Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Vieš si predstaviť život bez sexu? Alebo lepšie povedané: život bez pocitu sexuálnej príťažlivosti voči iným ľuďom? Čo si budeme hovoriť, väčšina to asi nedokáže. Možno ale vieš, že existujú aj ľudia, ktorým sexuálne radovánky nič nehovoria.

Asexualita patrí medzi najmladšie sexuálne orientácie, to ale neznamená, že by bola len nejakým rozmarom súčasnosti. V skutočnosti sme sa s ňou mohli stretnúť už pri takých menách, ako Isaac Newton, J. M. Barrie či Nikola Tesla. Čo ale vlastne asexualita je?

Necítia sexuálnu príťažlivosť

Asexualita je sexuálna orientácia, ktorá je definovaná absenciou pocitu sexuálnej príťažlivosti, prípadne ako nízky až nulový záujem o sex. V praxi to znamená asi toľko, že asexuálom sex v živote nechýba a nepotrebujú ho.

Shutterstock

Ostatných ľudí síce môžu považovať za krásnych a pôvabných, avšak v ich prípade nemajú tieto pocity sexuálny podtext, ale vyslovene estetický. Zažitým stereotypom, ktorí si ľudia s asexuálmi spájajú, je, že neznášajú pohlavný styk, nedokážu nikoho milovať, nemasturbujú a žijú ako novodobí náboženskí pustovníci. Táto predstava je však naivná a nezodpovedá realite.

Treba mať na pamäti, že asexualita je, ako mnohé iné orientácie, skôr spektrom. Medzi asexuálmi teda nájdeme najrôznejších ľudí s rôznym prístupom k sexu. Niektorí asexuáli nemajú záujem o sex ani o romantické vzťahy. Iní sex mať môžu, a to z rôznych dôvodov.

Sem patrí, napríklad, túžba po vlastnom dieťati, snaha potešiť partnera alebo proste len fakt, že im je sex príjemný. Iní asexuáli dokážu mať sex len s ľuďmi, ktorých veľmi dobre poznajú, ďalší o sex síce nemusia mať záujem, ale stále túžia po romantickom vzťahu.

Shutterstock

Mylná je tiež predstava, že ak je človek asexuál, tak nemôže masturbovať. Môže a nijako to jeho asexualitu nediskvalifikuje. Ako aj so sexom, aj s masturbáciou je to v tomto prípade medzi asexuálmi rôzne. Niektorí proste masturbujú, iní nie.

Rovnako môžu obľubovať erotické či pornografické filmy a romány, iným sa to zase hnusí. To, čo majú všetci asexuáli spoločné, je fakt, že necítia sexuálnu príťažlivosť voči iným ľuďom.

Aj asexuáli sú terčom nepochopenia a posmeškov

Ľudia, ktorí sú asexuáli, často cítia, že veci spojené so sexom prežívajú inak ako majorita spoločnosti. Cítia sa nenormálni a majú pocit, že je v nich niečo „pokazené“. Asexualita je totiž stále veľmi mladá orientácia a niektorí ľudia o nej nikdy nepočuli. Pre asexuálov, ktorí svoje pocity nevedia zadefinovať, môže byť zdrojom nepokoja, úzkosti a nezriedka aj depresií.

Shutterstock

Mnoho z nich sa vyjadrilo, že v momente, ako narazili na pojem asexualita, im spadol obrovský kameň zo srdca. Odrazu zistili, že nie sú „pokazení“, ale že existuje plno ľudí, ako sú oni, a že to, ako sa cítia, nie je ich chyba. A napokon dokázali svoju orientáciu prijať.

Smutné je, že aj dnes sa títo ľudia zvyknú stretávať s nepochopením či dokonca výsmechom okolia. Majorita spoločnosti proste nechápe, ako niekto môže nejaviť záujem o sex, a často asexuálov označuje za chorých.

Netreba snáď dodávať, že podobné predsudky sú pre nich veľmi zraňujúce. Odborníci navyše nesúhlasia s definíciou asexuality ako poruchy a zdôrazňujú, že ide o sexuálnu orientáciu, ktorú si človek nevyberá. Napriek tomu asexuáli nezriedka narážajú na nepochopenie, a to nielen zo strany okolitej spoločnosti, ale dokonca aj z radov LGBTI ľudí.

Kde hľadať informácie?

Podľa výskumov vedcov sa asexualita vyskytuje v ľudskej populácii približne v objeme 1 %. Výrazne sa na jej zviditeľnení podieľa 37-ročný aktivista a asexuál David Jay. Založil organizáciu Asexual Visibility and Education Network (AVEN), ktorá poskytuje podrobné informácie o asexualite, a snaží sa, aby sa táto orientácia stala predmetom diskusie a akceptácie v spoločnosti.

Shutterstock

Významne sa tiež podieľa na vyvracaní predsudkov spojených s asexualitou. Dalo by sa povedať, že Jay bol do istej miery priekopníkom v priblížení tejto orientácie väčšiemu počtu ľudí. AVEN založil v roku 2001 a postaral sa o to, aby sa o asexualita viac hovorilo a aby sa o nej zvyšovalo povedomie v spoločnosti.

Na stránkach AVEN-u nájdeš mnoho zaujímavých informácií o asexualite, rovnako tiež diskusné fóra, na ktorých si ľudia vymieňajú svoje skúsenosti. Pokiaľ teda hľadáš o asexualite ďalšie informácie, rozhodne ich nájdeš práve tam. Prípadne môžeš užitočné info nájsť aj na spriaznenej AVENwiki.

Známi asexuáli a asexualita v populárnej kultúre

Ako sme napísali, asexualita nie je žiadnou novinkou dnešných dní. Dnes je už historikom jasné, že asexuálmi boli, napríklad, aj geniálny vedec Isaac Newton, vynálezca Nikola Tesla, básnik Antonin Artaud, skladateľ Erik Satie, spisovateľ a dramatik J. M. Barrie, kultový hororový spisovateľ H. P. Lovecraft či ilustrátor a spisovateľ Edward Gorey.

Podľa vlastných slov je asexuálkou aj hudobníčka Emilie Autumn, spevák Steven Patrick Morrissey či komička Paula Poundstone.

Profimedia

S asexuálnymi postavami sme sa mohli stretnúť aj vo fiktívnych príbehoch, či už literárnych alebo filmových/seriálových. Za všetky postavy môžeme spomenúť napríklad postavu geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa, ktorého vytvoril spisovateľ Arthur Conan Doyle.

Fanúšikovia výborného animovaného seriálu BoJack Horseman zase vedia, že asexuálom je Todd Chavez. Vo výbornom seriáli Sex Education sme sa zase mohli stretnúť so študentkou Florence, ktorá po rozhovore so sexuálnou terapeutkou zistí, že je v skutočnosti asexuálkou. Asexuálne postavy sa objavovali aj vo viacerých komiksoch či románoch.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.