Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Austrálski vodiči môžu za trúbenie v aute dostať pokutu viac ako 1700 eur

Používať klaksón nemožno hocikedy.


Za použitie klaksónu v aute mastná pokuta. Austrálski vodiči si musia na ceste dávať pozor, aby netrúbili zbytočne. Pokiaľ tak urobia, vystavujú sa hrozbe pokuty vo výške 2669 austrálskych dolárov (cca 1781 eur), informuje portál LADbible.

Situácie, v ktorých môžu vodiči zatrúbiť, totiž presne popisuje zákon. Pokiaľ teda niekto zatrúbi len ako pozdrav, prípadne aby na seba upozornil či dal znamenie kamarátovi, aby sa ponáhľal, dopúšťa sa priestupku.

Shutterstock

„Ak použijete svoj klaksón alebo iné výstražné zariadenie na akýkoľvek iný účel, môžete dostať pokutu 161 austrálskych dolárov (cca 107 eur),“ napísala polícia štátu Victoria na svojom facebookovom účte. Ľudia na príspevok reagovali rôznorodo. Mnohí ani netušili, že nejaké predpisy upravujúce používanie klaksónu existujú.

Vodiči nemôžu trúbiť, ako sa im zachce

Klaksón sa podľa predpisov môže použiť len na upozornenie ostatných motoristov, na odohnanie zvieraťa, ktoré stojí v ceste, alebo ako súčasť zabezpečenia proti krádeži. Pokuty sa v jednotlivých austrálskych štátoch rôznia. Väčšinou sa pohybujú v stovkách dolárov, ale na severe sa môže pokuta vyšplhať až na 2600 dolárov (cca 1734 eur) a v Queenslande dokonca až na spomínaných 2669 dolárov.

Na Slovensku používanie klaksóna tiež upravujú predpisy. Možné je ho použiť ako výstražné znamenie na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, na upozornenie vodiča či účastníkov cestnej premávky na hroziace nebezpečenstvo. Zákon dodáva, že „výstražné znamenie sa smie použiť len v nevyhnutne potrebnom čase“.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.