Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Angličtina je v dnešnej dobe základ. Najmä pre Slovákov, keďže deväťdesiat percent zvyšku sveta si myslí, že sme ešte stále Československo a o tom, že máme nejaký vlastný jazyk, ani len netušia. Naučiť sa ju však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Aj napriek tomu, že si bez nej človek už pomaly ani neutrie zadok, ju slovenský školský systém stále nepovažuje za prioritu. Venuje jej rovnakú pozornosť ako matematike či chémii. A tak každý, kto chce vedieť viac, musí hľadať mimoškolské možnosti, ako ju zlepšiť.

Práve preto prinášame tento zoznam, ktorý ti ukáže možnosti, o ktorých si doposiaľ ani netušil.

Pozeranie do obrazovky

Dnešná doba je doba displejov. Neprejde deň bez toho, aby si nenalepil oči na obrazovku a nesnažil sa dopátrať k aktuálnemu dianiu. Tak prečo nevyužiť tohto instantného žrúta času vo svoj prospech? Veď ako sa hovorí, keď ti dá život citróny, tak si urob citronádu. A keď ťa obklopí modernými technológiami, tak si zlepši angličtinu.

knowyourmeme.com

Počítačové hry

Nie je veľa hier, ktoré by brali ohľad na Slovákov a zaradili do ponuky náš materinský jazyk. Niekedy prídu na pomoc bratia Česi, no vo väčšine prípadov si musíme vystačiť s anglickým originálom. Začiatky bývajú kostrbaté, no niekde medzi úrovňou číslo tri a googlením, ako sa dopracovať k magickému plášťu, sa na teba stihne čo-to nalepiť.

A koniec koncov, pri tých sumách, ktoré si gamerský priemysel hádže na svoje novinky, je fér, že ťa naučia aj niečo viac, ako vraždiť nadrozmerné slimáky motorovou pílou.

Televízia

Obsah našich komerčných televízií sa dá prirovnať k obsahu čreva po dvojitej dupli pikantného fazuľového prívarku. Okrem zlých hereckých výkonov a prívalovej vlny reklám, ako bonus ponúkajú reality show s výpovednou hodnotou nula.

Samozrejme, môžeš sa uspokojiť aj s týmto málom a piatkový večer tráviť redukovaním vlastných mozgových buniek… alebo môžeš prepnúť na anglicky hovoriacu televíziu a vstrebávať, čo sa dá.

Filmy na internete

Slovensko jednoznačne nepatrí medzi svetovú špičku, čo sa kvality dabingu týka. Okrem toho, že hlavné postavy dabujú stále dookola tí istí traja ľudia, sa sem-tam význam niektorých viet stratí v preklade a výsledok je komický. Len škoda, že to mala byť špionážna dráma a nie komédia.

Pozeranie filmov s anglickými titulkami má teda hneď niekoľko výhod. Po prvé, máš originálny a nezhovadený zážitok z filmu. Po druhé, učíš sa bez toho, aby si čo i len prstom pohol. Doslova. A to už je celkom dobrý deal, nie?

Vidieť nestačí – jazyk treba počuť

Je jednoduché dovtípiť sa, čo ľudia hovoria, keď ich pri tom vidíš. Nepotrebuješ stádo filozofických mysliteľov, aby ti dotieklo, že keď cica vo videu drží v ruke mejkap, tak asi nerozpráva o záchodovej doske a efektívnych spôsoboch, ako ju vyčistiť. No v momente, keď sa stratí zrakový vnem a ostane len to, čo počuješ… vtedy jazyk naberá tie správne grády.

https://giphy.com/gifs/everyone-sarah-wants-rsA3xat84pBUA

Hudba

Ak máš pocit, že si jazykovedný guru a v angličtine ťa už nemôže nič prekvapiť, pusti si pesničku od Eminema. Hneď ti spadne z hlavy korunka. Anglické pesničky a gramatika majú veľmi komplikovaný vzťah – oblačno, miestami nezmysly. Aj napriek tomu sú ale skvelým spôsobom, ako si obohatiť slovnú zásobu.

Podcasty

Toto je trošku vyššia úroveň ako počúvanie hudby, ktorá si už vyžaduje aké-také znalosti. Teda, aby sme sa správne porozumeli – nemusíte urobiť vstupný test na to, aby ste si mohli vypočuť anglický podcast. Ale ak sa celá tvoja vedomosť o tomto jazyku dá vtesnať do vety „how are you?“, tak ti toho hodinová prednáška asi veľa nedá.

http://investvine.com/english-skills-in-thailand-remain-dangerously-low/we-spik-inglish/

Jazyková škola

Všetky predchádzajúce spôsoby na zlepšenie angličtiny sú účinné, no majú jednu chybičku krásy. Nie sú komplexné. Buď ti rozšíria slovnú zásobu len jedným smerom (napríklad herná terminológia) alebo ti nepomôžu s gramatikou, výslovnosťou či porozumením. Tu prichádza na scénu jazyková škola, ktorá učí anglický jazyk ako celok. Žiadny aspekt nie je zanedbaný a všetkému venujú toľko času, koľko si daná vec vyžaduje.

Jazyková Škola Best English

Napríklad jazyková Škola Best English v Bratislave je prvým krokom na ceste k profesionálnym jazykovým zručnostiam. Od gramatiky, cez počúvanie až po samotnú konverzáciu – toto je miesto, kde do teba natlačia všetko. Bezbolestne a prirodzene, bez hodín strávených nad knihami, bez zúfalstva a chuti hodiť si slučku. Ich študijná technológia ťa najprv naučí, ako jazyk študovať, pretože bez tejto vedomosti je každá nová informácia zbytočná.

knowyourmeme.com

V čom je jazykovka lepšia ako obyčajná hodina?

Porovnávať hodinu v jazykovke s tým, čo ti naservírujú v škole, je ako porovnávať blato a kaviár. Nech už sa učíš čokoľvek, daná vec v tebe musí vzbudiť záujem. To sa na hodine vedenej štýlom „drv sa, lebo bude pätorka“ nestane a v tomto prípade je tvojou jedinou motiváciou preliezť ročníkom. Do jazykovky ale prichádzaš sám za seba a vedomosti do teba nehustia pod vyhrážkou zlého prospechu.

Ako bonus môžeš očakávať individuálny prístup a hlavne lektorov, ktorí tento jazyk neštudovali zo socialistických príručiek. Akceptujú fakt, že sa mení a vyvíja a aj k nemu tak pristupujú. Na konci takéhoto štúdia budeš jazyk vedieť implementovať do skutočného života a nie len recitovať poučky a menovať nepravidelné slovesá v abecednom poradí.

Sociálne siete

Sociálne siete sú úžasné miesto. Kopa možností, kopa nových ľudí… to všetko z pohodlia svojho domova. Môžeš tróniť na záchode, škrabať si pazuchu, špárať sa v nose a pritom sa oddávať nezáväznej socializácii. Nikto nebude mať šajnu, čo na druhej strane vlastne robíš. Efektívne, pohodlné… a miestami aj edukačné.

Skupiny na facebooku

Skupiny na facebooku pomáhajú spájať ľudí s rovnakými záľubami z rôznych kútov sveta. Univerzálnym jazykom týchto komunít je preto logicky, angličtina. Ak sa chceš dočkať nejakej odozvy, musíš sa tejto podmienke prispôsobiť.

Na začiatku možno budeš omnoho viac googliť, ako reálne konverzovať, no to sa časom poddá. Okrem odpovedí na svoje otázky a nových slovíčok si z takejto skupiny môžeš odniesť aj nových anglicky hovoriacich kamošov. Dve slová (a dve pomlčky) – win-win-win situácia.

https://giphy.com/gifs/real-housewives-college-read-XFXLZ5Tf8ESDm

Zoznamky

Ďalší spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným, sú internetové zoznamky. Spoznáš nových ľudí, možno dokonca svoju spriaznenú dušu (aspoň na pár dlhých chladných večerov, keď už nič iné) a využiješ svoje znalosti v praxi. Hoci len písomne.

Na vlastnej koži

Keď ťa hodia do vody, buď začneš plávať alebo sa utopíš. A keď ťa hodia do anglického prostredia, si nútený urobiť presne to isté.

Štúdium v zahraničí

Štúdium v zahraničí nie je lacný špás a veľmi málo rodičov si môže pre svoje deti takýto luxus dovoliť. Cena ročného pobytu sa pohybuje v tisíckach eur a celé štúdium sa vie vyšplhať na naozaj astronomickú sumu.

Ak sa ti však táto možnosť naskytne, neváhaj. Je to príležitosť, ktorá sa nezahadzuje a určite nie kvôli banalite ako „čo keď si nenájdem nových kamarátov?“. Nájdeš. Aj frajera. Aj prácu. Zlepšíš sa v angličtine. A všetko bude fajn.

knowyourmeme.com

Práca v zahraničí

Brigády a práce v zahraničí sú veľmi riskantné. Nikdy nevieš, kedy ťa „dôveryhodný“ týpek z agentúry podkopne a ty skončíš s holým zadkom na ubytovni bez teplej vody. A bez peňazí, bez mobilu, sem-tam dokonca aj bez dokladov… neznie to práve lákavo. Nikde však nie je napísané, že to takto naozaj skončí a ak sa ti zadarí, bude to prínosná skúsenosť do života.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.