Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Anticena Sexistický kix už pozná svojich víťazov. Kto si ju odniesol tento rok?

Nelichotivou anticenou za sexistické reklamy sa firmy pýšiť asi nebudú.


Len pred niekoľkými dňami sme ti priniesli správu o anticene Sexistický kix. Tú už šesť rokov udeľuje Aliancia žien, ktorá sa zaoberá problematikou sexizmu v reklame, ako aj jeho dopadmi na reálny život. V predchádzajúcom článku sme ti predstavili niekoľkých nominovaných.

Išlo o reklamy, ktoré podporovali rodové stereotypy, redukovali ženy len na sexuálne objekty a často tak robili úplne absurdným spôsobom, ktorý nemal nič spoločné s ponúkanými službami. Firmy stereotypne zobrazovali najmä ženské telá, čím si chceli zvýšiť predaje v duchu hesla „s*x predáva“.

Už len 5️⃣ dní môžete hlasovať za tie najsexistickejšie reklamy!Aj takýto reklamný bizar nájdete medzi tohtoročnými…

Posted by Sexistický kix on Monday, November 29, 2021

Svojho „favorita“ mohol nominovať ktokoľvek zo širokej verejnosti a medzi konečnými nomináciami môžeme nájsť viacero rôznych firiem. Ocitlo sa tam napríklad mäsiarstvo Berto, Národná banka Slovenska, Fusakle, satirická stránka Zomri či vzdelávacia agentúra GtoG. Celkovo bolo nominovaných 115 reklám.

Kto si teda anticenu odniesol tento rok?

Víťaz odbornej poroty

Podľa odbornej poroty sa najsexistickejšej reklamy dopustilo vinárstvo Durgala&Budinsky. Tí vo svojej reklame odkazovali na známu sériu filmov pre dospelých, pri ktorých muž ponúka ženám za intímne služby peniaze. Vinárstvo má vo svojej ponuke množstvo vín s nevšednými etiketami a na internete sa ich príspevky tešia veľkej popularite.

„Je nepochopiteľné, že podnikatelia ani po kampani Me Too nechápu, že marketing založený na znevažovaní žien, zľahčovaní znásilnenia a sexizme je nielen spoločensky neúnosný, ale aj kontraproduktívny,“ napísala k reklame Oľga Pietruchová.

„Ženy sú predsa tie, ktoré robia rozhodnutia o nákupoch do domácnosti, preto úspešné firmy ženám svojím marketingom nadbiehajú a nevysmievajú sa z nich.“

Durgala&Budinský / Facebook

Hlasovanie verejnosti

Ako vždy aj v tomto dvojročníku mohla o najsexistickejšiu reklamu hlasovať aj verejnosť. Najviac hlasov (1335) získala spoločnosť TokajTravel.sk. „Vizuál útočí na najnižšie pudy a veľmi primitívne komunikuje motív, ktorý by sám osebe mohol byť lákavý. Takýmto spôsobom však skôr odrádza ako láka.

Tokajtravel.sk / Facebook

Komunikácia pôsobí ako z minulého storočia a v žiadnom prípade nepatrí do verejného priestoru,“ uviedol Robert Slovák, kreatívny riaditeľ firmy Slovák&Friends. „Je škoda, že zadávateľ nevie prilákať svojím produktom či službami a musí sa uchýliť k takému prvoplánovému riešeniu.“

Druhé miesto v hlasovaní verejnosti obsadilo už spomínané vinárstvo Durgala&Budinsky (1259 hlasov) a tretie Nadácia Slovakia Christiana (1245 hlasov), ktorá bojovala proti potratom a LGBTI komunite. Uvádzala, že „potrat je nájomná vražda“, čím ženy de facto označovala za vrahyne, gayov/lesby zase za hriešnikov.

Nadácia Slovakia Christiana, ktorá nedávno spustila billboardovú kampaň, v ktorej naznačila, že LGBTI ľudia sú hriešni…

Posted by Sexistický kix on Tuesday, September 14, 2021

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť