Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Predstav si toto: kráčaš si prírodou a zrazu si všimneš, že hnojisko vedľa poľa je prekryté bielym závojom. Odkiaľ sa len vzal? Prídeš bližšie a zrazu vidíš, že ide o dielo tisícok a tisícok malých pavúkov, ktoré sú všade okolo teba.

Toto sa nestalo niekde v Austrálii, kde sa všetok život vyvinul tak, aby ťa bol schopný zabiť alebo aspoň poriadne vystrašiť. Pavučinové pole sa nachádza pri Widdringtone v grófstve Northumberland. Aj „nudná“ anglická príroda môže ukrývať takéto prekvapenia, o čom sa presvedčila Angličanka Debs.

profimedia

Tisícky drobných pavúkov

Zvláštne je, že pavučiny museli vyrásť veľmi rýchlo. Debs tvrdí, že nezvyčajný úkaz sa objavil pri ceste, kadiaľ pravidelne chodí venčiť svojho psa. Najprv ju zarazilo, prečo niekto prikrýva kopu hnoja sieťou. Až keď prišla bližšie, uvidela, že sieť nebola vyrobená človekom…

Za prvého podozrivého považovala húsenice, pri pohľade zblízka však spozorovala tisíce a tisíce drobných pavúkov motajúcich sa zo strany na stranu. Debs zareagovala tak, ako sa od každého normálneho človeka očakáva – poriadne sa preľakla.

Keď prvotný šok ustúpi, uvedomíme si, že drobné pavúčiky človeku nemôžu ublížiť. To bol aj prípad Debs, ktorá si po chvíli všimla, že snehobiela sieť z dielne pavúkov je niečo neuveriteľne krásne. Scenériu si začala fotiť, ale nevydržala dlho. Podľa jej slov si pavúky vybrali miesto, ktorého aróma nie je práve najvábivejšia.

profimedia
profimedia
profimedia

Pravdepodobne ide o formu migrácie

Na čo vlastne pavúkom slúžia tieto rozsiahle koberce z vlákna? Ako najpravdepodobnejšia odpoveď sa javí, že ide o formu migrácie. Pavučiny slúžia pre pavúka ako malé rogalo, vďaka ktorému sa nechá odviať vetrom do neznámych končín, kde začne nový život. Biela pokrývka niekedy zakryje celé mesto.

Zdroj: profimedia.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť