Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Ani druhý deň hlasovania nepriniesol Taliansku nového prezidenta

Počas prvých troch kôl je na zvolenie potrebná dvojtretinová väčšina, počnúc štvrtkovým štvrtým kolom už bude kandidátom stačiť len jednoduchá väčšina - 505 hlasov.


Talianski zákonodarcovia sa ani v utorok nezhodli na tom, kto by mal byť ďalším prezidentom krajiny. Svoje hlasy mohlo odovzdať 1 008 voliteľov, no ani druhý deň hlasovania, rovnako ako pondelok, nepriniesol víťaza.

Počas prvých troch kôl, do stredy, je na zvolenie potrebná dvojtretinová väčšina. Počnúc štvrtkovým štvrtým kolom už bude kandidátom stačiť len jednoduchá väčšina – 505 hlasov. I to sa však môže podľa agentúry AP ukázať ako zložité, pričom pripomína, že v minulosti niektoré talianske voľby prezidenta potrebovali viac ako tucet kôl hlasovania, raz dokonca 23.

Voľba 13. prezidenta Talianska sa v pondelok začala bez jasného zoznamu kandidátov. Premiér Mario Draghi síce naznačil, že je ochotný kandidovať za prezidenta, ktorý má sedemročné funkčné obdobie, no koaličné strany sa obávajú, že by jeho odchod z čela vlády vyvolal predčasné voľby. Mandát súčasného parlamentu sa končí v roku 2023.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť