Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Koronavírus nás doslova odrezal od svojich blízkych, rodiny či kamarátov. Pre mnohých ľudí, bez ohľadu na to, či sú introverti alebo extroverti, to môže byť dosť náročné. Ak však existuje na svete niekto, kto je doslova expertom na izoláciu, tak sú to astronauti. Dvoch astronautov-veteránov sa online magazín The New York Times opýtal, čo by poradili ľuďom, aby lepšie zvládali izoláciu.

Niektorí ľudia nevedia, čo so sebou, sediac doma s mnohými možnosťami na vyplnenie voľného času. Čo by takíto ľudia urobili, ak by sa ocitli na mieste kozmonautov? Výhľad z kozmickej lode je síce naozaj výnimočný, no daňou zaň je obmedzený priestor, bez možnosti ísť sa poprechádzať alebo zabiť čas na sociálnych sieťach či inými aktivitami.

Ak má niekto výcvik na izoláciu, tak sú to astronauti. Dvaja veteráni, ktorí zažili izoláciu v kozme na vlastnej koži, Scott Kelly a D. Marshall Porterfield, sa podelili o svoje rady. 

https://www.instagram.com/p/B-AjTwCpdYV/

Dodržiavaj harmonogram

Ak pracuješ z domu, tak je veľmi dôležité dodržiavať svoj bežný rozvrh. Ak si bol teda bežne o deviatej ráno už v práci, nemal by si o deviatej ráno ešte len vstávať z postele.

Dodržiavanie harmonogramu pomôže tebe aj ľudom v izolácii s tebou udržať zdravý režim aj v obmedzenom priestore. Rovnako by si mal do svojho harmonogramu zahrnúť aj čas, v ktorom sa poberieš do postele.

Venuj sa novým záľubám

Nielen počas izolácie treba mať v živote balans. Tvoj čas by si nemal venovať iba zamestnaniu a robeniu domácich prác. Občas si treba oddýchnuť aj pri knihe, dobrom seriáli alebo aktivite, ku ktorej si nemal možnosť sa dlho dostať.

Môžeš sa venovať koníčkom, ktoré si chcel vždy vyskúšať, a možno v sebe objavíš skrytý talent. Astronauti si so sebou zobrali do kozmu napríklad knihy a čítali si.

Užívaj si čas v prírode

Síce sme v izolácii, no neznamená to, že nemôžeme vychádzať von a ísť sa prejsť do prírody. Nájdi si miesto, kde vieš, že nebude veľa ľudí, sadni si do trávy a urob si napríklad piknik. Jedna z vecí, ktorá kozmonautom vo vesmíre chýbala, bola príroda.

Pohľad na zelenú farbu, vôňa zeme, a dokonca im chýbala aj taká vec ako bzučanie komárov. Aby si ju nahradili, púšťali si nahrávky zvukov Zeme. Odporúčajú preto tráviť čas v prírode, hoc si aj sadneš na balkón a budeš počúvať štebot vtákov.

Kalen Emsley, Unsplash

Začni so svojím zdravým návykom

Okrem toho kozmonauti radia, že je najlepšie takýto čas spojiť s udržiavaním sa vo forme. Nemusíš cvičiť dve hodiny denne, ako to robia oni v kozme, no mal by si si každý deň dopriať dostatok pohybu. Ak si doteraz nemal návyk na cvičenie, rozhodne je ideálny čas ho začať pestovať.

Zaznamenávaj svoje dni do denníka

Nemusíš byť ašpirant na nového Stephena Kinga, nejde ani tak o formu, ktorá vzíde z tvojich zápiskov, ako o samotný proces. Dni sa ti už možno zlievajú a máš pocit, že každý jeden z nich je rovnaký.

Astronauti odporúčajú zapisovať si svoje dni a, hlavne, vnímať ich všetkými piatimi zmyslami. Zapisuj si rôzne podnety, myšlienky a emócie, ktoré si postrehol. Takýto denník ti pomôže uvedomiť si, že každý deň môže byť iný a vďaka zápiskom budeš mať možnosť vrátiť sa späť.

Zostaň v spojení s najbližšími

Astronauti vždy využili šancu konferenčného hovoru so svojimi blízkymi. Okrem toho, že izolácia negatívne pôsobí na naše psychické zdravie, dokáže ovplyvniť aj to fyzické. Ukázalo sa, že to môže mať dopad na náš imunitný systém, ktorého oslabenie si momentálne nik nepraje. Technológie nám umožňujú zostať v kontakte s ľuďmi, ktorých máme radi, tak prečo ich nevyužiť?

Harry Cunningham, Unsplash

Daj na slová expertov

Scott Kelly sa vyjadril, že život vo vesmíre ho naučil, že musí dávať na slová expertov, ktorí vedia o niektorých oblastiach viac ako on. Preto by sme mali klásť dôraz na to, odkiaľ čerpáme informácie.

Mali by sme si dávať pozor na sociálne siete, ktorými sa často šíria rôzne klamlivé informácie. Preto by sme mali informácie získavať hlavne z oficiálnych zdrojov, akým je napríklad organizácia WHO (World Health Organization).

Všetci sme prepojení

Zem nemá hranice, to je niečo, čo si uvedomíš, keď sa na ňu pozrieš z vesmíru. Bývalý kozmonaut všetkých vyzýva, aby zostali naďalej prepojení. Niekto číta na internete knihy pre deti, iní sa rozhodnú pomôcť susedom s nákupom. Toto prepojenie nám pomáha zostať v pokoji. Nie je v tom každý jeden z nás sám, sme v tom všetci spolu.

Perry Grone, Unsplash

Zdroj: nytimes.com


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť