Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Autorka Harryho Pottera vydáva novú knihu. Podľa kritikov obsahuje jej transfóbne názory

Niektorí si myslia, že dej je odpoveďou na kritiku jej vyjadrení.


J. K. Rowlingová svojou knižnou sériou o Harrym Potterovi zmenila život niekoľkým generáciám. Príbeh o čarodejníkovi sa stal svetovým fenoménom, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Prvý román o ňom vyšiel v roku 1997 a jej fanúšikovia vždy s napätím očakávajú, čo nové napíše a aký príbeh vytvorí.

Okrem množstva pochvál si však v roku 2020 vyslúžila búrlivú vlnu kritiky. Na sociálne siete pridala viacero statusov, ktoré boli označené ako transfóbne. Ak nevieš, čo znamená pojem transfóbia, tak je to „znechutenie, strach, hnev alebo diskomfort pociťovaný alebo dávaný najavo trans ľuďom alebo ľuďom s rodovo nestereotypným správaním.“

Vo voľnom preklade píše, že ak pohlavie nie je skutočné, neexistuje príťažlivosť k rovnakému pohlaviu. Ak pohlavie nie je skutočné, žitá realita žien na celom svete je vymazaná. Pozná a má rada trans ľudí, ale vymazanie konceptu pohlavia mnohým odoberá schopnosť zmysluplne diskutovať o svojich životoch. Podľa nej nie je nenávisť hovoriť pravdu.

Po jej vyjadreniach sa ozval aj Daniel Radcliffe, filmový predstaviteľ Harryho Pottera. Svoje stanovisko vydal prostredníctvom neziskovej organizácie The Trevor Project, ktorá je zameraná na prevenciu samovrážd pre LGBT mládež. Uviedol: „Transgenderové ženy sú ženy. Akékoľvek vyhlásenie o opaku vymazáva identitu a dôstojnosť transrodových ľudí a je v rozpore so všetkými radami profesionálnych zdravotníckych združení, ktoré majú v tejto veci oveľa viac odborných znalostí ako J. K. Rowlingová alebo ja.“

Spisovateľka je údajne v kontakte s niektorými hercami z filmov o mladom čarodejníkovi. Netušíme však, s ktorými. Zároveň niekoľko ďalších z nich odsúdilo jej vyjadrenia.

Transfóbne názory aj v novom románe

Nový román J. K. Rowlingovej s názvom The Ink Black Heart opisuje príbeh ženy, ktorú zabijú po obvinení z transfóbie. Autorka aj napriek všetkým súvisiacim okolnostiam tvrdí, že spojitosť jej osoby s dejom je iba náhoda a v skutočnosti nečerpala zo svojich vlastných skúseností.

„Knihu som napísala predtým, ako sa udiali určité veci v online priestore,“ vysvetlila v televíznej show Grahamovi Nortonovi. „Povedala som svojmu manželovi, že to každý bude vnímať ako odpoveď na to, čo sa mi stalo. V skutočnosti to tak ale nebolo. Prvý návrh knihy mala vraj hotový už dávno predtým.

Shutterstock

Dej knihy sa točí okolo postavy Edie Ledwell, ktorá sa stala úspešnou a bohatou vďaka svojej tvorbe na YouTube. Začnú ju však prenasledovať, pretože jeden z jej výtvorov pôsobí rasisticky a transfóbne. Nakoniec zomrie a na pleciach detektívov ostáva, aby prišli na to, kto ju zabil. Na internete nájdeš aj presnejší popis deja, ale nechceli sme spoilovať a kaziť ti zážitok, ak ju budeš čítať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť