V najkratšom mesiaci v roku sa prepisovala história. Najprv sa svet spojil v zápolení pod piatimi kruhmi, odkiaľ si fantastická Petra Vlhová priniesla zlato a po fenomenálnom výkone si hokejisti zaslúžene odniesli bronzovú medailu. Krátko nato sa jeden šašo v Kremli rozhodol rozpútať najväčšiu vojnu v Európe od roku 1945 a pošliapať olympijské posolstvo…
Aj v dnešnej časti BACK TO THE MEMES si predstavíme témy a formáty, ktoré najviac poznačili tvorbu memes v uplynulom mesiaci. V závere článku je anketa, v ktorej môže každý hlasovať za meme, ktoré ho najviac oslovilo. Najpopulárnejšie meme za každý mesiac postúpi do súboja o titul meme roka.
Zimné olympijské hry v Pekingu
Čínsky Peking vo februári hostil zimné olympijské hry. V priebehu tohto veľkého športového sviatku v 109 súťažiach súperilo 2871 športovcov z 91 krajín. Samozrejme, Slováci pri tom nesmeli chýbať. Verejnosť tentokrát nemala veľké očakávania, o to väčšia bola radosť z výkonov všetkých reprezentantov.
Petra Vlhová nesklamala a priniesla zlato. Ešte väčšiu senzáciu však vyvolala bronzová medaila. Medaila, ktorú po heroickom výkone vybojovali naši hokejisti a všetkým dokázali, že Slovensko stále patrí k svetovej elite.
Merčiakova nahrávka
Krátko po započatí olympiády sa slovenským internetom začal šíriť záznam famózneho športového výkonu. Nešlo však o medailový zisk slovenského reprezentanta, ale o nahrávku, v ktorej šéfovi športového spravodajstva RTVS akosi rupli nervy.
Marcel Merčiak v spomínanej audionahrávke spustil poriadnu kanonádu vulgarizmov na adresu kolegov, ktorí mu nedodali správnu informáciu počas komentovania v priamom prenose. Napriek niektorým mylným informáciám na internete daný prejav nezaznel priamo vo vysielaní. Bol zverejnený zamestnancom RTVS, ktorý neskôr dostal padáka.
Obranná zmluva s USA
Nuda nebola ani na politickej scéne. Popri klasike v podobe koronavírusu sa najviac preberanou témou stalo prijatie obrannej dohody s USA. Dohoda nenarástla na lúke len tak zo dňa na deň, ale bola výsledkom dlhoročnej práce slovenskej diplomacie – čiže podiel na nej má aj bývalá vládna garnitúra, ktorej niektorí predstavitelia ju v súčasnosti nazývajú vlastizradou.
Vášne vzbudzujúca otázka, samozrejme, viedla k nie veľmi úspešným protestom – na ulici a aj v priestoroch Národnej rady. Dohoda bola schválená parlamentom aj prezidentkou a vstúpila do platnosti. To, že pracovať na svojej obranyschopnosti sa oplatí, nám ukázal vývoj nasledujúcich dní…
Vojna na Ukrajine
Deň 24.2.2022 sa zapíše do dejín ako deň najväčšej hanby pre Rusko. Zle organizovaná ruská invázia na Ukrajinu spôsobuje obrovské nešťastie. Ukrajinci aj Rusi zomierajú vo veľkom, státisíce civilistov ušli do zahraničia a celé mestá ľahli popolom. Ukrajinci však kladú statočný odpor a celý svet stojí pri nich!
Humor ľudí neopúšťa ani v najhorších momentoch, a preto samotní Ukrajinci a aj všetci, ktorí s nimi cítia, dávajú jasne najavo, čo si o Putinovej vojne myslia. Úbohý materiálny a morálny stav ruských vojakov a neschopnosť ich vedenia sa stali terčom výsmechu priamo na bojisku a aj na internetovom fronte.