Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Ankara by mohla schváliť vstup do NATO len v prípade Fínska, naznačil Erdoğan

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström dúfa vo vstup do NATO počas tohtoročného leta.


Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan navrhol, aby Ankara schválila žiadosť Fínska o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) predtým, ako podnikne akékoľvek kroky voči Švédsku. Vo vopred nahratom videu zverejnenom v nedeľu Erdoğan naznačil, že Turecko môže odobriť len vstup Fínska.

Po nedávnych demonštráciách v Štokholme, kde protiislamský aktivista zapálil Korán a protestovali tam aj prokurdské skupiny, Erdoğan varoval Švédsko, aby neočakávalo podporu pri svojich snahách o vstup do NATO. „Ak to bude potrebné, mohli by sme dať o Fínsku inú správu. Švédsko bude šokované, keď vyšleme inú správu o Fínsku,“ poznamenal v nedeľu turecký prezident.

Turecko obvinilo vládu v Štokholme z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie alebo existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín. Na prijatie nových krajín NATO vyžaduje jednomyseľný súhlas svojich existujúcich členov. Maďarsko a Turecko sú jediné krajiny v 30-člennej vojenskej aliancii, ktoré zatiaľ nepodpísali žiadosti Fínska a Švédska o vstup. Maďarsko sa zaviazalo, že tak urobí vo februári.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström však v rozhovore pre denník Expressen cez víkend povedal, že dúfa vo vstup do NATO počas tohtoročného leta.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje