Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.3.2023
sk
Vieroslava
cz
Arnošt, Ernest

BACK TO THE MEMES: Hlasuj o najlepšie meme roka 2021

Vyberaj múdro a zodpovedne!


Je to tu! Vkročili sme do nového roka a to znamená jediné – naša rubrika BACK TO THE MEMES sa konečne dočká vyvrcholenia za rok 2021. Teraz nastal ten moment, keď môžete rozhodnúť o tom, ktoré meme sa stane meme roka 2021 a zapíše sa do dejín! Nech rozhodne ľud!

Okrem dvanástich víťazov jednotlivých mesiacov sme vybrali aj tri divoké karty. Niekedy sa stane, že jeden mesiac prinesie viac veľmi dobrých formátov, z ktorých ani jeden nesmie chýbať v ankete o najlepšie meme roka. Inokedy sa zasa stane, že meme prekvapí svojou dlhovekosťou a svoju skutočnú hodnotu ukáže až po čase.

Anketa je na konci článku.

Január – Prepad benzínky na Panónskej

V januári vtrhol na benzínku na Panónskej ulici v Bratislave 24-ročný Srb a pod hrozbou násilia sa dožadoval finančnej hotovosti. Zamestnanec mu peniaze vydal, no podarilo sa mu ujsť, páchateľa zamknúť a zalarmovať políciu. Na mieste sa objavila istá Soňa, ktorá sa rozhodla lupiča zdržať do príchodu polície pomocou orálneho uspokojovania.

Nestáva sa to tak často, že by nejaký incident zo Slovenska totálne prevalcoval sociálne sieteinšpiroval tvorbu memes a objavil sa v médiách doslova vo všetkých kútoch sveta. Tento prípad je jednoducho úplná šialenosť, aká nikde vo svete nemá páru.

Február – Pristátie roveru Perseverance na Marse

Počas jedného z vrcholov pandémie si ľudia viac ako inokedy cenili dobré správy. Jednou z nich je napríklad úspech americkej vesmírnej misie, ktorej cieľom bolo dopraviť rover Perseverance na Červenú planétu. Posledné chvíle pred pristátím sledovali s napätím diváci z celého sveta.

Bezproblémové pristátie dodalo ľuďom optimizmu a navyše sa postaralo o skvelý materiál na memes. Tým sa stala prvá čiernobiela fotografia, ktorú rover zaslal na domovskú planétu. Nuž, na Marse sa dá natrafiť naozaj na všeličo…

Marec – Vládna kríza

V marci slovenská politická scéna zažila otrasy, ktoré sa s odstupom času stali akýmsi štandardom. Neustále napätie vo vládnej koalícii (za ktorého vznik sú zodpovedné hlavne škriepky dvojice Matovič-Sulík) viedli k odstúpeniu šiestich ministrov.

Prezidentka Čaputová mala vďaka tomu o program postarané a prijímala jednu demisiu za druhou. Rozuzlenie krízy nastalo po tom, ako sa Igor Matovič vzdal premiérskej stoličky a prenechal ju svojmu straníckemu kolegovi Eduardovi Hegerovi, ktorý sa postavil na čelo zreformovanej vlády s čiastočnými personálnymi zmenami.

Apríl – Trade offer

Hneď na začiatku apríla sa do popredia dostal meme formát so skutočne pestrými možnosťami využitia. Takmer všetko, čo človek ako súčasť spoločnosti robí, sa dá považovať za nejakú formu transakcieTrade Offer a jeho štruktúra „niečo za niečo“ preto hravo umožňuje opísať kadejaké bežné aj vzácne situácie.

Formát sa primárne rozšíril na TikToku a jeho tvárou sa stal používateľ menom bradeazy. Nielen vďaka popularite tohto meme sa teraz môže tešiť z vyše 2 miliónov fanúšikov„Ja dostanem, ty dostaneš“ je jednoduché pochopiť a rovnako ľahké je ho aj použiť.

Máj – Khaby Lame

Neexistuje zaručený spôsob, ako sa stať internetovou celebritou. Jedným z tých, ktorí mali to šťastie a podarilo sa im „stať sa veľkými“, je Khaby Lame. Tento 21-ročný chalan z Talianska si ľudí získal svojimi jednoduchými a napriek tomu veľmi zábavnými videami, ktoré zverejňuje na TikToku.

Khaby vo svojich videách väčšinou nepoužíva žiadne slová a komunikuje čisto len za použitia gestikulácie. Častým motívom sú hlúpe internetové lifehacky, z ktorých si uťahuje. Khabyho charakteristický sklamaný výraz v tvári a roztvorené dlane z neho spravili meme.

Jún – That’s the Neat Part, You Don’t

Skvelý formát zo seriálu Invincible. Rovnako ako v Think, Mark!, aj tu sa stretávajú Nolan Grayson (Omni-Man) a Mark Grayson (Invincible). Otec a syn. V pôvodnej scéne zo seriálu sa Mark pýta svojho otca, ako sa dýcha vo vesmíre. Ten mu odpovie: „To je na tom tá sranda, nijako!“

Napriek tomu, že väčšina z nás nemusí riešiť cestu do vesmíru a ďalšie superhrdinské záležitosti, tento dialóg našiel medzi ľuďmi silnú odozvu. Aj život bežného smrteľníka je plný zvratov a sklamaní a nemôžeme byť preto prekvapení, že vznikol takýto meme formát.

Júl – Family

Kiná v lete privítali Rýchlo a zbesilo 9. Ďalší diel nekonečnej automobilovej série nepozná žiadne limity a fyzikálne zákony na plátne dostávajú poriadne zabrať. Po toľkých filmoch je ťažké diváka zaujať niečím novým a neokukaným a hrdinovia Rýchlo a zbesilo 9 zavítajú dokonca až do vesmíru!

Jedna vec však zostáva v tejto ságe konštantná – sila rodiny. Nielen Dom Toretto (Vin Diesel) nám svojimi replikami neustále pripomína, aká je rodina silná a nenahraditeľná. Mnohokrát opakovaná myšlienka sa stala neodmysliteľnou súčasťou Rýchlo a zbesilo a zároveň skvelým námetom pre memes.

August – Spider-Man: No Way Home trailer

Po dlhom očakávaní a minimálnym oficiálnym informáciám sa všetci fanúšikovia Marvelu dočkali traileru na tretí spider-manovský film. Deň po úniku veľmi nekvalitnej a nedokončenej verzie verejnosť uzrel očakávaný trailer.

Trailer otriasol internetom a divákov poriadne navnadil. Medzi najvýraznejšie momenty nepochybne patrí Doctor Strange vo vetrovke alebo návrat Doctora Octopusa z Raimiho trilógie. Okrem toho ukážka ukrýva viaceré viac aj menej zrejmé odkazy na ďalšie postavy, čiže fanúšikovia sa pustili do veľmi intenzívneho špekulovania o finálnej podobe filmu.

It's about to go down.

Posted by Marvel Memes on Tuesday, August 24, 2021

September – Zadržanie Zuzany Plačkovej

Len málo udalostí roka natoľko vyburcovalo emócie ako protidrogový záťah polície, počas ktorého bola zadržaná aj influencerka Zuzana Plačková s manželom. Akcia z 27. septembra viedla k zaisteniu niekoľkých osôb a vyše 9 kíl drog. Reakcie verejnosti boli veľmi silné a chvíľu to vyzeralo, že ide o najdôležitejšiu spoločenskú udalosť (čo veľa vypovedá o našej krajine).

Kolagénová kráľovná bola rýchlo prepustená, čo si mnohí Slováci nesprávne vysvetlili ako zbavenie viny. V skutočnosti súd rozhodol akurát o tom, že bude vyšetrovaná na slobode. Z jedného hľadiska problémy so zákonom Plačkovej pomohli – dostali ju do stredobodu záujmu spoločnosti, vďaka čomu jej počet sledovateľov na Instagrame narástol o niekoľko desiatok tisícov. Pozornosť je niečo, z čoho ľudia ako Zuza žijú…

‼️ HORÚCA AKTUALITA ‼️

Posted by TÚMAČ on Monday, September 27, 2021

Október – Squid game

V polovici septembra mal na Netflixe premiéru kórejský seriál Squid Game. Prišiel bez veľkých fanfár, no už za pár dní sa stal absolútnym diváckym hitom. Za 28 dní od svojho uvedenia získal 111 miliónov divákov, vďaka čomu ho môžeme nazvať najúspešnejším seriálom v histórii Netflixu.

Squid Game nešetrí sociálnou kritikou a veľmi otvorene rozpráva o problémoch zadlžených ľudí, ktorí sú ochotní doslova riskovať život v krvavej hre, len aby dostali možnosť vyhrať peniaze, ktoré by ich oslobodili od žalostnej chudoby. V deviatich epizódach sledujeme osudy 456 súťažiacich a ich počínanie v na prvý pohľad detsky jednoduchých hrách, v ktorých sa však neúspech trestá smrťou.

