Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Až 15 percent slovenských bezdomovcov tvoria deti do 14 rokov

Najvyšší počet ľudí bez domova sa nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.


Za posledných desať rokov sa trojnásobne zvýšil počet ľudí bez domova. Ako v tlačovej správe informuje Štatistický úrad SR, podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku (SODB) 2021 bolo na Slovensku 71 076 bezdomovcov, v roku 2011 to bolo 23 483 ľudí.

Prevládajú medzi nimi muži. Veľkú časť ľudí tvoria ľudia v produktívnom veku, nasleduje predproduktívny vek, teda deti do 14 rokov s podielom viac ako 15 percent. Najvyšší počet ľudí bez domova sa podľa SODB nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Viac ako 2 500 bezdomovcov žije v okrese Prievidza, Martin, Prešov a Košice II.

„Koncept a metodika sčítania obyvateľov umožnila kvantifikáciu sekundárnych bezdomovcov, čiže obyvateľov, ktorí využívajú rôzne druhy dočasného ubytovania a často sa pohybujú medzi ubytovaním, ako sú útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania alebo majú pobyt v nekonvenčnom obydlí,“ informovala hovorkyňa pre SODB 2021Jasmína Stauder.

Často bezdomovci využívali na bývanie rekreačný objekt, objekt neurčený na bývanie, prípadne nejaké mobilné obydlie. Podľa Stauder je podstatnou skutočnosťou to, že sekundárne bezdomovectvo nie je záležitosťou len jednotlivcov, bez vyhovujúceho obydlia môžu byť aj páry, prípadne rodiny s deťmi.

Shutterstock

Ako informoval Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík (IVRA), vláda bude musieť zaviesť opatrenia, ktoré budú reflektovať sociálne práva ľudí tak, aby sa predchádzalo chudobe, ale aj bezdomovectvu.

„Absencia dostatočnej pomoci chudobným a strednej triede bola podľa nás práve jedným z hlavných faktorov, prečo máme taký obrovský nárast nielen chudoby, ale aj počtu ľudí bez domova,“ spresnil Halás. Dodal, že navrhujú aby si ďalšia vláda ako záväzok zobrala ukotvenie sociálneho práva na bývanie, ktoré by malo každému Slovákovi zabezpečiť, aby sa nestal bezdomovcom. „Zároveň chceme upozorniť na prevrátenú logiku, keď na jedného väzňa platíme v roku 2023 všetci denne 64 eur, avšak ľuďom bez domova, z ktorých je väčšina v produktívnom veku, nevie štát pomôcť ani bývaním a všetku zodpovednosť a financovanie necháva na samosprávu,“ uzavrel Halás.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje