Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada
V spolupráci s GRADA
Zdroj: ©Shutterstock

Arne Dahl ti svojou novinkou Sloboda dokáže, že si titul „kráľa zápletiek“ skutočne zaslúži

Sloboda ťa bude niečo stáť...

Zimné mesiace patria jednoznačne k obdobiu, keď milovníci kníh siahajú buď po príjemných romantických oddychovkách, alebo, naopak, po mrazivých trileroch plných napätia a strachu. Druhá možnosť predstavuje ideálny spôsob, ako sa dajú dosiahnuť zimomriavky aj z pohodlia gauča, s vyloženými nohami a poriadne horúcim čajom v ruke.

Tejto predstave prajú aj knižné vydavateľstvá, ktoré v tomto období zapĺňajú pulty kníhkupectiev novými parádnymi príbehmi. Medzi favoritmi v kategórii mrazivých trilerov sa vďaka vydavateľstvu Grada ocitlo aj napínavé pokračovanie série Berger a Blom – novinka Sloboda – od spisovateľa Arneho Dahla, ktorý sa považuje za „kráľa zápletiek“.

Grada

Kto je Arne Dahl?

Pod pseudonymom Arne Dahl sa skrýva jeden z najpopulárnejších švédskych autorov detektívok. Vlastným menom sa volá Jan Arnald, narodil sa v roku 1963 a pracuje ako literárny kritik a redaktor. Napísal už tucet krimi trilerov, za ktoré získal niekoľko významných ocenení. BBC nakrútila podľa jeho kníh päť filmov, ktoré sa premietali v 40-tich krajinách po celom svete.

Jeho romány charakterizuje napínavý dej, psychologická hĺbka, majstrovské rozprávačstvo, irónia a drsný humor. V roku 2007 mu udelila Švédska akadémia autorov kriminálnych románov osobitnú cenu za jeho „oživenie a rozvoj žánru krimi prostredníctvom série Intercrime“.

Profimedia

O čom je séria Berger a Blom?

Lovec

Keď bez stopy zmizne len pätnásťročná Ellen, vyšetrovateľ Sam Berger je jediný, kto je presvedčený o tom, že sa stala obeťou sériového vraha. Púšťa sa do nebezpečného pátrania, ktoré ho privádza na stopu záhadnej ženy z jeho minulosti. Postupne objavuje aj ďalšie obete a pri každej nachádza malé ozubené koliesko zo vzácnych hodiniek… Z jeho hodiniek.

Ani netuší ako a sám sa stáva lovcom i podozrivým v tejto nebezpečnej hre, ktorá čoraz naliehavejšie vyplavuje z jeho minulosti dlho pochovaných démonov. Podarí sa nakoniec Samovi Bergerovi vypátrať vraha skôr, ako zabije ďalšie mladé dievča? A kto je záhadná žena, ktorá sa objavuje na každom mieste činu?

Samovi Bergerovi nezostáva nič iné, len sa pokúsiť vrátiť v čase, na miesto, kde sa pred dávnymi rokmi tento príbeh začal…

Korisť

Keď teraz už bývalý vyšetrovateľ Sam Berger otvorí oči, vôbec netuší, kde je. Všetko okolo neho splýva do beztvarej bieloby – sveta pokrytého nekonečným snehom. Po svojom boku má Molly Blomovú, skúsenú tajnú vyšetrovateľku.
Sam si spočiatku na nič nespomína, no veľmi rýchlo zisťuje, že z lovca sa ako šibnutím čarovného prútika stala korisť. Uteká pred zákonom a s vrahom, ktorý mu ukradol identitu a chladnokrvne zabíja mladé mamičky, rozohráva hru na život a na smrť.

Celá situácia sa ešte viac zamotá, keď jeho bývalá detektívna partnerka Deer Rosenkvistová dostane záhadný list, ktorý bol napísaný v stave úplného zúfalstva a paranoje. V liste sú spomenuté detaily dávno zabudnutej vraždy, ktoré mohol poznať len vrah alebo niekto, kto na prípade pracoval.

Sam sa rozhodne zistiť, kto je ten záhadný pisateľ a čo sa mu snaží naznačiť. Musí však konať rýchlo, pretože tajomný vrah je mu na stope…

Grada
Pasca

Zatiaľ čo Molly Blomová leží v nemocnici v kóme, Sam Berger je podozrivý z vraždy, ktorú nespáchal, a je po ňom vyhlásené pátranie. Riaditeľ švédskej bezpečnostnej služby ho preto dočasne ukryje na odľahlom súostroví. Čoskoro ho však požiadajú o pomoc. Aischa Pachachiová, siedme unesené dievča, je stále nezvestná, v rukách bývalého agenta Carstena, a Švédsku hrozí teroristický útok.

Sam Berger sa vydáva po stope zradcu, no netuší, že je naňho nastražená pasca a v ohrození sa ocitnú všetci, ktorí sú mu najbližší. V hre je nielen špinavý obchod so zbraňami, ale aj pomsta za staré hriechy. Sam má však spojenca, na ktorého sa môže vždy spoľahnúť a ktorý mu kryje chrbát aj v tých najvypätejších situáciách. Všetko sa ešte viac zamotá, keď sa na rôznych miestach činu začnú objavovať záhadné odkazy, ktoré Sam musí rozšifrovať.

Postupne však zisťuje, že kľúč k ich pochopeniu má v rukách prekvapivo Molly Blomová. Môže jej však po všetkom, čo sa stalo, ešte dôverovať? A je ešte niečo, čo pred ním tají? Sam musí konať rýchlo a byť mimoriadne ostražitý, aby sa neocitol v pasci, ktorá by mohla jeho aj mnohých ďalších stáť život…

Sloboda

Spočiatku sa zdá, že Sam Berger získal všetko. Odpustenie bývalej manželky, svoje dve deti z prvého manželstva, novú lásku aj spoločné dieťa. Lenže život je občas vrtkavý a Sam veľmi rýchlo prichádza na to, že to, čo má v hrsti, si musí vedieť aj udržať. Pri honbe za vlastným šťastím sa Sam zapletie do ďalšieho napínavého prípadu.

Tentoraz je v hre ruská mafia a únos bývalej prostitútky Nadje. Sam má presne 74 hodín na to, aby ju našiel skôr, než ju popravia. S vyšetrovaním mu znova pomáha Molly Blomová, ktorá však vie viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prečo je Nadja taká dôležitá a čo ju spája s Molly? A kto je záhadný Plukovník?

Knihu Sloboda si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Ria Veresová / EMEFKA

Čo môžeš od knihy Sloboda očakávať?

Musíme sa priznať, že aj napriek tomu, že sme obrovskí fanúšikovia trilerov, s tvorbou Arneho Dahla sme mali tú česť prvýkrát. O autorovi sme, samozrejme, počuli, ale v záplave iných našich obľúbencov sme si na neho, bohužiaľ, nikdy nenašli čas. Až doteraz!

Po tom, ako sme sa dozvedeli, že vydavateľstvo Grada chystá v poradí už štvrté pokračovanie série Berger a Blom, novinku Sloboda, rozhodli sme sa, že prelúskame všetky predošlé časti – nebudeme predsa skákať rovno doprostred príbehu. A nepochybujeme o tom, že to bol správny začiatok.

Štýl, akým autor píše, je priam dokonalý. Môžeš sa pripraviť na poriadnu dávku napätia, brutality, akcie a drsnosti, kde je všetko do bodky premyslené, zaobalené do svižného tempa, vďaka čomu sa kniha číta skoro sama. Na prvý pohľad sa síce zdá, že je vyše 400 strán veľa, ale opak je pravdou.

Mohlo by ťa zaujímať:

Voňavý román Cukráreň v Paríži ťa vtiahne do neodolateľne sladkého príbehu

Jedna z vecí, ktorými si nás autor získal, je jeho umenie odhadnúť pomer „vecnosti“ a umeleckých opisov. V istom zmysle nám knihy Arneho Dahla počas čítania pripomínali tvorbu Bernarda Miniera, ale v porovnaní s Minierom sú Dahlove opisy strohejšie – minimálne mužskí čitatelia to určite ocenia. Chválime tiež priamosť, ktorou autor vtiahne čitateľa do deja, bez zbytočných desaťnásobných „slepých uličiek“ a silených zvratov.

Počas čítania sme sa úplne zamilovali do faktu, že sa niektoré skutočnosti z predošlých častí série navzájom prelínajú, a o to viac sme si autora obľúbili – predsa len nie je jednoduché nadviazať na udalosti, o ktorých ste písali pred rokmi, aby to všetko dokonale logicky súhlasilo.

Za jediné negatívum považujeme poslednú kapitolu knihy – tieto pocity však pochopia iba čitatelia, ktorí, podobne ako my, neznášajú čakanie na ďalší diel a dávajú si pozor na to, aby nečítali „rozkúskované“ série. Na druhú stranu sa však aspoň máme na čo tešiť!

Ria Veresová / EMEFKA

Ako sa k jednotlivým častiam série Berger a Blom vyjadrili zahraničné médiá?

„Absolútne presvedčivé.“

Sunday Times, UK

„Ako sa odvíja kapitola za kapitolou, nasleduje jedno prekvapenie za druhým. Fanúšikovia Arneho Dahla si toto krimi nesmú nechať ujsť.“ (Shotsmag, UK)

„V knihe Korisť vykreslil Arne Dahl nezvyčajne zaujímavý príbeh, ktorého dej sa približuje k špionážnemu trileru. Ohromí vás dynamikou a poriadnou dávkou napätia.“ (BTJ, Švédsko)

Korisť zdvíha už aj tak vysoko položenú latku ešte vyššie. Jo Nesbo má v Arne Dahlovi skutočne silného konkurenta.“

Kotiliesi Magazine, Fínsko

„Pasca je vynikajúci, napínavý triler, ktorý je možné čítať aj ako samostatnú knihu. Arne Dahl znova dokázal, že je jedným z najväčších svetových spisovateľov a majstrom slova a napätia.“ (Bogpusheren, Dánsko)

Odporúčame prečítať:

20 momentiek, ktoré sa vďaka náhode stali poriadne zábavnými dielami

„Nie nadarmo má Arne Dahl prívlastok ,kráľ zápletiek‘. Každá jeho kniha je napísaná bravúrne, takže je právom označovaný za jedného z najlepších autorov švédskej krimi.“ (Norra Skane, Švédsko)

„Absolútne prekvapivé krimi o podstate zla.“

Jyllands-Posten, Dánsko

„Berger a Blomová sú späť v plnom nasadení. Štvrtý diel tejto veľkolepej série znova potvrdzuje, že Arne Dahl patrí k absolútnej elite v rámci kriminálneho žánru.“ (Litteratursiden, Dánsko)

„Vo svojich knihách dokáže Arne Dahl priam bravúrne prepájať nadnárodné intrigy, inteligenciu, napätie a skutočnú literárnu kvalitu.“

Lars Kepler
Ria Veresová / EMEFKA

Či už sa do pokračovania série Berger a Blom – novinky Sloboda – vrhneš hneď, alebo si knihu nájdeš až pod stromčekom, držíme palce, aby sa ti príbeh páčil, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť