BACK TO THE MEMES: Hlasuj o najlepšie meme roka 2020

Vyberaj múdro a zodpovedne!

Zdroj: Koláž EMEFKA

S odchodom starého roka nastal moment, na ktorý mnohí čakali – voľba najlepšieho meme! Je tu ideálny čas pre rekapituláciu vecí, ktoré sú nám najdrahšie.

Naša rubrika BACK TO THE MEMES sa konečne dočká vyvrcholenia za rok 2020. Teraz nastal ten moment, keď môžete rozhodnúť o tom, ktoré meme sa stane meme roka 2020 a zapíše sa do dejín. Nech rozhodne ľud! Anketa je na konci článku.

Január – Pes na snowboarde

Do panteónu legiend slovenského internetu pribudla nová tvár. Stalo sa tak vďaka virálnej reportáži o šoférovi z východného Slovenska, ktorý zaparkovanému autu odpálil späťákMuž z Michaloviec svoje zlyhanie vysvetlil priamo na kamere a pri podrobnom rozprávaní ho neopúšťala dobrá nálada.

Za jednu z hlavných príčin kolízie považuje svojho psa, ktorému nerobí problém vyliezť na snowboard, prestrčiť sa k šoférovi a povedať mu, nech prepne pesničku. Vodič síce nebol opitý, no z jeho prejavu bolo policajtom jasné, že vziať ho na krvné testy do nemocnice znie ako dobrý nápad. Snáď mu aspoň ponúkli polievočku…

Vinník jasný!

Posted by EMEFKA on Monday, January 27, 2020

Hmmm 😋

Posted by EMEFKA on Monday, January 27, 2020

Február – Kapitán Amerika vo výťahu

Opäť sa raz potvrdilo, že komiksové blockbustery patria medzi najlepšie zdroje memes. Šesť rokov od svojej premiéry si zásah do čierneho môže pripísať Captain America: The Winter Soldier. Druhá sólovka Kapitána Ameriku je fanúšikmi považovaná za jeden z najlepších filmov MCU aj vďaka svojim dychberúcim akčným scénam.

Len ťažko zabudnúť na ikonický moment, keď Steve Rogers čelí v stiesnenom priestore výťahu presile agentov Hydry. Kým vo filme je dôvodom na bitku večný konflikt medzi dobrom a zlom, v meme formáte si Supervojak pýta výprask svojimi debilnými vtipmi. Kapitán Amerika hovorí stupídne vtipy a trápne slovné hračky na úrovni základnej školy, za ktoré by si si do neho určite udrel aj ty.

Marec – Government: Work from home

Výrazným javom, ktorý k nám prišiel spolu s koronavírusom, je práca z domu. V podaktorých moderných firmách nie je home office ničím nezvyčajným a zamestnanci si ľahko zvykli. Nie všade to ide ale tak jednoducho.

Väčšina normálnych ľudí si myslí, že nie každú profesiu je možné vykonávať na diaľku z pohodlia svojho domova. Memes sú ale vždy múdrejšie a s ľahkosťou nás presvedčili o opaku. Robiť z domu môže doslova každý!

Apríl – Coffin Dance

Afričania tancujúci s truhlou sú meme, ktoré naozaj nikto nemohol prehliadnuť. Vyparádení muži sa objavia vždy tam, kde niekto dostal poriadne po papuli (najčastejšie vlastným pochybením). Coffin Dance sa stal najpopulárnejším spôsobom vyjadrenia škodoradosti.

Chlapíci v oblekoch pochádzajú z Ghany, kde sa v posledných rokoch rozšíril zvyk usporadúvať pohreby v radostnom duchu. Hudba a tanec nesmú chýbať. Neodmysliteľnou súčasťou memes v tomto formáte je soundtrack v podobe EDM skladby Tony Igy – Astronomia.

Máj – Swole doge and Cheems

Nestarnúci Doge sa postaral o ďalší populárny meme formát. Tentoraz si na pomoc vzal aj svojho retardovaného mladšieho súrodenca Cheemsa. Ak máš pocit, že neexistuje dostatok memes, ktoré by porovnávali dve veci, Swole Doge and Cheems ti podáva pomocnú ruku.

Ľahko uchopiteľný formát funguje úplne očividným spôsobom – kým masívny Doge reprezentuje vždy tú dobrú voľbu, patetický Cheems je jeho presným opakom. Formát sa často využíva pri porovnávaní minulosti so súčasnosťou.

Jún – Kajetánovo zlato

Kajetán Kičura, bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv, je v poriadnej šlamastike. Úrady vyšetrujú podozrenia z vážnej korupčnej činnosti, do ktorej je namočený až po uši. Okrem toho vysvitlo, že v bezpečnostnej schránke ukrýval zlaté tehly v celkovej hodnote 250-tisíc eur.

To nie je niečo, čo by si dostal ako výslužku na Veľkú noc. Zlato objavené počas policajnej akcie Rezervy možno predstavuje ďalší dôkaz o ilegálnej aktivite. Až príliš veľa indícií naznačuje, že Kajetán Kičura sa zrejme vo svojom úrade viac ako o štátne rezervy zaujímal o budovanie tých svojich osobných.

Júl – Laughing wolves

Zvieratá stále potvrdzujú svoju povesť vždy spoľahlivého zdroja memes. Tento rok sa zviditeľnila trojica vlkov s výraznými grimasami, ktoré, žiaľ, vznikli až po úprave fotografie photoshopom.

Formát najčastejšie prezentuje trojicu vlkov – jedného s vážnym výrazom a dva vyškerené od ucha k uchu. Počet vlkov a ich výrazy sa, samozrejme, v každom jednom príspevku menia podľa potreby. Meme svoje využitie našlo predovšetkým pri zobrazovaní výjavov z rodinného prostredia alebo z diania na pracovisku.

August – Leonardo DiCaprio Laughing

Kým bude na svete Leonardo DiCaprio, môžeme si byť istí, že nebudeme mať núdzu o meme formáty. Obľúbený herec nás už dlhé roky zásobuje zábermi, ktoré nachádzajú široké uplatnenie v meme komunikácii. Ak by náhodou neboli k dispozícii novinky, vždy sa dá siahnuť po bohatom archíve.

To je prípad formátu Leonardo DiCaprio Laughing, ktorý sa momentálne teší veľkej popularite. Záber pochádza z osem rokov starého filmu Django Unchained, v ktorom DiCaprio fenomenálne zahral rasistické hovädo menom Calvin Candie. Leov úškrn je jednoducho geniálny!

September – Boris a Paris

Boris Kollár je ako smrť – berie všetkých. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky naozaj nie je prieberčivý a čo sa týka flirtu a romantických dobrodružstiev, tak je skutočne veľmi otvorený. Pred pár týždňami sa na verejnosti objavila online konverzácia medzi bojovníkom za tradičnú rodinu a trans modelkou Paris Nemc.

Je rad na klasické telešopingové – to stále nie je všetko! Pre verejnosť sa vyjadrila Nikola, s ktorou si Kolár taktiež vymieňal veľmi explicitné správy. Líder strany Sme Rodina sa snažil svoj pokrytecký postoj kadejako hájiť. Všetko zaklincoval nesmierne zodpovednými slovami na tlačovke: „Nech pokojne na mňa nasadia aj volavku, keď to bude pekná baba, tak sa s ňou aj vyspím.“

Október – One time, next time

Nízka úroveň znalosti cudzích jazykov nie je medzi slovenskými politikmi ničím novým. Zaujímavý angličtinársky výkon naposledy podal Igor Matovič počas svojej návštevy v Bruseli. „One time, next time“ okamžite zľudovelo a stalo sa zdrojom zábavy pre škodoradostných Slovákov.

Niečo, čo nie je také úplne zvyčajné, je reakcia Igora Matoviča. Svoj nie celkom podarený prejav v angličtine sa nijako nesnažil skrývať. Priam naopak, frázu „One time, next time“ zaradil do svojho slovníka a použil ju v niekoľkých vtipoch na svojom Facebooku. Vyzerá to dokonca tak, že si ju obľúbil až príliš a mnohým už začína liezť na nervy…

November – Boris v nemocnici

Po hrozivej autonehode bol predseda parlamentu Boris Kollár odkázaný na pobyt v nemocnici. Žiaľ, ani zotavovanie sa z naozaj nepríjemných zranení Kollára nezastavilo v tom, aby predvádzal nehorázne prejavy papalášizmu. Službukonajúce sestry a predseda parlamentu sa ocitli v malej studenej vojne.

Kollár ignoroval pravidlá o zákaze návštev a na jeho izbu prúdili rôzne dámske návštevy. Viaceré z týchto žien (ktoré tam vôbec nemali byť) nie sú oboznámené s pravidlami slušného správania a opakovane sa dostávali do konfliktu so sestrami. Po prevalení týchto správ sa Boris Kollár rozhodol uprednostniť domácu liečbu a odísť z nemocnice.

Tak tmavý vtip sa mi už dávno nepodaril #vyzeráStaRobot #očipovany

Posted by Vrece na hlave on Wednesday, November 4, 2020

December – Rusko na súde

Bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko bol zatknutý, keďže porušoval podmienky domácej väzby. Najvyšší súd rozhodol, že nebude nič riskovať a jeho možným plánom najspoľahlivejšie zabráni tým, že ho bude držať vo väzbe. Na posledné pojednávanie sa však dostavil s prelepenými očami.

Neznámy útočník mu pár dní pred súdom údajne spôsobil poranenie očí, keď mu do tváre vylial neznámu látku. Je zaujímavé, že Ruskovi sa všelijaké nehody a zdravotné problémy prihodia vždy v čase, keď sa má dostaviť súd. Čestný človek by v takýchto záležitostiach určite neklamal, všakže?

#ComingSoon #ThisSummer

Posted by Málo cynizmu na toto mesto 4.0 on Saturday, December 19, 2020

Niečo navyše…

Keďže kvalitných meme formátov je vždy viac ako mesiacov v roku, stane sa, že do výberu najlepších memes sa nedostane formát, ktorý by si to naozaj zaslúžil. Aby ste pri hlasovaní neboli ukrátení o obľúbené memes, ktoré mali tú smolu, že sa objavili naraz s ešte silnejším formátom, udelili sme tri divoké karty.

Vybrali sme tri významné meme formáty, ktoré vo výbere jednoducho nemôžu chýbať aj napriek tomu, že v kvalifikácii neuspeli. Ako by len vyzeral rok 2020 bez týchto memečiek?

Divoká karta #1 – Pointing Rick Dalton

Ide o formát, ktorý nám dokazuje, že niekedy nám najlepšie meme prinesie film až niekoľko mesiacov po svojej premiére. Tentoraz ide o tarantinovku Once Upon a Time in Hollywood, ktorá mala premiéru v lete 2019. Protagonistom tohto meme je Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), jeden z dvojice hlavných hrdinov filmu.

Ako je z názvu úplne zrejmé, Rick v zábere, ktorý sa uplatnil ako meme, ukazuje prstom. Najčastejšie tak robí pri tom, ako spozoruje niečo nezvyčajné na televíznej obrazovkeAha! To je ten istý chlapík, len je zamaskovaný! Počul si to? Niekto vo filme vyslovil jeho meno! Rickovmu postrehu neunikne nič!

Divoká  karta #2 – Vanya and Five drive by each other

Takýto nepraktický názov prischol meme formátu, ktorý určite pomôže spropagovať stále obľúbenejší seriál Umbrella Academy. Seriál od Netflixu je adaptáciou komiksu a sleduje osudy superhrdinov, ktorí okrem bežných superhrdinských problémov musia riešiť aj zložitú pavučinu medziľudských vzťahov.

Zábery použité v meme pochádzajú z epizódy, ktorá mala premiéru 31. júla 2020. Vidíme na nich, ako popri sebe opačným smerom prechádzajú autá, v ktorých sedia postavy Vanya Hargreeves a Number Five. Dvojici sa na okamih stretnú pohľady a neveriacky sa na seba dívajú. Ako nám ukázala tvorba memes, s takýmito zaskočenými ksichtami sa veľmi často stretávame aj v každodennom živote.

Divoká karta #3 – Men with a time machine

Cestovanie časom nie je zriedkavým motívom pre memes. Je to vždy atraktívna téma, ktorá sa v tvorbe často vracia v nových formátoch. Meme nazývané Men With a Time Machine je najnovším prírastkom v tejto početnej rodine.

Čo by so strojom času spravili ženy? Ako by sa zachovali muži? Keďže dejiny tvoria malé aj veľké príbehy, formát predstavuje mnoho príležitostí pre kreativitu. Zmenil by si históriu, alebo by si sa ulakomil na osobné radosti, ako napríklad sladkosti, ktoré sa dnes už nevyrábajú?

Rozhodni aj ty o meme roka 2020

Loading

Ktoré z týchto memes je podľa teba najlepšie a zaslúži si titul Meme roka 2020?

Ďakujeme za hlasovanie
V tejto ankete ste už hlasovali!
Vyberte si možnosť:

Všetky časti seriálu BACK TO THE MEMES nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
49
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zaujímavé fakty z arabského jazyka, ktoré ťa priučia niečomu novému


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME