Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

BACK TO THE MEMES: Hlasuj o najlepšie meme roka 2023

Vyberaj múdro a zodpovedne!


Je to tu! Vkročili sme do nového roka, a to znamená jediné – naša rubrika BACK TO THE MEMES sa konečne dočká vyvrcholenia za rok 2023. Teraz nastal ten moment, keď môžete rozhodnúť o tom, ktoré meme sa stane meme roka 2023 a zapíše sa do dejín! Nech rozhodne ľud!

Okrem dvanástich víťazov jednotlivých mesiacov sme vybrali aj tri divoké karty. Niekedy sa stane, že jeden mesiac prinesie viac veľmi dobrých formátov, z ktorých ani jeden nesmie chýbať v ankete o najlepšie meme roka.

Anketu o najlepšie meme roka 2023 nájdeš na konci tohto článku. Hlasovanie prebieha do 8. 1. 2024.

Január – České prezidentské voľby

Česko v januári žilo prezidentskými voľbami. Najväčšie emócie budilo druhé kolo, v ktorom sa proti sebe postavili generál vo výslužbe Petr Pavel a podnikateľ a predseda strany ANO Andrej Babiš. Pri vysokej účasti 70 % voličov zvíťazil Pavel so ziskom 58,32 % hlasov.

Predvolebná kampaň bola dosť divoká. Babiš tvrdil, že jeho rodine sa vyhrážajú smrťou, Pavel sa zasa stal terčom hoaxu o tom, že v prípade zvolenia za prezidenta nejakým spôsobom zavedie Česko do vojny.

Február – The Last of Us

Jedným z najúspešnejších seriálov roka 2023 sa stala adaptácia Playstation hry The Last of Us. Seriál je kvalitne spracovaný, verný predlohe a dokáže citlivo hovoriť aj o náročných témach. Pedro Pascal, stvárňujúci Joela, si skvelým a sympatickým výkonom podmanil internet (už zasa).

film, herec, transformácia, Tilda Swinton, Grandhotel Budapešť

Odporúčame prečítať:

Sú to stále oni? 12 hercov, ktorí sú vynikajúcimi majstrami transformácie

Seriál priniesol množstvo meme formátov, avšak jeden z nich svojou popularitou výrazne presahuje ostatné. Veľmi obľúbenou sa stala scéna zo šiestej epizódy, v ktorej Joela pochytí panický záchvat.

Marec – Andrej Danko s čokoládou

Posledný týždeň v marci sa Andrej Danko rozhodol zahrať sa na humoristu. Na svoj Instagram pridal krátky klip, v ktorom si s nadšením pochutnáva na čokoláde. „Keď mám nervy na Čaputovú, dám si čokoládu,“ neodpustil si predseda SNS poznámku v opise príspevku.

Keďže všetko, kde sa objavuje Andrej Danko, je prvotriednym meme materiálom, bolo o zábavu postarané. Klip sa ujal ako skvelý meme formát a pritom úplne stratil svoj pôvodný účel…


Apríl – Beetlejuice „What Are You Doing?“

Lester Green, známy tiež ako Beetlejuice, je populárna internetová postavička. Chlapík vystupuje ako zabávač a herec, ale nebojí sa ani navliecť si boxerské rukavice. Už niekoľko rokov sa objavuje v zábavných videách a memes.

V súčasnosti sa hitom stal meme formát, ktorý sa používa na vyjadrenie snahy tváriť sa nenápadne pri podozrivých činnostiach. Vo videu, natočenom v hoteli v roku 2021, sa Beetleho niekto pýta, čo robí. On odpovedá: „Nič. Ja? Len sa tak pofľakujem…“

Máj – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji

Len málo udalostí dokáže Slovensko priklincovať k televíznym obrazovkám tak spoľahlivo ako hokejové majstrovstvá sveta. Naši hráči nastúpili v skupine B, ktorej zápasy sa konali v lotyšskej Rige. Žiaľ, nedokázali postúpiť zo základnej skupiny.

Slovenskí hokejisti opäť raz ukázali, že so silnejším súperom vedia podať lepší výkon ako s menej favorizovanými družstvami. Ilustrujú to veľmi vydarené zápasy proti Kanade a Česku, na druhej strane tu máme veľmi vlažný výkon v dueli so Slovinskom a katastrofu v podobe zápasu s Kazachstanom. Slovensko si z Rigy odnieslo deviate miesto.

Jún – Rammstein na Slovensku

Slovensko v júni žilo dlhoočakávaným koncertom nemeckej skupiny Rammstein. Gigantické pódium na trenčianskom letisku prilákalo asi 40-tisíc fanúšikov, čiže zrejme ide o najväčší koncert v histórii Slovenska.

Akciu takýchto rozmerov, samozrejme, sprevádzali dopravné komplikácie – niektorí návštevníci strávili v zápchach celé hodiny. Trapasom sa dá nazvať situácia, v ktorej sa ocitla kapela po koncerte. Nemeckí hudobníci ostali bez jedla

Júl – Barbenheimer

Júl so sebou priniesol najväčšiu filmovú udalosť roka – v jeden deň mali premiéru dlhoočakávané filmy Barbie a Oppenheimer. Komédia s cukríkovou paletou a temná dráma o vzniku jadrovej bomby stoja v ostrom vzájomnom kontraste, čo sa stalo výživným zdrojom vtipov už dlho pred premiérou filmov.

Oba tituly sú nadmieru podarené a sprevádza ich množstvo recenzií s perfektným skóre. Dvojica filmov prilákala do kín davy divákov, z ktorých mnohí prišli oblečení v kostýmoch. Vytrvalí filmoví nadšenci si pozreli oba filmy v jeden deň, čiže v kinosále strávili päť hodín.

August – Cheemsova smrť

Najhoršia časť filmu býva tá, kde zomrie pes. Inak to nie je ani vo svete memes. Presvedčiť sme sa o tom mohli, keď nás navždy opustil psík Balltze, známejší ako meme Cheems. Hongkonský shiba inu sa dožil 12 rokov.

Balltze dlhý čas bojoval so zdravotnými komplikáciami. Zomrel počas operácie. Jeho majiteľka Kathy však v príspevku uverejnenom na Instagrame ľudí vyzýva, aby nesmútili, ale sústredili sa na všetku tú radosť, ktorú Balltze svetu priniesol.

September – Matovič vs. Kaliňák

Každým dňom, ktorým sa Slovensko blížilo k voľbám, sa atmosféra v spoločnosti vyostrovala. Dôkazom toho sú napríklad aj viaceré potýčky, v ktorých sa matovičovci počas kampane ocitli. Médiami, samozrejme, najviac zarezonovala bitka medzi Igorom Matovičom a Robertom Kaliňákom.

Matovič sa pokúsil narušiť smerácky míting, čo sa mu podarilo na jednotku. K fyzickému útoku vyprovokoval Roberta Kaliňáka aj Richarda Glücka. Matovič svoju kampaň vždy stavia na dráme a vďaka kamere v aute sa mu tento incident podarilo dostať do každej slovenskej domácnosti. Vizitkou tejto krajiny je to, že dvaja bývalí ministri sa tlčú ako ožrani pred šenkom.

Október – Parlamentné voľby a nová vláda

Po veľmi intenzívnej predvolebnej kampani si slovenskí občania zvolili nový parlament. Výsledkom bolo, že Fico sa postavil na čelo novej vládnej koalície Smer-Hlas-SNS. Na veľké nepriateľstvo, ktoré Pellegrini prechovával k Ficovi a k Dankovi, sa akosi zabudlo…

Nová vláda sa nemôže opierať o silný mandát – má len 79 kresiel. Ako sa ukázalo už hneď v prvých dňoch jej úradovania, najslabším článkom koalície je SNS. Z jej desiatich poslancov je členom SNS len samotný predseda Danko. Zvyšok tvoria ľudia zo strán Život-NS a Národná koalícia. Čo to znamená? Znamená to, že v parlamente rozhodne nebude nuda!

November – Mastný chlieb za 8,90 €

Keď sme zdieľali meme uťahujúce si z vysokých cien na vianočných trhoch, netušili sme, že je to začiatok niečoho veľkého. O niekoľko dní neskôr poslanec za SNS Karol Farkašovský očividne satirický obrázok zdieľal ako skutočnú vec a spojil ju s ostrým útokom na „nenažraných predajcov“.

Mohlo by ťa zaujímať:

Chlieb s masťou pobláznil Slovákov. Politici z neho spravili hoax a meme zdieľali ako skutočnosť

O prípade referovali mnohé médiá, vrátane českých, a kauza sa objavila aj v reportáži televíznych novín. V druhom dejstve Farkašovský nevyužil príležitosť na ospravedlnenie, naopak, zo vzniku hoaxu obvinil internet, ktorý je neregulovaný a každý si naň môže dať, čo len chce. Niet mu pomoci.

December – Plačúce dieťa s darčekom

K vianočnému času patria aj vianočné memes! V tomto roku sa za najrozšírenejšie vianočné meme dá považovať formát, ktorý vznikol na základe obrázku vytvoreného umelou inteligenciou. V ňom vidíme malé dieťa, ktoré je z vianočného darčeka sklamané natoľko, že plače. Medzitým sa rodičia a babka z plného hrdla smejú a malému posielajú „fakáča“.

Keby išlo o skutočný výjav, bolo by to priam tragické. Fiktívna situácia sa však stala skvelým nástrojom na urážanie rôznych produktov. Každý z nás pozná niečo, čo by ho pod stromčekom urazilo či sklamalo tak ako chlapca na obrázku. Veľmi často sa v tomto meme objavujú zlé albumy úspešných skupín, náročné knihy či nevhodné hračky.

Divoká karta #1 – Mike O’Hearn

Milovníkom memes určite neunikli príspevky, v ktorých svoju figúru predvádza vyrysovaný blonďatý chlapík. Týmto človekom je Mike O’Hearn, úspešný americký bodybuilder a víťaz mnohých súťaží.

Väčšina videí pochádza priamo z TikTok profilu O’Hearna a vylepšené boli rôznymi komickými popismi. Veľmi často ilustrujú situácie, keď človeku funguje len jedna mozgová bunka, alebo sa nesú v duchu sigma male mindsetu. Memes s O’Hearnom sa rozšírili prevažne na stránkach spojených s posilňovaním.

Divoká karta #2 – Black Cat Zoning Out

Ľudia mačky milujú z mnohých príčin. Sú roztomilé, hravé, smiešne a každá z nich má úplne unikátnu povahu. Svojím správaním nás dokážu prekvapiť, ale zároveň nám často pripomínajú nás samých. Všetko menované je zároveň dôvodom, prečo z mačiek vznikajú skvelé memes.

Ďalším prírastkom do rodiny obľúbených mačacích memes je čierna mačka, ktorá vyzerá, akoby bola mentálne v inej dimenzii. Svoj duševne opustený výraz nahodí v momente, ako sa jej priamo do tváre na vzdialenosť pár centimetrov pozerá druhá mačka. Nemožno sa čudovať tomu, že hneď nato sa medzi nimi strhne bitka…

Divoká karta #3 – Bľabotajúca koza a huh? mačka

Na každého z nás je toho občas priveľa. Svet je zložité miesto a nikto nemá dostatok mentálnej kapacity na to, aby sa vždy a vo všetkom vedel zorientovať. V situáciách, v ktorých si stratený, si určite vždy spomenieš na mačku z tohto meme.

Troška objemnejšia mačička s vytrešteným pohľadom, ktorý sprevádza niekoľko „huh?“, sa stala obľúbeným meme formátom. Momentov, keď sa cítiš ako ona, určite nie je málo. Mačku často sprevádza aj nezrozumiteľne bľabotajúca koza.

Zahlasuj za meme, ktoré bolo podľa teba minulý rok najlepšie. Hlasovanie sa uzatvára o polnoci z 8. 1. 2024 do 9. 1. 2024.

Hlasovanie bolo ukončené s týmto výsledkom


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.