot Wheels, ktoré sa na trhu tiež pohybujú dodnes. Angličáky sa za celé roky stali tiež obľúbeným artiklom zberateľov. Dnes sa najdrahší angličák od spoločnosti Matchbox Volkswagen Microbus Beach Bomb predáva od 100 000 do 150 000 $.

Shutterstock

Céčka, céčka, všade samé céčka

Malé plastové písmenká, paragrafy, ale aj čísla. Keď sme ich mali porozhadzované po detskej izbe a mama alebo otec ich pristúpili, bol rev počuť až k susedom. To nám však nebránilo v tom, aby sme ich mali čo najviac. Céčka, ako sa tie plastové kúsky nazývali, sme zbierali a mohli spájať do dlhých šnúr, náhrdelníkov alebo náramkov. Zaujímavosťou však je, ako sa táto zberateľská hračka spopularizovala.

nostalgické hry na mobil

Mohlo by ťa zaujímať:

Hrali sme ich všetci. Toto sú hry na mobil, ktoré v tebe prebudia dávku nostalgie

Pôvodne boli vyrobené v 80. rokoch 20. storočia ako súčasť závesov do okien a dverí. Tieto doplnky však v rovnakom období rozpútali tzv. céčkovú horúčku. Každé dieťa zbieralo céčka. Neskôr sa na trh dostali tiež spomínané paragrafy, čísla, eská a pod. Z céčiek sa stal taký silný fenomén, že aj český spevák Michal David vytvoril skladbu, ktorá odkazuje na zberateľstvo – Céčka, sbírá céčka.

Shutterstock

Sklenené guľôčky máme podaktorí stále doma

Guľôčky sú fenoménom, ktorý zachytila opäť generácia detí narodených v neskorých 80. rokoch. Hračka však jemne minula deti generácie 90. rokov, ktorým tiež nie je cudzia. Hra však vznikla už v dávnych časoch starovekého Ríma, kde sa hry so sklenenými guľôčkami hrali s kúskami mramoru. Hráči hádzali svoje guľôčky do vyhĺbenej jamky. Kto ich tam dostal všetky skôr, vyhral.

Sklenené guľôčky museli byť dostatočne dobre rozlíšiteľné, aby nedošlo k nedorozumeniu. Hra sa stala po celom svete natoľko populárnou, že vzniklo množstvo tuzemských, ale aj zahraničných turnajov, ktorých sa zúčastňovali ľudia rôznych vekových kategórií. Aj sklenené guľôčky/marbles sa stali terčom zberateľov po celom svete, pričom najdrahšia guľôčka (Opaque Lutz Marble) sa dnes predáva za 25 000 $.

Shutterstock

Keď si vedel triky s jojom, každý ťa obdivoval

Jojo, široko vo svete známe ako yo-yo, je hračka, ktorú pozná takmer každý jedinec. Hračka predstavuje dva spojené disky na šnúrke omotanej okolo osi joja. Ide o hračku, ktorá vznikla už v staroveku. Dôkazom sú nálezy joja z roku 440 pred naším letopočtom. Okrem iného, než sa zaužíval názov „jojo“, v 17. storočí bolo pomenované aj ako bandalore.

Hráč sa s jojom zabáva tak, že drží voľný koniec šnúrky, známy ako rukoväť (do ktorej si vloží jeden prst – zvyčajne prostredník alebo prsteník), a nechá ho otáčať sa a rozmotať šnúrku vplyvom gravitácie alebo hodom spolu s gravitáciou, podobne ako pri mechanizme sťahovacej šnúrky. Následne sa jojo vymotá a namotá naspäť po šnúrke smerom k prstu. Jojo je hračkou, ktorú vlastnil takmer každý chlapec.

Podobne ako aj iné hračky, ktoré boli obľubované pred desiatkami rokov, aj jojo sa nájde v zbierkach mnohých zberateľov. Najdrahšie jojo bolo vyrobené spoločnosťou PLAYMAXX INC a predalo sa za 250 $. Hra s jojom tiež obsahuje niekoľko zaujímavých trikov, ktoré keď niekto ovládal, bol bezpochyby najviac obdivovaným všetkými kamarátmi.

Shutterstock

Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.