Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Až tretina slovenských tínedžerov dostáva sexuálne návrhy na sociálnych sieťach. Máš s tým skúsenosť aj ty?

Mladí chcú povinnú sexuálnu výchovu na školách.


Prevencia a rodičia

Sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu v online priestore sa treba na školách venovať pravidelne. Dôležitú úlohu pri prevencii zohrávajú aj samotní rodičia, ktorí by sa mali o svoje deti dostatočne zaujímať. A takisto médiá, ktoré majú veľký vplyv. „Význam primárnej prevencie je o to dôležitejší, že dospievajúci si často neuvedomujú, aké informácie a fotografie o sebe na sociálnych sieťach zdieľajú,“ povedal Štefan Petrík.

Ako ďalej tvrdí, na Slovensku neexistuje systematická vzťahová a sexuálna výchova. Pritom je to téma, ktorá dospievajúcich zaujíma. Nejde o to, aby ich naučili, ako mať pohlavný styk, skôr smeruje k zodpovednému správaniu v oblasti sexuality. „Zameriava sa okrem ‚tradičných tém‘ ako antikoncepčné metódy, pohlavne prenosné infekcie a plánovanie rodičovstva aj na rizikové správanie v online prostredí, kde sa môžu stretnúť s rôznymi formami sexuálneho obťažovania.“

Povinná sexuálna výchova

Z ďalších Petríkových výskumov vyplýva, že až 78 % dospievajúcich by chcelo sexuálnu výchovu ako povinný vyučovací predmet na školách. Čiže ju žiaci nielen potrebujú, ale aj sami chcú. Keďže nemajú priestor na diskusiu, až 39 percent z nich získava informácie o sexualite z online prostredia.

John George Haigh bohatí sérioví vrahovia

Odporúčame prečítať:

Zbohatli vďaka vraždám a médiám. Toto je 8 najbohatších sériových vrahov histórie

„Ako vieme, online prostredie a televízia nie sú vždy kvalitným a pravdivým zdrojom informácií, a už vôbec nie v tejto oblasti,“ tvrdí Petrík. Ďalších 32 percent získava informácie od kamarátov a známych. V škole a v rodinách sa téma sexuality často tabuizuje.

Odkiaľ majú dospievajúci získavať relevantné informácie? „Žiaľ, keď v našich podmienkach vidíme niekde slovo sex a jeho rôzne podoby, tvárime sa, že sa nás to netýka, a už vôbec nie našich detí.“ Zo štatistiky vyplýva aj zistenie, že pri prvom pohlavnom styku až 20 percent z nich nepoužíva žiadnu ochranu. „Je to alarmujúce číslo a nielen z hľadiska strachu o nechcené tehotenstvo, ale predovšetkým z hľadiska pohlavne prenosných chorôb,“ dodáva na záver.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.