Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Auto si už neumývaj, prichádza saharský piesok. Tieto časti Slovenska potrápi dlhšiu dobu, než by sme chceli

Bude nás trápiť čoraz častejšie, môže za to klimatická zmena.


Na Slovensko opäť prichádza neobľúbený saharský prach, známy aj ako piesok. Ako informujú TV Noviny, tentokrát ho bude poriadne veľa a terorizovať nás bude poriadne dlho.

Podľa meteorológa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Petra Hrabčáka, do Európy, vrátane Slovenska, prúdi tento prach už aj teraz. Nepríjemné žltohnedé čiastočky prachu budú postupne siahať na naše územie vo väčšom množstve. Zasiahnuté bude celé Slovensko.

„Ide o výraznú vlnu z juhu Európy, ktorá nás zasiahne. Prachové vrstvy sa totiž objavia naprieč celým Slovenskom,“ vysvetľuje Hrabčák.

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?

Určite si prečítaj:

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?

Najviac saharského piesku by malo prísť teraz koncom týždeň, pričom odhady zatiaľ hovoria o tom, že zasiahnuté bude najmä juhozápadné Slovensko.

„Na základe súčasných modelov by sa tak malo stať zo štvrtka na piatok. Najvýraznejší objem saharského prachu padne v oblasti juhozápadného Slovenska, avšak nedá sa vylúčiť, že v prípade zmeny prúdenia by väčšie množstvo prachu mohlo zasiahnuť aj východné Slovensko,“ dodáva.

saharský piesok prichádza
Shutterstock

Bude tu značnú dobu

Je možné, že otravný saharský prach sa tu bude držať viac než len zopár hodín, spomínajú sa dni. Ako však uvádza meteorológ, v niektorých častiach Slovenska by mohol byť aj celý týždeň, všetko závisí od toho, aká bude cirkulácia vzduchu. Zavážiť by mohol dážď, vďaka ktorému by sme mohli mať od prachu čiastočne pokoj.

Ako ďalej vysvetľuje meteorológ, saharský piesok na naše územie prichádza čoraz viac, je to v dôsledku klimatických zmien. Ide o drobné čiastočky rôznych minerálov, vďaka čomu je tento prach schopný letieť tisíce kilometrov naprieč celou našou planétou.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.