Hľadáš si prácu, ale na tvoje životopisy ti nikto neodpovedá? Problém nemusí byť v tvojich schopnostiach, ale v spôsobe, akým sa prezentuješ. Personalisti venujú každému životopisu len niekoľko sekúnd, preto je kľúčové, aby ten tvoj na prvý pohľad zaujal a neobsahoval chyby, ktoré ho automaticky diskvalifikujú. Téme sa venoval portál Kariéra Info.
Čomu sa vyhnúť pri tvorbe životopisu
Osobné informácie a záľuby často zbytočne zaberajú cenný priestor. Pokiaľ tvoje koníčky priamo nesúvisia s pozíciou alebo neukazujú relevantné zručnosti, radšej ich vynechaj. Rovnako tak údaje o výške, váhe či rodinnom stave nemajú v modernom životopise miesto.
Ďalším závažným problémom sú gramatické chyby a preklepy. Aj jediná pravopisná chyba môže signalizovať, že nie si dostatočne pozorný k detailom. Vždy si daj životopis skontrolovať inou osobou alebo ho aspoň prečítaj nahlas.
Mnohí uchádzači robia chybu, keď pridávajú príliš veľa detailov z každého zamestnania. Namiesto kompletného popisu pracovnej náplne sa sústreď na 3-5 hlavných úspechov a výsledkov relevantných pre pozíciu, o ktorú sa uchádzaš.
Prehnané grafické prvky tiež môžu odviesť pozornosť od obsahu. Životopis by mal byť vizuálne príjemný, ale primárne prehľadný. Vyhni sa pestrofarebným dizajnom a komplikovaným layoutom, ktoré sťažujú čítanie.

Ako zvýšiť šance na úspech
V súčasnosti zamestnávatelia čoraz viac oceňujú konkrétne výsledky namiesto všeobecných popisov. Namiesto vety „zodpovedal som za sociálne siete“ je oveľa presvedčivejšie napísať „zvýšil som engagement na sociálnych sieťach o 150 % za polroka“.
Mať profesionálnu e-mailovú adresu je nevyhnutnosťou. Prezývky a neformálne adresy môžu pôsobiť neprofesionálne a odradiť potenciálneho zamestnávateľa ešte pred prečítaním tvojho životopisu.
Veľmi dôležité je tiež prispôsobiť životopis konkrétnej pozícii. Používanie rovnakého všeobecného CV pre všetky pracovné ponuky výrazne znižuje tvoje šance. Aspoň úvod alebo ciele by mali reflektovať, že rozumieš požiadavkám danej pozície.
Nepravdivé informácie sú absolútnym tabu. Vymyslené tituly, certifikáty či pracovné skúsenosti ťa môžu nielen diskvalifikovať, ale aj poškodiť tvoju profesionálnu povesť v konkrétnom odvetví.
Pamätaj, že životopis nie je tvoja kompletná biografia, ale marketingový nástroj, ktorý má predať tvoje najsilnejšie stránky. Jeden kvalitne spracovaný životopis môže byť účinnejší než desiatky všeobecných CV rozposlaných bez rozmyslu.