Stalo sa ti niekedy, že ste sa s druhým človekom spolu toľko smiali, až ste spolu znenazdajky začali chodiť? Humor ľudí skutočne spája a dôležitú rolu zohráva aj pri výbere partnera. Práve tejto myšlienky sa chytila Indka Vidya Madhavan pri tvorbe originálnej zoznamovacej aplikácie.
Aplikácia Schmooze vytvára zhody medzi ľuďmi na základe toho, aké memes majú radi. Podobne, ako ti Tinder zobrazuje partnerov, ti Schmooze zobrazuje memes. Swajpuješ, či sa ti páčia alebo nie, a na základe toho vznikne akýsi tvoj „algoritmus humoru“. Aplikácia následne utvorí spojenie medzi ľuďmi s podobným „algoritmom humoru“ a navzájom im zobrazí profily.
Bez humoru sa nedá žiť!
Na preplnenom poli zoznamovacích aplikácií je každá snaha o originalitu veľmi vítaná. Nápad na vznik Schmooze vznikol v hlave jej tvorkyne pri tom, ako si uvedomila, akú podstatnú časť ľudskej komunikácie tvoria memes a vtipy.
K tomuto objavu prišla počas toho, ako na LinkedIne oslovila desiatku náhodných Američanov s otázkami ohľadom skúseností so štúdiom. Odpísal jej len jeden človek a Vidya si čoskoro všimla, že takmer všetky správy, ktoré si vymenili, sú plné vtipov a memečiek. Dnes sú zosobášení.
Schmooze rastie
Schmooze sa zrodilo na začiatku roka 2021. Po betateste na Stanfordskej univerzite nasledoval širší test a voľné vydanie. V súčasnosti má asi 50-tisíc používateľov, ktorým sa podarilo vytvoriť 750-tisíc vzájomných zhôd. Od investorov projekt získal 3,2 milióna dolárov.
Rastu Schmooze veľmi pomohlo, keď sa vo februári 2022 nečakane objavilo v televíznom programe Late Show With Stephen Colbert:
Ďaleko od dokonalosti
Zdá sa, že hlavným problémom Schmooze je nedostatok používateľov. Používateľské recenzie hovoria, že ak sa niekomu konečne podarí vytvoriť zhodu, tak ten druhý človek sa často nachádza na druhom konci USA. V najnovšom update bolo zavedené obmedzenie vzdialenosti, aby sa podobné veci nestávali (takže zostaneš bez zhody).
Schmooze podľa niektorých ľudí trpí nedostatkom funkcií a možnosti vyplnenia profilu považujú za nedostatočné. Niektorí používatelia zasa ohŕňajú nosom nad dostupnými memes. Hoci je ich v aplikácii niekoľko tisícok, považujú ich za príliš jednoduché, staré a málo rozmanité.
Žiaľ, ľudia na Slovensku nemajú možnosť skúsiť si Schmooze na vlastnej koži. Aplikácia totiž na našom území nie je k dispozícii.