Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Jedným z najúspešnejších memes roka 2020 sa stalo video bielej mačky, ktorá natriasa hlavou v rytme hudby. Už krátko po vzniku originálneho videa v apríli sa remixy rozšírili po celom internete. Čo vieme o tejto zvieracej hviezde a ako vznikol ikonický klip?

Biela mačka je na internete známa pod menami Vibing Cat alebo CatJAM. V uplynulých mesiacoch zrejme neunikla žiadnemu fanúšikovi memes. Mnohí z nás ju mali možnosť vidieť vo videu, v ktorom si vychutnáva majstrovstvo tureckého bubeníka Bilala Göregena.

Začiatky ako emoji na Twitchi

Počas leta popularite mačky veľmi prospelo, že sa rozšírila ako emoji na Twitchi. Pod názvom CatJAM ju začalo používať vyše 12 600 kanálov. Vibing Cat si v tom čase obľúbili používatelia takmer všetkých sociálnych sietí, ktorí sa vo veľkom pustili do tvorby memes.

@micklagi

⚠️FIRST VIDEO OF CATJAM EVER⚠️ #catjam #vibingcat #catvibe #catmeme #catmemes

♬ son original – Mick Lagi

Mačka je v skutočnosti hluchá

Redaktori z webu Know Your Meme skontaktovali Micka Lagiho, autora pôvodného videa, ktorému vďačíme za meme. Mick vysvetlil, ako klip vznikol a predstavil aj mačaciu hviezdu – biela mačka sa volá Minette a v skutočnosti je hluchá!

@micklagi

NEW VIDEO ALERT!! The VIBIN CAT is BACK!! Don’t let this flop!! #vibincat #catmeme #cat #fyp #dancingcat #foryou #vibingcat #vibin #techno

♬ I Wanna Dance – Jonas Blue

Odhalenie tvorby známeho videa

Ironicky – mačka, ktorá sa stala tvárou memes, reagujúcich na rôzne hudobné diela, si v skutočnosti žiadnu hudbu nemôže vychutnať. Mick potvrdil, že za mačkin pohyb hlavou sú zodpovedné jeho ruky. Minette je veľmi prítulná a ochotne sa nechá stískať, takže takáto manipulácia jej vôbec neprekážala.

Takúto popularitu nečakal

V čase vzniku videa, ktoré sa stalo fenoménom, sa o Minette staral Mickov kamarát Kevin. Žiaľ, Kevin musel kvôli alergii svojho dieťaťa nájsť mačke nový domov. Veľký fanúšik memes Mick priznal, že úspech videa ho skutočne zaskočil.

Ľutuje, že sa mu popularitu Vibing Cat nepodarilo speňažiť, zároveň si ale uvedomuje, že ako každé populárne meme sa stala „kolektívnym vlastníctvom internetu“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť