Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Bábätká majú radšej ľudí, ktorí sa s nimi delia o sliny. Zistili to vedci

Pre dôverný vzťah s dojčaťom či batoľaťom potrebuješ pustiť slinku.


Orientovať sa v sociálnych vzťahoch je zručnosť, ktorá rozhoduje o prežití v ľudskej spoločnosti. Pre dojčatá a malé deti to znamená poznať, na koho sa môžu spoľahnúť v prípade núdze. Hoci mini bábä zatiaľ neuvažuje racionálne, erudovaní identifikovali signál, ktorý už niekoľkomesačné dojčatá používajú na určenie vzťahu k druhému človeku.

Alchýmia je v slinke

Keď sa bozkávajú dvaja ľudia v rámci romantických alebo intímnych záležitostí, automaticky si vymieňajú telesné tekutiny. Skrz sliny zdieľajú interakcie. Je to tá najosobnejšia vec, ktorú môžeš druhému ponúknuť. Porovnať to možno s pohlavným stykom, pri ktorom takisto ide o výmenu telesných tekutín a trenie sliznice, len za iným účelom.

Výmena slín pri bozkávaní sa nemusí týkať len zaľúbencov. Univerzálne zahŕňa pozitívne konotácie k iným ľuďom. Vo viacerých kultúrach sa bozkajú so slinkami aj pri bežnom stretnutí.

bábätká, sliny, telesné tekutiny, vedecká štúdia, experiment
Shutterstock

Okrem romantického slintania je samozrejmosťou výmena slín medzi matkou a dieťaťom. Ten mrňavší túto výmenu podvedome vníma a vyhodnocuje ako signál, že tomu človeku môže dôverovať. V prípade núdze sa potom spolieha, že ho slinodarca ochráni skôr než slino-nedarca či obľúbená hračka. Zisťuje, kto mu s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne pomoc.

Bábätká vopred nevedia, ktoré vzťahy sú tie blízke a morálne záväzné, takže sa to musia naučiť pozorovaním.

bábätká, sliny, telesné tekutiny, vedecká štúdia, experiment
Shutterstock

Koľkých slín si ochotný sa pre mňa vzdať?

Všeobecne rozlišujeme dva typy vzťahov – pevné a prchavé. Tie prvé máme zvyčajne s príbuzenstvom. Vyznačujú sa silnou úrovňou pripútanosti, záväzkov a vzájomnej dôvery. Ľudia v týchto recipročných väzbách sú ochotnejší zdieľať telesné tekutiny, najmä sliny.

To inšpirovalo neurovedcov z MIT k otázke, či deti rozlišujú medzi týmito typmi vzťahov a či zdieľanie slín môže byť skutočne dobrým ukazovateľom ich rozpoznania.

Pozorovali batoľatá vo veku od 8 do 18 mesiacov. V prvej sérii experimentov deti sledovali, ako sa náhodne vybratý dospelý delí o kúsok odhryznutého pomarančaanimatronickou bábikou. To zahŕňalo aj výmenu slín. Druhý dospelý sa s rovnakou bábikou hral s loptičkou v tvare pomaranča.

bábätká, sliny, telesné tekutiny, vedecká štúdia, experiment
Shutterstock

Následne sledovali detské reakcie vo chvíli, keď bábika začala plakať. Reálne dieťa sedelo medzi oboma dospelými (kŕmičom a hráčom) a predpokladalo sa, že sa najprv pozrie na osobu, od ktorej očakáva pomoc. Vychádzali z predošlých pozorovaní plačúcich opičích mláďat, keď ostatní členovia skupiny sa pozerali najskôr na jeho rodičov v očakávaní, že sa ho ujme.

Tím MIT zistil, že keď bola bábika v núdzi, dieťa sa skôr pozrelo na človeka, ktorý sa s ním podelil o pomaranč.

Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Odporúčame prečítať:

Na polícii bol vypovedať priateľ nezvestnej Terézie. Pýtali sa, čo sa stalo v inkriminovaný deň

Z úst do úst

Druhá séria experimentov zahŕňala špecifickejší dôraz na sliny. Bábätká sledovali, ako dospelý svoj naslinený prst vložil do úst bábiky. Rovnaký dospelý sa pri druhej bábike (bez slín) dotkol najskôr svojho čela a potom bábikino, alebo ju pohladil. Neskôr, keď dospelý zahral plač, deti sa skôr pozerali na bábiku, s ktorou sa podelil o sliny. Čakali, že ona mu pomôže.

bábätká, sliny, telesné tekutiny, vedecká štúdia, experiment
Shutterstock

Tieto zistenia naznačujú, že zdieľanie slín je dôležitým ukazovateľom, ktorý pomáha dojčatám dozvedieť sa o sociálnych vzťahoch a spätostiach s ľuďmi okolo seba. Napríklad to znamená, že keď sa cudzí človek celý deň stará o bábo bez výmeny slín a druhý príde len na chvíľu podeliť sa o slinku, dieťa bude pociťovať bližší vzťah k slintavému, než k človeku, s ktorým strávilo deň.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť