Na EMEFKA sme ti priniesli už niekoľko článkov o histórii upírov a o tom, ako boli kedysi pokladaní za reálnych. Ľudia skutočne chodili po cintorínoch a hľadali nemŕtvych, túžiacich po ľudskej krvi. Obvykle išlo o nesprávne pochovaných jedincov, ktorých duše strašili ľud žijúci okolo ich hrobu. Web Yahoo teraz prináša správu o tom, že v malej srbskej dedinke našli hrob, ktorý vlastní prvý zaznamenaný upír.
Na konci zarasteného cintorína v malej srbskej dedinke Kisiljevo sa pod hustými konármi ukrýva záhadný náhrobný kameň. Podľa miestnych legiend ide o miesto posledného odpočinku Petra Blagojeviča – muža, ktorého historici považujú za prvého zaznamenaného upíra.
Bol to miestny historik Nenad Mihajlovič, ktorý objavil hrob s potenciálom pritiahnuť do dediny pozornosť z celého sveta. Práve tu, takmer sto kilometrov od Belehradu, sa v roku 1725 odohrala udalosť, ktorá predbehla aj legendu o Drakulovi z Transylvánie. Telo Petra Blagojeviča miestni vykopali v obave, že po smrti vstáva z hrobu a zabíja susedov.
„Keď mu do srdca vrazili hlohovým kolom, z úst a uší mu vytiekla čerstvá krv,“ spomína Mirko Bogičevič, bývalý starosta dediny a samozvaný životopisec Blagojeviča, ktorého rodina v Kisiljeve žije už 11 generácií. „Jeho telo bolo po smrti neporušené. Možno to bol len obyčajný človek, ktorý mal tú smolu, že sa stal legendou.“
Prvý upír Peter Blagojevič
Záznam o týchto udalostiach sa zachoval v Wienerisches Diarium – cisárskom viedenskom denníku z 21. júla 1725. Práve tento článok mnohí považujú za prvý oficiálny záznam o „upírovi z Kisiljeva“.
Podľa odborníkov ako Clemens Ruthner z Trinity College v Dubline však mohlo ísť o jazykové nedorozumenie. Staré bulharské slovo „upior“, ktoré znamená „zlý človek“, mohli miestni zle vysloviť a rakúski vyšetrovatelia ho mylne zapísali ako „vampír“.
Ruthner sa domnieva, že úmrtia mohli byť skôr dôsledkom nákazlivej choroby – možno antraxu – a opísané príznaky (ako dusenie) zodpovedajú ťažkej infekcii. Aj napriek tomu, že telo Blagojeviča bolo neskôr spálené a popol rozptýlený v neďalekom jazere, legenda žije ďalej.
Jeho dávno zabudnutý hrob objavili opäť len nedávno – s pomocou prútikára, ktorý vraj narazil na silné „energetické pole“. „Prúty sa samé zabodli do zeme. Prútikár niečo také v živote nevidel,“ tvrdí Mihajlovič.
Dnes je Kisiljevo ospalou dedinkou medzi kukuričnými poľami a jazerom. No miestni veria, že tajomný hrob a silné príbehy môžu naštartovať cestovný ruch. „Máme neskutočný potenciál – nielen upíra, ale aj mágiu a dávne zvyky kočovných pastierov,“ hovorí Dajana Stojanovičová z miestneho turistického úradu.
Mihajlovič však trvá na tom, že nejde o výmysel, ale historickú pravdu. „Máme oficiálny dokument o nevysvetliteľnej udalosti, ktorú aj rakúske úrady označili za prípad vampirizmu,“ tvrdí s presvedčením. V niektorých domácnostiach sa vraj dodnes uchováva rakija ochutená cesnakom a čili. Pre istotu. Upír môže vstať z mŕtvych kedykoľvek a Peter Blagojevič nemusel byť jediný.
