Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Marvel Studios / MovieStillsDB

Avengers, Thanos a Infinity Saga je už minulosť. Do MCU vstupuje hrozba nevídaných rozmerov Kang Dobyvateľ

Kang Dobyvateľ je jednou z najväčších hrozieb celého Multiverza.

Už o pár dní do našich kín dorazí filmová novinka od Marvelu Ant-Man and The Wasp s podtitulom „Quantumania“, ktorá predstaví úplne nového záporáka menom Kang The Conqueror (ďalej iba Kang Dobyvateľ).

V seriálovom trháku Loki z roku 2021 už mali fanúšikovia možnosť stretnúť priateľský variant Kanga, ktorého ako aj v tomto prípade stvárnil herec Jonathan Majors. V seriáli bol tento variant predstavený ako riaditeľ TVA (Time Variance Authority služba, dohliadajúca na správny chod časových línií), ktorého prezývali „He Who Remains“.  

„If you think I’m evil, well, just wait till you meet my Variants.“  
(„Ak si myslíš, že som zlý, počkaj, kým stretneš moje Varianty.“)  

– He Who Remains (Loki, 2021) 

Aj keď je Kang Dobyvateľ pre mnohých skalných fanúšikov už známym pojmom, pre niektorých nových, najmä filmových fanúšikov, je jeho postava stále zahalená rúškom tajomstva. Kang bol človek ako každý iný. Pochádzal z ďalekej budúcnosti v realite Earth-6311. 

Kang Dobyvateľ, Ant-Man and The Wasp, Quantumania, Marvel, filmová novinka
Marvel / koláž EMEFKA

Ako to celé začalo? Od Nathaniela Richardsa až po Kanga Dobyvateľa

Než sa Kang Dobyvateľ stal jednou z najväčších hrozieb celého Multiverza, bol známy ako Nathaniel Richards. Narodil sa v realite Earth-6311 v 30. storočí vo vzdialenej budúcnosti. Ako dospelému sa mu podarilo zostrojiť stroj času, ktorý neskôr využil vo svoj prospech. Keď ho pokojné a mierové obdobie na jeho planéte omrzelo, cestoval späť v čase do starovekého Egypta v realite Earth-616 (hlavná komiksová realita), kde sa vďaka moderným technológiám stal faraónom Rama-Tutom.  

V tomto bode začína dlhá púť Nathaniela a jeho rôznych nepriateľských, ale aj priateľských inkarnácií v rámci celého Marvel univerza. Než sa však dostaneme k Rama-Tutovi, jednému z najznámejších záporákov Fantastic Four alebo Avengers, vysvetlíme si, ako sa k stroju času dostal, a čo všetko tomu predchádzalo.  

Hovorí sa, že Nathaniel Richards (budúci Kang), narodený v realite Earth-6311, je potomkom legendárneho dobrodinca, cestovateľa v čase Nathaniela Richardsa, skrz ktorého je príbuzným Reeda Richardsa z Fantastic Four. Vo veku 16 rokov cestoval variant jeho budúceho ja „Kang Dobyvateľ“ v čase späť, aby sa pokúsil zabrániť svojej potenciálnej premene na Kanga. Nakrátko sa tak stal mladým hrdinom známym ako Iron Lad.

Počas svojej mladosti sa však dostal aj do pozície mladého záporáka, známeho pod menom Kid Immortus. V dospelosti zostrojil stroj času, a keď ho jeho mierový a pokojný život omrzel, cestoval späť v čase do starovekého Egypta v realite Earth-616, kde sa ustanovil faraónom Rama-Tutom.  

Kang Dobyvateľ, Ant-Man and The Wasp, Quantumania, Marvel, filmová novinka
Marvel / koláž EMEFKA

Ako súvisí tretí Ant-Man s Fantastic Four? 

Postava Kanga Dobyvateľa sa v komiksoch objavila prvýkrát v príbehu Fantastic Four #19 (vydaný v októbri 1963), od tvorcov Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Toto vydanie predstavilo prvýkrát postavu faraóna Rama-Tuta, záporáka, ktorý cestoval v čase z 30. storočia, a dobyl staroveký Egypt.  

Viaceré fanúšikovské teórie o potenciálnej zápletke snímky tvrdia, že film bude adaptáciou tohto komiksového diela. Nakoľko sa tvorcovia Matt Shakman a Jeff Kaplan nechali niekoľkokrát počuť, že zoskupenie Fantastic Four a ich pôvod schopností bol predstavený na filmovom plátne už dvakrát.

V tomto prípade sa tvorcovia rozhodli, že by sme sa mohli dočkať podobného scenára ako pri Spider-Manovi, ktorého pôvod schopností v rámci MCU predstavený nebol. Samotný príbeh by mohol byť spracovaný podobne ako jeho komiksová predloha z roku 1963 a na striebornom plátne by sme sa tak stretli s prvým variantom Kanga už počas otvorenia 6. fázy.  

V príbehu sa Fantastic Four ocitá uviaznutá v čase v starovekom Egypte, v zložení Reeda Richardsa, Sue Storm, Johnnyho Storma a Bena Grimma po tom, čo použili neotestovaný stroj Victora Von Dooma. V tejto realite vládne jedna z Kangových prvých inkarnácií ako faraón Rama-Tut. V závere deja Rama-Tut prchá na svojom plavidle času do reality, kde sa stáva Kangom Dobyvateľom. 