November – Zeman v skleníku

Vymenovanie Petra Fialu za nového českého premiéra prebiehalo za zvláštnych okolností. Počas ceremónie na zámku v Lánoch boli jedny dvere do miestnosti ohradené stenami z plexiskla, za ktorým sa ukrýval prezident Zeman. Dôvod? Česká hlava štátu mala pozitívny test na koronavírus. Napriek bezpríznakovému stavu sa úrady takýmto spôsobom snažili predísť tomu, aby prezident niekoho nakazil.

Keďže pre človeka v takomto stave platí podmienka izolácie, pre ktorú neexistujú žiadne výnimky, ani hlava štátu sa nemohla len tak premávať, kde sa jej zachcelo. Z mnohých navrhovaných riešení sa napokon ako to najpraktickejšie javilo vytvoriť sklenený výklenok, ktorý umožnil Zemanovi splniť si svoju ústavnú povinnosť.

December – Vianočné prežieranie sa

K Vianociam to neoddeliteľne patrí – ryba, šalát, oblátky, pupáky, medovníky a mnoho ďalšieho. Posledné dni roka väčšina z nás trávi poriadnym prejedaním sa a vychutnávaním všetkých tradičných aj moderných receptov. Taká je tradícia, ktorej sa nesmieme vzdať!

Tento rok sme si toho možno dopriali ešte o niečo viac ako kedysi v minulosti. Dôvodom je to, že mnoho prevádzok je zatvorených, nie je kam chodiť a plná chladnička nám istým spôsobom môže nahradiť zatvorené kino či divadlo. V papaní sa netreba obmedzovať, aspoň budeme mať z čoho chudnúť. Keď sa raz otvoria fitká…

Divoká karta #1 – Bernie Sanders sitting in a chair

Najväčšou hviezdou januárovej inaugurácie nového amerického prezidenta sa nestala žiadna z popových ikon, ktorá na nej vystúpila, ale staručký senátor Bernie Sanders. Čo sa týka tvorby memes, Sanders dokonca zatienil aj samotného Joea Bidena.

Vermontskému senátorovi na to úplne stačilo mrzuto sedieť na skladacej stoličke. A mať na rukách pletené rukavice, ktoré sa okamžite vypredali. Bernie Sanders na fotografii jednoducho dokázal vystihnúť náladu, v ktorej sa v smutnom a tmavom januárovom mesiaci nachádzalo veľa ľudí.

Divoká karta #2 – Anakin a Padmé

V histórii filmu existuje len málo diel, ktoré by boli natoľko spoľahlivým zdrojom meme formátov ako séria Star Wars. Konkrétne pri prequelovej trilógii má človek pocit, že na meme bola obrátená asi každá jedna veta, ktorá vo filmoch zaznie.

Dokazuje to aj znepokojivá scéna, v ktorej Anakin oboznamuje Padmé so svojím snom – zmeniť svet. Na jej otázku, či ho zmení k lepšiemu, akosi nenachádza odpoveď, čo Padmé značne rozruší. Ak potrebuješ zobraziť temné odhalenia, sklamania a zlé predtuchy, tento formát je tu pre teba!

Divoká karta #3 – Traumatized Mr. Incredible

Sú veci, ktoré by sme radšej nepoznali. Sú veci, na ktoré by sme najradšej zabudli. Pre tieto momenty je tu formát Traumatized Mr. Incredible, známy tiež ako People Who Doesn’t Know/People Who Know. Jednoduché meme stavia do kontrastu nevinnú, ničnetušiacu tvár postavy z animovaného filmu a jej depresívnu verziu.

Samotná šablóna vznikla už v roku 2020, keď niekto vytvoril „realistickú“ úpravu tváre Pána Úžasného. Výsledný obrázok po použití čiernobieleho filtra naozaj vyzerá ako niečo z nočnej mory. Staršia šablóna sa používala od svojho vzniku, výraznú popularitu dosiahla v lete a hlavne počas uplynulého mesiaca.

Rozhodni aj ty o meme roka 2021 (Hlasovanie končí 7.1.2021 o 23:59)

 1. Ktoré z týchto memes je podľa teba najlepšie a zaslúži si titul Meme roka 2021?

  1. Prepad benzínky na Panónskej
  2. Pristátie roveru Perseverance na Marse
  3. Vládna kríza
  4. Trade offer
  5. Khaby Lame
  6. That's the Neat Part, You Don't
  7. Family
  8. Spider-Man: No Way Home trailer
  9. Zadržanie Zuzany Plačkovej
  10. Squid game
  11. Zeman v skleníku
  12. Vianočné prežieranie sa
  13. Bernie Sanders sitting in a chair
  14. Anakin a Padmé
  15. Traumatized Mr. Incredible
  1878 hlas(y/ov)
  Share Your Result

Všetky časti seriálu BACK TO THE MEMES nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje