Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Témy rasizmu a diverzity sú niečím, čím súčasný svet žije. Ide o problematiku, pri ktorej má každý potrebu sa vyjadriť, bez ohľadu na to, či jej rozumie. Veľmi intenzívne zasahujú do verejnej debaty predovšetkým v západnej Európe, v USA a v Kanade. Len pred pár dňami uplynul rok od smrti Georgea Floyda, čo je významný míľnik pre americké hnutia za rasovú rovnosť.

Španielska poštová služba Correos pri tejto príležitosti predstavila sériu štyroch známok, ktoré zobrazujú rôzne odtiene pokožky, uvádza Unilad. Poukazujú na to, že aj napriek vonkajším odlišnostiam sme všetci ľudia a zaslúžime si rovnaké práva.

Uvedenie sprevádzalo prepracované video

Každá známka má inú hodnotu

Nie je ťažké všimnúť si jeden podstatný detail – známky majú odlišnú hodnotu. Tá s najsvetlejšou farbou pokožky je najdrahšia (1,60 €), tá s najtmavšou je zasa najlacnejšia (0,70 €). Ide o náhodu alebo tu máme hľadať nejaký skrytý význam? Spustenie predaja známok vyvolalo búrlivú debatu v médiách.

Ice Cube Wtf GIF - Find & Share on GIPHY

Pri prvom kontakte s novou sériou známok si viacerí ľudia mysleli, že ide o meme. Fejk, ktorý si uťahuje z aktivistických kampaní. Len ťažko sa im verilo tomu, že ide o reálny projekt. Nemôžeme sa tomu čudovať, pretože „antirasistické“ známky sa naozaj dajú interpretovať tak, že obsahujú odkaz o nadradenosti bielej rasy.

Kampaň skončila fiaskom

Možno ani nie je podstatné, či tam túto ideu prepašoval niekto z tvorcov, alebo ide o náhodu. Kampaň je hlúpa a nevkusná. Troška vnímavejšiemu človeku by bolo hneď jasné, že toto jednoducho na verejnosť nepatrí. Bežní ľudia, osobnosti aj antirasistické organizácie známky kritizujú a vyzývajú Correos, aby ich stiahla z obehu. Predajca sa ku škandálu odmieta vyjadriť.

V súčasnosti môžeme sledovať intenzívnu snahu firiem a organizácií angažovať sa v boji za rasovú a rodovú rovnosť a práva LGBT. Ide o veľmi citlivú tému a je preto úplne samozrejmé, že prešľapy ako španielske známky (a mnohé horšie!) nie sú ničím zvláštnym. Politické vyjadrenia si vyžadujú riadnu dávku taktu a zdravého rozumu, čo sú dve veci, ktoré chýbajú mnohým korporátnym kolosom.

Zdroj: unilad.co.uk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť