Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Keby ti niekto v minulosti povedal, že raz budeš minimálne mesiac sedieť doma a nebudeš chodiť ani do školy, asi by si sa mu poriadne vysmial, že? Nie si sám – nikto neočakával a nebol pripravený na obmedzenia v takomto rozsahu. Zatiaľ čo je väčšina obchodov a služieb zavretá, tebe sa už doma míňajú možnosti, ako tráviť voľný čas bez toho, aby ti to začalo liezť na mozog…

Z tejto situácie ťa môžu zachrániť jedine e-shopy a ochotné kuriérske spoločnosti, ktoré ti tovar doručia až pred dvere. Nie je to síce to isté, ako prechádzať sa po obchode, ale predsa je to lepšie než nič. Tento spôsob ti umožní dostať sa aj ku knižným novinkám, ktorých plánované vydanie sa napriek ťažkej situácii rozhodli vydavateľstvá ponechať bez zmeny.

Tieto knižné novinky ti tento mesiac pomôžu prežiť krušné chvíle doma:

Leigh Bardugo – Zjazvený kráľ

Ak si milovník fantasy žánru, tak ti autorka Leigh Bardugo a jej Grishaverse určite nebudú cudzie. Po úspešných knihách, ako Vrania šestka alebo Tieň kostí, prichádza Leigh s novinkou Zjazvený kráľ. Ako skalný fanúšik na túto knihu určite čakáš už nejaký ten piatok. Dobrou správou je, že po objednaní stačí už len vydržať, kým ti ju kuriér bezpečne doručí domov a môžeš sa konečne pustiť do čítania.

Nikolai Lantsov mal odjakživa dar dokázať nemožné. Nikto nevie, čo si počas krvavej občianskej vojny vytrpel, a chce, aby to tak aj ostalo. Mladý kráľ musí nájsť spôsob, ako znova naplniť ravkanské pokladnice, nadviazať nové spojenectvá a zastaviť hrozbu, ktorej čelí kedysi veľkolepá grišská armáda. Temná mágia v jeho vnútri však každý deň mocnie a hrozí, že zničí všetko jeho úsilie.

S cieľom poraziť svoje prekliatie sa vydá na miesta v Ravke, kde prežíva staroveká mágia. Dá do stávky všetko, aby zachránil seba a svoju krajinu. Niektoré tajomstvá však nemajú ostať tajomstvami a niektoré rany sa nemajú zahojiť.

SLOVART

Thomas Harris – Cari Mora

Stvoriteľa ikonickej postavy Hannibala Lectera ti snáď nemusíme predstavovať. Thomas Harris, autor úspešných kníh Mlčanie jahniat, Hannibal a Hannibal – Zrodenie zla, prichádza s novinkou Cari Mora, ktorá predstavuje dlhoočakávaný návrat americkej spisovateľskej legendy.

Pod vilou na morskom pobreží Miami Beach leží zlatý poklad drogového kartelu v hodnote dvadsaťpäť miliónov dolárov. Dlhé roky po ňom sliedia muži, ktorých vedie zvrhlý sadista Hans-Peter Schneider, ktorý sa živí zohavovaním mladých dievčat pre bohatých klientov. Cari Mora utiekla pred násilím a brutalitou z rodnej Kolumbie a vo vile na pobreží pracuje ako gazdiná.

Pre Schneidera predstavuje lukratívnu korisť a po tom, ako narazí na zlato, aj vážnu prekážku. Dievčina však dobre pozná zásady prežitia v nehostinných podmienkach – jej vlastná minulosť ju predurčila na nerovný boj.

IKAR

Jane Harperová – Stratený muž (8.4.2020)

Autorka Jane Harperová sa považuje za jednu z najlepších austrálskych spisovateliek súčasnosti, o čom ťa presvedčí tento silný, drsný a sugestívny príbeh odohrávajúci sa na pozadí impozantnej, no neľútostnej austrálskej scenérie.

Traja bratia, jeden nebožtík, žiadne odpovede… Nathan a Bub Brightovci hospodária ako rančeri v juhozápadnej časti Queenslandu, kde sa od horizontu po horizont rozprestiera pustatina, buš, kamenné a piesočné púšte. Jedného dňa sa bratia stretnú na odľahlom mieste pri plote oddeľujúcom ich hospodárstva s dobytkom.

Tretí brat Cameron bol nezvestný a teraz im leží mŕtvy pri nohách, pričom podľa všetkého umrel od smädu a horúčavy. V izolovanom austrálskom vnútrozemí sú bratia najbližšími susedmi, ich domy sú od seba vzdialené tri hodiny cesty autom, takže sa začnú vynárať podozrenia a postupne vychádzajú na povrch vnútorné konflikty postáv.

Príbeh je plný úžasných opisov austrálskej prírody a všetko spolu vedie nielen k šokujúcemu rozlúšteniu záhady mysterióznej smrti Camerona Brighta, ale otvára aj nové cesty a perspektívy pre zvyšok rodiny.

TATRAN

Tomi Adeyemi – Deti cti a pomsty (10.4.2020)

Po úspešnom debute Deti krvi a kostí, prvej časti fantasy young adult trilógie, prichádza mladá americká spisovateľka Tomi Adeyemi s pokračovaním – knihou Deti cti a pomsty, ktorá sľubuje ešte viac akcie a prekvapivých zvratov.

Do kráľovstva Orisha sa vrátila mágia, ale svojim obyvateľom nepriniesla mier. Naopak, na scéne sa objavili nové druhy mágie, mocnejšie, než si kto dokázal predstaviť, a hrdinovia musia zistiť, ako sa s tým vysporiadať. Navyše im neustále ide o život, keďže kráľovská rodina ešte nepovedala posledné slovo, našla si nových spojencov a je pevne rozhodnutá za každú cenu obnoviť staré poriadky v krajine.

Nové posily si však nájdu aj madžiovia a s ich pomocou sa im podarí znásobiť svoje schopnosti. Do poslednej chvíle však nie je jasné, kto má navrch…

TATRAN

Marc-Uwe Kling – QualityLand (14.4.2020)

Ak si milovník sci-fi žánru a zároveň sa zaujímaš aj o umelú inteligenciu, kniha QualityLand by sa ti mohla páčiť. Nemecký spisovateľ Marc-Uwe Kling vytvoril z prísľubov a hrozieb digitálnej prítomnosti túto zarážajúcu a satirickú verziu budúcnosti, z ktorej sa po celom svete predalo už vyše pol milióna výtlačkov a podľa ktorej sa v súčasnosti nakrúca aj seriál.

V QualityLande je všetko prispôsobené optimalizácii života pomocou algoritmov. Ľudia, roboty a algoritmy obývajú spoločný svet, všetko je súčasťou korporácií, každý patrí k istej spoločenskej triede, všetko sa dá vyčísliť. Už tvoje meno o tebe prezrádza väčšinu z toho, čo je dôležité, a zvyšok sa dozvieš zo svojho profilu.

Peter Nezamestnaný je bezvýznamný správca lisu na kovový odpad, ktorého opustí dlhoročná priateľka. Vyzerá to tak, že iba ako jediný si všimol, že robotickí spoluobčania QualityLandu čelia existenčnej kríze. Nájde sa dron, ktorý má fóbiu z lietania. Sexrobot s poruchou erekcie. Vojnový robot s posttraumatickou stresovou poruchou.

Peter dostane pokyn, aby všetky chybné umelé inteligencie zničil, ale prebudí sa v ňom podozrenie, že v technológii, ktorá všetkých ovláda, nastala nejaká chyba. Možno fatálna. A prečo sa stroje čoraz väčšmi podobajú na ľudí, ale ľudia sú stále viac ako stroje?

IKAR

Isaac Asimov – Nadácia (17.4.2020)

Ďalšia parádna novinka, ktorá poteší každého knihomoľa, ktorý obľubuje sci-fi príbehy, je prvá časť série Nadácia, ktorá je základným kameňom sci-fi žánru. Táto séria je v dnešnej dobe považovaná za klasiku svetovej literatúry a v novom slovenskom preklade vychádza pri príležitosti stého výročia narodenia autora.

Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Len zakladateľ novej vednej disciplíny psychohistórie dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov.

V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí psychohistorik Hari Seldon na opustenej planéte na okraji známeho vesmíru maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia.

Albatros Media

Seth Godin – Toto je marketing (24.4.2020)

Seth Godin, autor, ktorý inšpiroval milióny podnikateľov, obchodníkov, vodcov a fanúšikov zo všetkých oblastí života prostredníctvom svojho blogu, online kurzov, prednášok a úspešných kníh, prichádza s novinkou Toto je marketing, v ktorej ponúka jadro svojej marketingovej múdrosti v kompaktnom, prístupnom a nadčasovom diele.

Či už si zakladateľom technologického startupu, malým podnikateľom alebo súčasťou veľkej korporácie, táto kniha ti môže pomôcť robiť prácu, na ktorú budeš hrdý. Veľkí marketéri nevyužívajú spotrebiteľov, aby vyriešili problémy svojej spoločnosti, práve naopak – pomocou marketingu riešia problémy iných ľudí.

Nezáleží na tom, aký je tvoj produkt alebo služba – táto kniha ti pomôže prekoncipovať spôsob, akým seba a svoje služby a produkty prezentuješ svetu.

Albatros Media

Margaret Atwood – Volali ma Grace (28.4.2020)

Autorku Margaret Atwood pravdepodobne poznáš vďaka dielu Príbeh služobníčky, ktorého seriálové prevedenie pred časom obletelo celý svet. Jej ďalší úspešný literárny počin predstavuje historický román Volali ma Grace, v ktorom spracovala prípad vraždy Thomasa Kinneara a jeho gazdinej Nancy Montgomeryovej, ku ktorej došlo v roku 1843 v Hornej Kanade.

Zo zločinu obvinili a na trest smrti odsúdili dvoch služobníkov obetí: Grace Marksovú a Jamesa McDermotta, neskôr však Grace udelili milosť a trest jej zmiernili na doživotie. Hoci sa autorka prísne drží faktov a nezmenila ani najmenší detail z vtedajšej tlače alebo z diel iných spisovateľov, príbeh obohatila fiktívnou postavou psychológa.

Lekár, ktorý má odborne zhodnotiť Gracein duševný stav a jej možnú vinu, sa zo všetkých síl snaží ostať nezaujatý a profesionálny, a pritom sa čoraz viac zaplieta do jej príbehu.

SLOVART

Ako môžeš sám vidieť, vydavateľstvá sa snažia, aby si počas tohto nečasu mal po čom siahnuť a spestriť si deň. Dúfame, že ťa niektoré knihy z nášho výberu oslovili a prajeme príjemné čítanie.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť