Bábika Annabelle sa vracia v desivom horore. Tieto fakty potrebuješ vedieť pred jeho pozretím

Démonická bábika sa vracia rozpútať krvavé peklo.

Zdroj: Warner Bros.

Dnes prichádza do slovenskej siete kín CINEMAX tretí diel hororu o démonickej bábike Annabelle. Snímka s podtitulom Návrat je celkovo už siedmym dielom takzvaného Conjuring Universe. V ňom máme okrem hlavnej série V zajatí démonov (The Conjuring) k dispozícii aj spin-offy s Annabelle, ale aj s desivou Mníškou. Do oficiálneho kánonu patrí aj nedávny horor Kliatba kvíliacej ženy.

Univerzum sa nám tak utešene rozrastá, avšak možno ti robí problém orientovať sa v ňom, či utriediť si, ako jednotlivé filmy zapadajú do celkovej skladačky. Tvorcovia nám to navyše ešte zneprehľadnili tým, že filmy nejdú podľa chronologického poradia. Popíšeme ti teda toto univerzum práve podľa rokov, kedy sa jednotlivé príbehy odohrávali.

Upozorňujeme, že v texte sa nachádzajú spoilery, pokiaľ si teda zatiaľ nevideli všetky diely univerza (a plánuješ to), tak ďalej nečítaj.

Mníška

Chronologicky prvým filmom je spin-off Mníška od Corina Hardyho. Odohráva sa v roku 1952 v Rumunsku. Hlavnými hrdinami je mladá mníška Irene a kňaz Burke, ktorí cestujú do rumunského opátstva, aby tu vyšetrili záhadné a zrejme nadprirodzené udalosti.

Mníška nám dáva podrobnejší náhľad na démona menom Valak, ktorý sa objavuje v podobe démonickej mníšky. S týmto démonom sme sa prvýkrát stretli v snímke V zajatí démonov 2, avšak práve v Mníške o ňom dostávame ďalšie informácie.

Tie siahajú až do stredoveku, keď sa Valaka podarilo svojím spôsobom uväzniť. Po bombardovaní opátstva počas druhej svetovej vojny sa však opäť dostal k moci. Počas filmu posadne aj mladíka menom Frenchie, ktorý pomáha hlavným postavám.

S týmto mladíkom sme sa už stretli v prvej časti V zajatí démonov. Manželia Warrenovci na prednáške ukazovali zábery z exorcizmu, pri ktorom sa posadnutý Frenchie dotkol Lorraine Warrenovej. Tá mala následne víziu o smrti svojho manžela Eda.

Annabelle 2: Stvorenie zla

Druhým dielom v chronológii je druhý diel Annabelle. Ten sa odohráva v roku 1955 a ponúka nám pohľad na zrod známej démonickej bábiky.

Manželia Esther a Samuel si najprv myslia, že v tejto bábike prebýva duch ich dcéry Annabelle, ktorá tragicky zahynula. V skutočnosti však ide o démonickú silu, ktorá hľadá ľudského hostiteľa.

Tú sa jej napokon podarí získať v dievčati Janice. Tá začne používať meno Annabelle a po udalostiach filmu ju adoptuje rodina Higginsovcov. O 12 rokov neskôr (teda v roku 1967) sa Annabelle pridá k satanistickej sekte a svojich adoptívnych rodičov zavraždí.

Annabelle

Plynulo sa tým dostávame k ďalšiemu dielu (pôvodne prvému) s bábikou Annabelle. Odohráva sa v tom istom roku, v ktorom skončil predchádzajúci film. Hneď na úvod uvidíme spomínanú vraždu Higginsovcov. Príslušníci sekty sú zastrelení, ale Janice pred smrťou premiestni démona späť do známej bábiky.

Tá sa následne dostane do rúk Johna a Mie Formovcov, susedov Higginsovcov a démon v nej sa, samozrejme, začne prejavovať. Formovci sa pokúsia vyhľadať pomoc u kňaza Pereza, avšak tento pokus nedopadne dobre.

Démonická sila si navyše vyhliadne novú obeť, a to Miinu dcéru Leah. Mia chce svoju dcéru zachrániť tým, že s bábikou vyskočí z okna, avšak na poslednú chvíľu jej v tom zabráni jej priateľka Evelyn.

V zajatí démonov

Konečne sa dostávame k prvému dielu V zajatí démonov. Už v tejto snímke môžeme nájsť viaceré náznaky a odkazy na predchádzajúce filmy (ktoré ale v čase premiéry tohto filmu ešte neexistovali).

V prvom rade uvidíme posadnutého Frenchieho, ktorého trýznil démon Valak. Počas exorcizmu, na ktorom sa Warrenovci zúčastnili, mala Lorraine výzvu o smrti svojho manžela. S týmto motívom sa následne pracuje v sequeli. Samotný film ale začína prípadom s bábikou Annabelle, ktorý manželia Warrenovci vyšetrovali v roku 1971.

V zajatí démonov 2

Priamy sequel V zajatí démonov začína v roku 1976. Manželia Warrenovci vyšetrujú notoricky známy prípad strašidelného domu v Amityville. Mladý Ronald DeFeo v ňom vyvraždil celú svoju rodinu (údajne na príkaz démonov v dome) a manželia Lutzovci, ktorí tam bývali neskôr, tvrdili, že ich z domu vyhnali démonické sily.

Počas seansy sa zároveň prvýkrát zoznamujeme s démonom Valakom. V tomto okamihu ešte, pravdaže, jeho identitu nepoznáme (tak ako ju nepoznajú ani Warrenovci). Tento démon však hrá kľúčovú rolu aj v ďalšom prípade manželov Warrenovcov z roku 1977.

V ňom vyšetrujú prípad strašidelného domu v londýnskom predmestí Enfield. Valak sa v závere odhalí ako hlavný antagonista a práve znalosť jeho mena pomôže Lorraine Warren v jeho porážke.

Kliatba kvíliacej ženy

Kliatba kvíliacej ženy pôvodne pôsobila ako samostatný horor, ktorý na prvý pohľad nemá so svetom Conjuringu veľa spoločného (okrem tvorcov, pravdaže). Napriek tomu však ide o ďalší diel v univerze. Z hľadiska celkového univerza ho však nie je bezpodmienečne nutné vidieť.

Stretneme sa v ňom so starým známym otcom Perezom, ktorého sme prvýkrát videli v prvej časti Annabelle. Práve naňho sa totiž obráti zúfalá rodina so žiadosťou o pomoc po tom, ako ju začne terorizovať duch La Llorony (známej postavy mexického folklóru). Perez je zároveň jedinou postavou, ktorá Kliatbu kvíliacej ženy spája s Conjuring univerzom.

Annabelle: Návrat

No a pomaly, ale isto sa dostávame k najnovšiemu prírastku, a síce Annabelle: Návrat. V ňom by sa mali na scénu vrátiť démonológovia Ed a Lorraine Warrenovci (vôbec prvýkrát v rámci série Annabelle). Démon v bábike si tentokrát vyhliadne za svoju obeť (a hostiteľa) ich dcéru Judy. Zatiaľ ale nevieme, v akom časovom období sa bude tento film odohrávať.

Do slovenských kín dorazí najnovší diel tohto pozoruhodného hororového univerza 27. júna 2019. Mrazivú atmosféru a infarktové ľakačky si bezpochyby najlepšie užiješ na najväčšom plátne na Slovensku, v IMAXe alebo v 4D-Boxe, ktorý ponúka pohyb sedadiel synchronizovaný s dianím na plátne.

Zdroj: news18.com, imdb.com

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
EMEFKA ti ponúka skvelú letnú stáž. Stráv v našom tíme toto leto a nakopni svoju kariéru!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME