Prevencia a rodičia
Sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu v online priestore sa treba na školách venovať pravidelne. Dôležitú úlohu pri prevencii zohrávajú aj samotní rodičia, ktorí by sa mali o svoje deti dostatočne zaujímať. A takisto médiá, ktoré majú veľký vplyv. „Význam primárnej prevencie je o to dôležitejší, že dospievajúci si často neuvedomujú, aké informácie a fotografie o sebe na sociálnych sieťach zdieľajú,“ povedal Štefan Petrík.
Ako ďalej tvrdí, na Slovensku neexistuje systematická vzťahová a sexuálna výchova. Pritom je to téma, ktorá dospievajúcich zaujíma. Nejde o to, aby ich naučili, ako mať pohlavný styk, skôr smeruje k zodpovednému správaniu v oblasti sexuality. „Zameriava sa okrem ‚tradičných tém‘ ako antikoncepčné metódy, pohlavne prenosné infekcie a plánovanie rodičovstva aj na rizikové správanie v online prostredí, kde sa môžu stretnúť s rôznymi formami sexuálneho obťažovania.“
Povinná sexuálna výchova
Z ďalších Petríkových výskumov vyplýva, že až 78 % dospievajúcich by chcelo sexuálnu výchovu ako povinný vyučovací predmet na školách. Čiže ju žiaci nielen potrebujú, ale aj sami chcú. Keďže nemajú priestor na diskusiu, až 39 percent z nich získava informácie o sexualite z online prostredia.
„Ako vieme, online prostredie a televízia nie sú vždy kvalitným a pravdivým zdrojom informácií, a už vôbec nie v tejto oblasti,“ tvrdí Petrík. Ďalších 32 percent získava informácie od kamarátov a známych. V škole a v rodinách sa téma sexuality často tabuizuje.
Odkiaľ majú dospievajúci získavať relevantné informácie? „Žiaľ, keď v našich podmienkach vidíme niekde slovo sex a jeho rôzne podoby, tvárime sa, že sa nás to netýka, a už vôbec nie našich detí.“ Zo štatistiky vyplýva aj zistenie, že pri prvom pohlavnom styku až 20 percent z nich nepoužíva žiadnu ochranu. „Je to alarmujúce číslo a nielen z hľadiska strachu o nechcené tehotenstvo, ale predovšetkým z hľadiska pohlavne prenosných chorôb,“ dodáva na záver.