Valentín, Valentínske darčeky pre ženy

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš potešiť svoju lásku na Valentína? Vďaka týmto darčekom ťa bude ľúbiť ešte viac

Od Rama-Tuta ku Kangovi Dobyvateľovi

Nathaniel Richards, prchajúci pred Fantastic Four, pokračoval v inkarnácii ako Rama-Tut, a opäť sa pokúsil vrátiť do svojho rodného času v 30. storočí. Časová búrka však spôsobila, že preskočil svoju vlastnú éru a skončil vo vojnou zničenom 40. storočí.

Rama-Tut tam našiel zničenú budúcnosť, kde barbari bojovali s technológiami z minulých období, o ktorých ani nevedeli, ako ich používať. Rama-Tut okamžite využil svoje osobné znalosti o tom, ako tieto zbrane fungujú, a uvedomil si, že je jednoduché znovu cestovať v čase a dobyť túto éru. Vytvorením identity Kanga začal Nathaniel Richards dobývať. 

Kang Dobyvateľ, Ant-Man and The Wasp, Quantumania, Marvel, filmová novinka
Marvel

Akými schopnosťami dokáže poraziť ostatných hrdinov? 

Ako sme si už v úvode článku spomenuli, Nathaniel Richards bol obyčajný človek, ktorý nemal, a ani ako Kang nemá žiadne špeciálne schopnosti. To mu však vôbec nebráni v tom, aby si podmanil celý svet, vrátane Avengers.  

Kang Dobyvateľ má chronologicky cez 70 rokov, avšak počas jeho éry bola ľudská biológia vylepšená do takej miery, že starne pomalšie ako človek 21. storočia. V porovnaní s bežným mužom je Kang na vekovej hranici okolo 40 rokov. Je absolútne nebojácny, skúsený bojovník na vrcholovej úrovni, a nezastaví sa pred ničím v dosahovaní vlastných cieľov. Mimo iného je génius, ktorý ovláda technológie nad rámec najsofistikovanejších návrhov Stark Industries alebo Doctora Dooma, a tiež urobil prelom v cestovaní v čase a v robotike. 

Využíva enormné množstvo zdrojov svojej ríše, časové plavidlo na preniknutie do transdimenzionálnej ríše Limbo, z ktorej sú prístupné všetky budúce éry, a teoreticky má prístup k mimozemským, ale aj pozemským technológiám z akéhokoľvek storočia. V komiksoch má prístup k artefaktom, ako je napr. Kryštál Večnosti (Forever Crystal), s ktorým dokáže vymazať akúkoľvek realitu. Za svoj život sa stal brilantným vojenským stratégom, a vďaka svojej charizme dokázal vybudovať obrovskú armádu, s ktorou sa mu podarilo dobyť prvý svet v priebehu niekoľkých týždňov

Kang Dobyvateľ, Ant-Man and The Wasp, Quantumania, Marvel, filmová novinka
Marvel / koláž EMEFKA

Kangova výbava zahŕňa bojové brnenie, ktoré má samostatnú atmosféru, zásoby jedla na 30 dní, a vlastný systém likvidácie odpadu. Je vyrobené zo vzácnej syntetickej zliatiny zo 40. storočia, ktorá reaguje na jeho podvedomé myšlienky, vďaka čomu sa môže schopnosťami rovnať super-hrdinom.  

Oblek mu poskytuje silové pole v okolí jeho tela a nadľudskú silu. Má zabudované anti-gravitačné zariadenie, ktoré mu umožňuje znehybniť rôzne predmety, video-komunikátor, pomocou ktorého komunikuje so svojimi základňami z akéhokoľvek bodu v časovej línii, a tiež mu dáva schopnosť cestovať a manipulovať časom. Ako sme videli v upútavke, dokáže strieľať laserové lúče z končekov svojich rukavíc, a lusknutím prstov môže povolať ľubovoľný počet zbraní. V obvodoch svojej prilby má zabudovanú nanotechnológiu, ktorá mu v okamihu smrti umožnila preniesť svoju myseľ do nového tela.  

Vlastní mocné technologické prístroje, ako „Časový skener“ a „Sféra svetla storočí“ (Light of the Centuries Sphere) – guľa, ktorá dokáže prepravovať ľudí časom a priestorom, a zároveň ich aj väzniť. K preprave využíva kolosálnu vesmírnu loď, ktorá je tiež schopná cestovať časom aj priestorom. 

10 hercov, ktorých filmové kostýmy doháňali do zúfalstva

Odporúčame prečítať:

„Musela som si žmýkať ponožky.“ 10 hercov, ktorých filmové kostýmy doháňali do zúfalstva

Kang Dobyvateľ sa na striebornom plátne predstaví už budúci týždeň

Do akej miery MCU Kangov pôvod a schopnosti pozmení, je zatiaľ neznáme, no odpovede sa dočkáme už budúci týždeň, keď nová marvelovka dorazí do kín po celom svete. O réžiu sa postaral opäť Peyton Reed, ktorý stál aj za prvými dvoma snímkami o Ant-Manovi, pričom scenár k filmu napísal Jeff Loveness.

V hlavnej úlohe sa objavia Paul Rudd, Evangeline Lilly, Jonathan Majors, Kathryn Newton, Michael Douglas a Michelle Pfeiffer. Premiéra snímky Ant-Man and The Wasp: Quantumania je stanovená na 17. februára 2023

Kang Dobyvateľ, Ant-Man and The Wasp, Quantumania, Marvel, filmová novinka
Marvel / MovieStillsDB

Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.