BACK TO THE MEMES: Hlasuj o najlepšie meme roka 2019

Čas vytiahnuť fraky a róby… čaká nás slávnostná udalosť!

Zdroj: Koláž EMEFKA

S koncom roka sa to len tak hemží rôznymi zhrnutiami a bilancovaním a výnimkou nie je ani svet memes. Tento rok môžu fanúšikovia EMEFKA rozhodnúť o tom, ktoré meme bolo tým najlepším za uplynulý rok.

Naša rubrika BACK TO THE MEMES sa konečne dočká vyvrcholenia za rok 2019! Teraz nastal ten moment, keď môžete rozhodnúť o tom, ktoré meme sa stane meme roka 2019 a jednoznačne si zabezpečí pozíciu najobľúbenejšieho meme fanúšikov EMEFKA. Nech rozhodne ľud! Anketa je na konci článku.

Január – Snehová kalamita

Mesiac január je v priemere najchladnejším mesiacom v roku. Aj napriek tomu Slováci zostali zaskočení šokujúcim zistením – v januári sneží! Opäť najväčšie prekvapenie zažívali cestári.

Snežná kalamita reálne najviac postihla sever Slovenska v okolí Žiliny, najväčšiu drámu ale prežívalo, ako vždy, naše hlavné mesto. Bratislava je, našťastie, vždy plná študentov, ochotných v zlom počasí roztláčať autobusy.

EMEFKA
EMEFKA

Február – Let me in!

Americký humorista Eric Andre opäť ukázal svetu, že jeho šou je nikdy nekončiacou studnicou nových memes. Po dobre známom formáte Who killed Hannibal? prichádza ďalší fenomenálne úspešný kúsok. Tentoraz sa Eric snaží prekonať obrovskú prekážku v podobe plotu.

Meme ukazuje, že niekedy sú tie najjednoduchšie formáty najlepšie. Dva obrázky so slovami „pustite ma dnu“ môžu povedať tisíce príbehov! Každý má predsa vo svojom živote nejakého nepriateľa alebo prekážku, ktorá mu znepríjemňuje život a bráni mu naplniť jeho poslanie.

Marec – Krtkova torta

Krtkovu tortu poznáme už desaťročia a hláška „mňam dop*či“ nie je v meme kruhoch novinkou. Napriek tomu bol marec 2019 mesiac, keď sa kombinácia týchto dvoch zapísala do dejín česko-slovenského internetu. Na začiatku vlny stál jeden jediný komiks, ktorý bol zdieľaný mnohými českými a slovenskými, malými a veľkými meme stránkami.

krtkovej torty a onej expresívnej hlášky vznikli memes, ktoré prevrátili český a slovenský internet naruby. Maškrta od Dr. Oetkera sa okamžite stala najznámejším dezertom v obidvoch krajinách a jej popularita letela prudko nahor.

Apríl – Macko Pú v obleku

Staré rozprávky sú fenomenálnym zdrojom memes, o čom sme mali možnosť presvedčiť sa zas a znova. Tentoraz prišiel Macko Pú v obleku, aby ukázal o úroveň lepšie alternatívy k veciam okolo nás.

Upravený obrázok, na ktorom má Pú elegantný smoking, je niekoľko rokov starý, ale len pár mesiacov dozadu získal virálny status. Neprajníci tvrdia, že formát je len kópiou meme Expanding Brain, to ale môže povedať len niekto, kto nemá žiaden cit pre módu…

Máj – MS v hokeji

Ako každý rok, aj minuloročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zmobilizovali celý národ. Tentokrát to bolo o to atraktívnejšie, že sa hokej hral v Bratislave a Košiciach. Takúto šou sme tu mali naposledy pred ôsmimi rokmi, a preto je celkom prirodzené, že celé Slovensko bolo na nohách.

Ako bojovala naša reprezentácia? Ukázala parádnu hru, ale slabé výsledky. Viaceré zápasy (aj proti veľmi silným súperom) nám unikli v posledných minútach, a z nepodarených záverov zápasov prakticky vzniklo meme samo osebe.

Jún – Černobyľ

Koniec Game of Thrones spôsobil množstvo bolesti – na jednej strane stáli diváci, ktorých vyvrcholenie ságy sklamalo, na strane druhej sa ocitli fanúšikovia, ktorým sa finále páčilo a ťažko znášali, že ďalej nebudú mať čo pozerať. Pre oba tábory sa stal Černobyľ vykúpením.

Miniséria z dielne HBO zbúrala staré normy – stala sa najlepšie hodnoteným seriálom všetkých čias a všetkým tiež ukázala, že aj seriál z východoeurópskeho prostredia môže osloviť divákov po celom svete. Ikonické scény a hlášky, celkom prirodzene, našli odozvu v mnohých memes.

Júl – Area 51 Raid

Masovo vtrhnúť do tajnej základne Area 51, bežať „narutovsky“, čím sa vyhneme paľbe strážnikov a nakoniec odhaliť pravdu o UFO. Takto znel popis facebookovej udalosti, ktorá sa konala 20. septembra. Útok na Area 51 krásne demonštroval prepojenie internetového sveta s tým fyzickým.

Väčšina ľudí si, našťastie, uvedomila, že išlo len o vtip (aj keď niektoré médiá s tým mali problém). Americké bezpečnostné zložky pre istotu aj tak vydali varovanie, nech sa o takýto prienik nikto nepokúša. Nakoniec sa pri základni zišlo zopár fanúšikov memes, ktorí si odniesli jedinečný zážitok.

No tak, Džonýýý

Gepostet von EMEFKA am Montag, 15. Juli 2019

August – The First Guy

Nesmrteľné gifko, na ktorom herný novinár Drew Scanlon rozpačito zažmurká, sa navždy zapísalo do histórie meme kultúry. Nezabudnuteľné snímky sa v lete vrátili, aby sa opäť stali jedným z najpopulárnejších meme formátov.

Meme vždy znázorňuje, ako vyzeral človek, ktorý sa ako prvý venoval určitej činnosti. Znie to ťažkopádne, no v skutočnosti je meme krásne zrozumiteľné. Je minimalistické, abstraktné a vo svojej jednoduchosti geniálne.

Gepostet von Sad Meme Page am Freitag, 30. August 2019

Gepostet von Sad Meme Page am Freitag, 30. August 2019

September – Greta

Činnosť 16-ročnej švédskej ekoaktivistky Grety Thunbergovej mohla uniknúť len niekomu, kto prežil posledné mesiace mimo civilizácie. Školáčka (ktorá nechodí do školy) burcuje verejnosť do boja proti klimatickým zmenám. Stihla dokonca vystúpiť aj na pôde OSN, kde sa škaredo pozerala na Trumpa.

Greta spoločnosť výrazne polarizuje a môže sa pochváliť zhruba rovnakým počtom podporovateľov aj odporcov. Mediálne prepieraná dievčina sa objavila nielen v nespočetných memes, ale pozornosť jej venovali aj karikaturisti. Niektoré obrázky sa jej zastávajú, iné sa jej posmievajú a ďalšie zasa len používajú jej poriadne nasratý ksicht ako reakčný obrázok.

Október – When was calcium invented?

Pod týmto zvláštnym názvom sa ukrýva meme, ktoré len ťažko mohlo niekomu uniknúť. Hlavne ku koncu mesiaca október sa objavilo veľmi veľa príspevkov, ktoré nás zaviedli do čias minulých.

Formát si kladie otázku, ako vyzeral svet bez dosiahnutí rôznych objavov, bez ktorých si dnes svoj život ani len nedokážeme predstaviť. Medzi také objavy patrí napríklad vápnik v našich kostiach alebo kyslík, ktorý dýchame. Meme odporúča 0/10 učiteľov dejepisu.

November – Baby Yoda

Dlhoočakávaná streamovacia služba Disney+ dorazila a jednou z jej vlajkových lodí pri spustení je seriál Mandalorian. Seriál sa odohráva vo svete Star Wars, päť rokov po konci Návratu Jediho. Hlavnú postavu lovca odmien zatienil malinký zelený človiečik, ktorý je známy ako Baby Yoda.

Tento „Baby Yoda“ nie je mladý majster Yoda z originálnej trilógie. Baby Yoda je len prezývka, ktorú postava dostala od ľudí, keďže patrí k rovnakému druhu ako Yoda a zatiaľ jej vlastné meno nebolo predstavené. Kým meno a pôvod postavy zostávajú záhadou, s istotou môžeme povedať, že Baby Yodu a jeho memes si každý okamžite zamiloval.

December – Zaklínač

Po dlhom čakaní sme sa konečne dočkali nového seriálového spracovania dobrodružstiev Zaklínača Geralta. Novinku od Netflixu sprevádzajú protichodné reakcie – na jednej strane je ospevovaná ako jeden z najlepších seriálov vôbec, na druhej strane sú sklamané hlasy, ktoré sa s trpkým úsmevom bavia na hercoch, ich výkonoch a špeciálnych efektoch.

Oba tábory sa ale zhodnú na jednom – vďaka Zaklínačovi máme kopu skvelých memes. Či už ide o pamätné hlášky, otravného Marigolda a jeho chytľavú skladbu alebo o zvláštne herecké obsadenie – Zaklínač sa už len svojou prvou sériou ukázal ako vynikajúci zdroj memes, schopný nahradiť Game of Thrones.

View this post on Instagram

Hmm. 😄

A post shared by TheWitcherFAN (@thewitcherrfan) on

View this post on Instagram

#thewitcher #thewitchermemes #womanyellingatcat

A post shared by SWIFOTI (@swifoti) on

Ešte niečo…

Keďže za každý mesiac mohlo postúpiť len jedno meme, je celkom možné, že sa v silnej konkurencii neušlo miesto pre veľmi kvalitné formáty.

Túto situáciu, ktorá by mohla záverečné hlasovanie o titul meme roka pripraviť o viacerých silných kandidátov, sme sa rozhodli vyriešiť v redakcii nasledovne – trojici populárnych memes, ktoré v danom mesiaci skončili na druhom mieste sme udelili divokú kartu. Znamená to, že postupujú do finálneho hlasovania aj napriek svojmu nepostupovému umiestneniu. Ktoré to sú?

Divoká karta #1 – Rozrušený Tom

Keď pred takmer 80 rokmi vznikala dvojica Tom & Jerry, len málokto mohol tušiť, akým fenoménom sa raz stanú. Seriál sa stal úspešným okamžite, no o niekoľko desaťročí im internet a meme kultúra dala druhý život. Staručký seriál sa stal nekonečnou studnicou memes.

Tentoraz meme nevzniklo zo seriálu, ale z ilustrácie z fanúšikovského komiksu. Kocúr Tom má na svojej tvári znepokojený výraz, ktorým reaguje na okolité dianie. Väčšinou sú to šokujúce a zvrátené udalosti, vychádzajúce z temných zákutí mysle autorov memes. Žiadna téma nie je tabu.

View this post on Instagram

#tom #memes

A post shared by Tom Cat (@cartoon_memes_only) on

View this post on Instagram

#trending#savage#meme#dark#af#tom#jerry#followforfollowback

A post shared by Dark Roger (@darkrogersmith) on

Divoká karta #2 – Me and the Boys

Na animáky a komiksový svet sa dá vždy spoľahnúť! Rhino, Vulture, Electro a Green Goblin z animovaného Spider-Mana zo 60. rokov sa postarali o to, že sa tento trend potvrdil a stali sa z nich meme hviezdy prvej triedy.

Štvorica komiksových záporákov sa objavila v memes s tematikou detstva, školy, kamarátstva a vlastne všade tam, kde bolo treba použiť nejaké postavičky. Opäť sa ukázalo, že formát, ktorý nemá nejaký hlbší zmysel sám osebe, môže nájsť široké využitie.

View this post on Instagram

Me and the boys #meandtheboys #memes

A post shared by N Word (@notwhurrllz) on

View this post on Instagram

It’s hot asf out here

A post shared by Manuel The Mayo Farmer (@mayofarmer) on

Divoká karta #3 – Woman yelling at cat

Formát s mačkou, na ktorú vreští rozzúrená žena, nám bol známy už nejakú dobu, ale až v auguste sa nám mačacia hviezda ukázala v plnej paráde a spoznali sme jej meno. Na začiatku mesiaca sa majiteľka známej mačky predstavila verejnosti.

Na Reddite zároveň zdieľala Smudgeho instagramový profil, ktorý v priebehu pár týždňov raketovo narástol. Dnes má Smudge státisíce fanúšikov, vlastnú sériu merchu a okrem tvorcov memes je skvelou inšpiráciou aj pre maliarov a ilustrátorov, ktorí ho zvečňujú na originálnych obrazoch.

View this post on Instagram

This Uber driver is really rude.

A post shared by imgur (@imgur) on

Rozhodni aj ty o meme roka 2019 

Loading

Ktoré z týchto memes je podľa teba najlepšie a zaslúži si titul Meme roka 2019?

Ďakujeme za hlasovanie
V tejto ankete ste už hlasovali!
Vyberte si možnosť:
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
62
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Veci, v ktorých tvoju babičku nikto iný nenahradí


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME